natoaktual.cz

Trump: Summit NATO bude především o výdajích na obranu

28. června 2018  22:30
 
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a americký prezident Donald Trump | foto: NATO Photos

Trump: Summit NATO bude především o výdajích na obranu

Dopisy rozeslané prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem na adresu spojenců ze Severoatlantické aliance vysílají jasnou zprávu – nadcházející summit organizace bude zejména o naplňování závazku výdajů 2 % HDP na obranu. Zveřejněn byl pouze dopis adresovaný premiérce Norska Erně Solberg, zdroj magazínu Defense News ovšem potvrdil, že podobné dopisy obdržely i další státy.

Norsko je jediným spojencem NATO, který sdílí společnou hranici s Ruskem a postrádá „hodnověrný plán“ pro naplnění výdajových cílů Aliance, uvádí Trump v dopise. Severský stát bohatý na ropu se zavázal nakoupit více než 50 stíhacích letounů F-35 od společnosti Lockheed Martin a přispěl jednotkami do mise NATO v Pobaltí, Norsko by však mělo dělat více, prohlásil Trump.


Kam dál?

Estonsko probírá nadcházející summit NATO v Pentagonu (12.6. 2018)

SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu 2018

Zdroj: Defense News (USA), Reuters (USA)

---

Rusko vyvinulo zbraně „snižující práh“ pro jadernou válku, varuje Stoltenberg


Moskva rozvinula nové vojenské schopnosti, které „snižují práh“ nasazení jaderných zbraní, varoval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Nebudu zacházet do detailů s ohledem na naše zpravodajské informace o ruských zbraních. Moskva však vyvíjí konvenční i jaderné vojenské schopnosti, které pro Rusko v případném konfliktu snižují omezení k nasazení nukleárních zbraní,“ poznamenal Stoltenberg.

NATO odpovídá na zvýšené schopnosti Ruska zaváděním „největších posil naší kolektivní obrany“ a nasazením aliančních jednotek do Polska, Pobaltí a černomořského regionu.

Kam dál?
Rusko zahájilo cvičení se Srbskem a Běloruskem (27.6. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Kosovo konzultuje transformaci sil s NATO

Přetváření Kosovských bezpečnostních sil (KSF) do podoby pravidelné armády konzultoval během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem kosovský prezident Hashim Thaçi. Předmětem rozhovoru byly především nezbytné kroky nutné k dokončení transformace KSF na multietnickou a profesionální armádu. Proti tomuto kroku se staví především poslanci kosovských Srbů a Srbsko. NATO a mezinárodní příznivci Kosova zdůrazňují, že armádu je potřeba vytvořit skrze ústavní změny.

„Vytvoříme naši armádu za plné koordinace s našimi atlantickými spojenci,“ uvedl prezident. S představiteli Poradního a styčného týmu NATO (NALT) pak transformaci konzultoval kosovský premiér Ramuš Haradinaj. Při jednáních s ředitelem NALT Ralfem Hoffmanem zdůraznil premiér především nutnost setrvání jednotek NATO v Kosovu a řádnou spolupráci na posilování bezpečnostních institucí.


Kam dál?
Srbský prezident oceňuje podporu Ruska a usiluje o pomoc s Kosovem (11.5. 2018)

Zdroj: Gazeta Express (Kosovo)

---

Tálibán a IS bojují ve vzdálené afghánské provincii

Střety mezi zastánci tvrdé linie afghánského Tálibánu a radikály hnutí Islámský stát (IS) pokračují již druhým dnem, tvrdí obyvatelé a představitelé východního Afghánistánu. Boje mezi islamistickými organizacemi v oblasti Dégal potvrdil mluvčí guvernéra provincie Kunar, Abdul Masamim. Můžeme potvrdit boje, oficiální zprávy o obětech však zatím nemáme, dodal mluvčí s tím, že jsou známy zvěsti o ztrátách na životech a zajatých bojovnících na obou stranách.

Kam dál?
Mattis vidí pozitivně možné rozhovory afghánské vlády s Tálibánem (25.6. 2018)

Zdroj: Gandhara (Afghánistán)

---

Kanada nemůže změnit Trumpovo vnímání výdajů na obranu, říká Vershbow

Připomínky Kanady, že sdílení břemene nákladů Severoatlantické aliance není jen o výdajích na obranu, pravděpodobně nezmění názor prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, míní bývalý zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. „Obávám se, že to nebude mít velkého významu,“ uvedl Vershbow. „Trump je problematikou výdajů skutečně posedlý. Již dlouho tvrdí, ještě předtím, než se stal prezidentem, že naši spojenci jsou černí pasažéři,“ dodal Vershbow. Snad někdo dokáže prezidentovi rozšířit obzory, doufá bývalý americký velvyslanec v NATO, Rusku a Jižní Koreji.

Kam dál?
Trump tlačí Británii k vyšším výdajům na obranu (14.6. 2018)

Zdroj: CBC (Kanada)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek