natoaktual.cz

Kolumbie je prvním jihoamerickým partnerem NATO

1. června 2018  14:40
 

Kolumbie již dlouhodobě spolupracuje s USA, např. v boji proti drogovým kartelům. Na snímku vrchní velitelé americké a kolumbijské armády, adm. Mike Mullen (vlevo) a gen. Freddy Padilla. (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany USA

Kolumbie je prvním jihoamerickým partnerem NATO

Při příležitosti první návštěvy kolumbijské hlavy státu v Severoatlantické alianci přivítal prezidenta Juana Manuela Santose generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Kolumbie se stala nejnovějším aliančním partnerem, a to vůbec prvním z regionu Latinské Ameriky.

„Naše spolupráce přinesla skutečný užitek jak pro Kolumbii, tak pro NATO,“ uvedl Stoltenberg. Kolumbie pracuje bok po boku s aliančními silami již od roku 2015, kdy v Africkém rohu „pomáhala potlačit pirátství a zajistit bezpečnost mezinárodních plavebních tras,“ připomněl generální tajemník.

Program NATO pro budování integrity zvýšil transparentnost a profesionalitu kolumbijských obranných institucí, kolumbijští příslušníci čerpali výhod vzdělávání na aliančních školách v Německu a Itálii, uvítal Stoltenberg.

Kam dál?
Kolumbie se jako první z Latinské Ameriky stane partnerem NATO (28.5. 2018)

Zdroj: NATO

---

NATO varuje Rusko před „zhoubnými aktivitami“

Zastavte své „zhoubné aktivity“ v Evropě i na ostatních místech, řekli vyslanci Severoatlantické aliance Rusku při společném setkání na pozadí značného geopolitického napětí mezi Východem a Západem. NATO vyslalo „silnou a jednotnou zprávu Rusku: Přestaňte zasahovat do věcí Ukrajiny a upusťte od aktivit usilujících o rozdělení naší Aliance,“ napsala na svém twitterovém účtu velvyslankyně USA při NATO Kay Bailey Hutchinson.

Zástupci NATO a Ruska se sešli v Bruselu na prvním zasedání Rady NATO-Rusko v roce 2018. Soustředíme se na dvoukolejný přístup organizace kombinující silný obranný postoj se „smysluplným dialogem“ s Ruskem, uvedl představitel Aliance před rozhovory.

Kam dál?
Rusko a Bělorusko chtějí zlepšit vztahy s NATO (31.5. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

V německém Ulmu vznikne nové velitelství NATO

V červenci budou zahájeny práce na stavbě nového velitelského centra Severoatlantické aliance v německém městě Ulm. V něm již sídlí mnohonárodní velitelství pro nasazování vojáků v případě krizí.

Jedná se o reakci na ruskou politiku ve východní Evropě, uvedla německá tisková agentura DPA. Další centrum bude zbudováno v USA, ve státě Virginia. Německé centrum by mohlo být otevřeno již příští rok v říjnu, plně provozuschopné by ovšem mělo být až od roku 2021. O přesném počtu vojáků přiřazených na nově vzniklé místo bude teprve rozhodnuto.

Kam dál?
Německo navrhuje Ulm jako logistické centrum proti Rusku (21.3. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americká armáda přejmenuje tichomořské velitelství

S ohledem na rostoucí důležitost Indického oceánu ve strategickém uvažování Spojených států přejmenuje armáda USA své největší vojenské velitelství. Tichomořské velitelství (Pacific Command) USA bude odteď označováno jako Indicko-tichomořské velitelství USA, uvedl ministr obrany James Mattis.

Velitelství dohlíží na americké operace v Asii, disponuje zhruba 375 000 vojenskými a civilními zaměstnanci. Ke změně dochází na pozadí napjatých vztahů s Čínou, která rozšiřuje své vojenské aktivity v regionu.

Kam dál?
První v Číně vyrobená letadlová loď vyráží na moře (14.5. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Polsko žádá Trumpa o vytvoření vojenské základny na hranicích s Ruskem

O vytvoření stálé vojenské základny na svém území pro podporu obrany proti Rusku požádalo prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Polsko. Na vytvoření společné obrněné divize, která by mohla čítat 15 000 vojáků USA a 250 tanků a obrněných vozidel, připravila polská vláda 2 miliardy dolarů.

„Vytvoření takové síly je nezbytně nutné k utvoření nezpochybnitelné výzvy a odstrašení pro stále sebevědomější a nebezpečnější postoj Ruska, které ohrožuje Evropu,“ uvádí návrh polského ministerstva obrany Washingtonu. Text dále odkazuje na loňský proslov Trumpa ve Varšavě, kdy prezident varoval před „naléhavými hrozbami pro naši bezpečnost a náš způsob života“. Moskva by takový krok považovala za porušení Zakládajícího aktu NATO – Rusko z roku 1997.

Kam dál?
Polsko chce uzavřít vojenskou dohodu s USA bez účasti NATO (30.5. 2018)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek