natoaktual.cz

Cvičení NATO v Norsku ukazuje Rusku alianční sílu

10. října 2018  23:29
 

Výsadek americké námořní pěchoty na cvičení Cold Response v Norsku | foto: DVIDS

Cvičení NATO v Norsku ukazuje Rusku alianční sílu

Při největším vojenském cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války bude v prvním letošním norském sněhu operovat na 50 000 vojáků. Jejich úkolem bude ukázat Rusku, že Aliance je připravena k odražení jakéhokoliv útoku.

Manévry „musí ukázat, že NATO je schopno se bránit jakémukoliv nepříteli. Nikoliv konkrétní zemi, ale komukoliv,“ upozorňuje velitel společných aliančních sil admirál James Foggo. Norsko má dlouhou hranici s Ruskem a tato obrovská síla, podpořena 150 letouny, 60 plavidly a zhruba 10 000 vozidly, demonstruje, že jednotky jsou schopny rychle mobilizovat k obraně spojence, dodává admirál.

Kam dál?
Na cvičení NATO v hlavní roli autonomní systémy (8.10. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Volby v Afghánistánu jsou dobrým znamením, říká mluvčí NATO v Kábulu

Ačkoliv se nyní Tálibánu daří rozšiřovat svou moc v Afghánistánu, mise Severoatlantické aliance v této zemi zaznamenala úspěch, uvádí mluvčí NATO v Kábulu plukovník Knut Peters. Vnímám, jak se vracejí uprchlíci z celého světa, zejména z Pákistánu a Íránu, kteří zde chtějí stavět svou budoucnost, což je úspěch, dodává Peters. Volby v Afghánistánu jsou čistě záležitostí Afghánců, my u nich nebudeme, pomáhali jsme pouze s jejich plánováním a přípravou, upřesňuje mluvčí.

Bezpečnostní situace je stále složitá, nicméně naše přítomnost zde poskytuje vládě jistý způsob k nalezení politického řešení – proto cvičíme afghánské bezpečnostní síly. Afghánská vláda odmítá nasazení soukromých bezpečnostních agentur a NATO zastává stejný názor. Aliance působí v zemi na pozvání její vlády a s mandátem Organizace spojených národů, jakékoliv návrhy na privatizaci konfliktu tedy nepadají v úvahu, zdůrazňuje Peters.

Kam dál?
Americký voják byl zabit v Afghánistánu (5.10. 2018)
Tálibán nemůže přečkat spojeneckou koalici, říká velitel NATO v Afghánistánu (1.10. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ruská torpéda by mohla ohrozit strategii NATO

Když ruská modernizovaná ponorka Rostov na Donu odpálila loňského prosince naváděnou střelu typu Kalibr proti údajnému cíli hnutí Islámský stát (IS) na břehu Sýrie, nešlo o zásadní úder syrské války. Jednalo se nicméně o signál, že Moskva vstoupila do skromného globálního klubu velmocí, který je z relativního bezpečí podmořského prostředí schopen bez výstrahy provádět údery na dlouhé vzdálenosti. Tento technologický úspěch má zásadní dopad na Severoatlantickou alianci a schopnost Spojených států přijít na pomoc spojencům, pokud by propukl konflikt v Evropě.

Kam dál?
Proč chtějí státy nakupovat ruský systém S-400? (8.10. 2018)

Zdroj: Defense One (USA)

---

USA prodaly vojenskou techniku v hodnotě více než 54 miliard dolarů

V uplynulém fiskálním roce, který skončil 30. září, prodaly Spojené státy do zahraničí vojenskou techniku v hodnotě 54 miliard dolarů, uvedl kontrolor ministerstva obrany David Norquist.

„Zaznamenali jsme nárůst 62 % v oblasti zahraničních vojenských prodejů,“ dodal Norquist. Nejedná se o důležitý ukazatel pouze z pohledu našeho průmyslu, pomáhá také našemu hospodářství, připomněl kontrolor a zdůraznil, že zahraniční vojenské prodeje posilují bližší vztahy s klíčovými spojenci. K nárůstu prodejů dochází v době, kdy mimo jiné narůstá také napětí mezi USA a Čínou.

Kam dál?
Studie: Americká armáda je příliš závislá na čínském materiálu (3.10. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Čína prodá 48 špičkových vojenských dronů Pákistánu

Celkem 48 špičkových ozbrojených dronů prodá Peking svému „spojenci za každého počasí“ Pákistánu. Jde o největší dohodu svého druhu, uvádí místní tisk. Přístroj Wing Loong II je špičkový průzkumný, útočný, víceúčelový a odolný bezpilotní vzdušný prostředek, který může být osazen zbraněmi typu vzduch-země.

Jedná se zhruba o ekvivalent amerického dronu MQ-9 Reaper. Stroje budou vyráběny Čínou a Pákistánem společně, v loňském roce je Peking údajně prodal také do Spojených arabských emirátů a Egyptu, za cenu zhruba 1 milion dolarů za kus, uvádí státní Global Times.

Kam dál?
Bundeswehr získá drony Heron (24.8. 2018)

Zdroj: The Economic Times (Indie)


voj; natoaktual.cz
zpět na článek