natoaktual.cz

USA vyhodnocují náklady na setrvání jednotek v Německu

2. července 2018  14:54
 
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

USA vyhodnocují náklady na setrvání jednotek v Německu

Pentagon analyzuje náklady a dopad rozsáhlého stažení nebo přesunu jednotek Spojených států z Německa, tvrdí lidé obeznámeni s probíhající prací. Děje se tak v době rostoucího napětí mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkel. Zájem o přesun jednotek vyjádřil již dříve Trump při schůzce Bílého domu s vojenskými poradci, s přihlédnutím k množství vojáků USA v Evropě a nedostatečným výdajům většiny zemí NATO na společnou obranu.

Evropští představitelé se nyní snaží zjistit, zda se jedná jen o vyjednávací taktiku před summitem Severoatlantické aliance, nebo má Trump skutečně v úmyslu přemístit americké síly.

Kam dál?
Trump: NATO je stejně špatné jako NAFTA (29.6. 2018)
Summit NATO v Bruselu 2018

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Japonský premiér chce navštívit sídlo NATO

Návštěvu v novém velitelství Severoatlantické aliance v Bruselu plánuje při své cestě po Evropě a Blízkém východě japonský premiér Šinzó Abe. Premiér by měl promluvit před nejvyššími představiteli států NATO při příležitosti summitu organizace v Bruselu.

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

V rámci této cesty by mohlo dojít k bilaterálním schůzkám s prezidentem USA Donaldem Trumpem a generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem. Japonsko, partner 29členné organizace, plánuje ustavit zvláštní misi při NATO v zájmu hladší komunikace.

Kam dál?
Spojenci odsouhlasili japonskou misi při NATO (25.5. 2018)

Zdroj: Japan Today (Japonsko)

---

Stavba českého satelitního centra pro NATO zahájena

Výstavba centra pro satelitní průzkum SATCEN byla oficiálně zahájena v České republice. SATCEN se bude zabývat zpracováním a vyhodnocením satelitních a leteckých snímků pro Severoatlantickou alianci a české Vojenské zpravodajství, potvrdila mluvčí zpravodajství Alžběta Riethofová. Centrum bude plně provozuschopné do roku 2020, jeho úkolem bude zpracovávat požadavky velitelství NATO i české armády a státních úřadů.

Armáda bude moci využívat data ze svých zahraničních misí a v případě potřeby bude centrum moci být využito také hasiči a záchranáři v dobách povodní nebo požárů. Vesmírný výzkum je v rámci bezpečnosti NATO klíčový, shodují se představitelé organizace.

Kam dál?
Pawlikowski: Vojenské satelity budou menší a mobilnější (16.5. 2018)

Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

---

NATO pomáhá Moldavsku chránit životní prostředí

V Moldavské republice proběhl další projekt sponzorovaný Severoatlantickou aliancí zaměřený na likvidaci pesticidů a nebezpečných chemických látek. V rámci akce bylo zajištěno 1269 tun chemických prostředků, které byly převezeny s pomocí NATO do Polska. Celkové náklady projektu se vyšplhaly na 2,2 milionu eur, tyto budou pokryty aliančním svěřeneckým fondem, v němž se nashromáždily příspěvky z 18 aliančních a partnerských zemí. Třífázový svěřenecký fond řeší hrozbu zastaralých pesticidů pro obyvatele Moldávie.

Zdroj: NATO

---

NATO je připravené k obraně Evropy, prohlásil polský prezident

Polské vojáky, kteří jsou součástí vícenárodního praporu Severoatlantické aliance v Lotyšsku, navštívil polský prezident Andrzej Duda společně s ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem. Udělalo na mne dojem, jakým způsobem jsou schopny v rámci praporu spolupracovat jednotky z osmi různých zemí, uvedl ministr. Posílení východního křídla Aliance ukazuje, že NATO je připraveno bránit Evropu, uvedl prezident Duda, který se ještě před svým návratem do Polska setká s lotyšským prezidentem Raimondsem Vējonisem.

Kam dál?
V Polsku a Pobaltí bylo zahájeno velké cvičení NATO (4.6. 2018)

Zdroj: The News (Polsko)

voj;
zpět na článek