natoaktual.cz

Stoltenberg představil pět hlavních témat pro summit NATO 2018

30. května 2018  15:37
 

Summit NATO v Bruselu 2018. | foto: NATO

Stoltenberg představil pět hlavních témat pro summit NATO 2018

Příloha natoaktual.cz

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg představil ve svém projevu před Parlamentním shromážděním NATO pět hlavních témat nacházejícího červencového summitu NATO. Mezi ně bude patřit odstrašení a obrana, zajišťování stability, spolupráce s Evropskou unií, modernizace a konečně výdaje na obranu.

Představitelé 29 členských států Aliance se tentokrát setkají 11. a 12. července v novém velitelství NATO. Stejně jako minulý summit ve Varšavě i letošní summit v Bruselu bude zaměřen zejména na posílení vojenské přítomnosti NATO ve východní Evropě.

Kam dál?
SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu 2018

Zdroj: DefenseNews (USA)

---

Polsko chce uzavřít vojenskou dohodu s USA bez účasti NATO

Polsko chce zajistit trvalou přítomnost americké obrněné divize na svém území jakožto součást politiky odstrašení vůči Rusku, za což je ochotno zaplatit až dvě miliardy dolarů. Tato významná dohoda má být chloubou Donalda Trumpa. Polsko navrhuje Spojeným státům americkým tuto dohodu uzavřít pouze dvoustranně bez účasti Severoatlantické aliance. Dohoda proto zneklidňuje ostatní členské státy NATO a Evropské unie, které se doteď snažily postupovat vůči Rusku jednotně tak, aby vyjádřily společné stanovisko Západu k anexi Krymu z roku 2014.

Polský návrh dohody navíc dává všanc dohodu NATO-Rusko z roku 1997, která má za cíl snížit napětí a rozvíjet spolupráci mezi bývalými rivaly z dob studené války. V samotném návrhu dohody polský ministr obrany uvádí: „Tato dohoda (z roku 1997) není právně závazný dokument. Moskva navíc prohlubováním svého agresivního nepřátelství vůči státům NATO vytvořila nový geopolitický status quo, který už není ‚běžným a předvídatelným bezpečnostním prostředím‘ jako v roce 1997.“

Kam dál?
Polsko nabízí Američanům 2 mld dolarů za stálou základnu (28.5. 2018)

Zdroj: POLITICO (Belgie)

---

Pentagon vyzývá NATO, aby vyslalo více vojáků do Iráku

Pentagon pracuje v zákulisí na plánu, jak přimět spojence v NATO, aby sehrávali důležitější roli v udržování bezpečnosti v Iráku. Plán by měl v následujícím měsíci ostatním členským státům předložit ministr obrany James Mattis.

Účelem plánu je přetvoření současné mise v Iráku zaměřené na boj s Islámským státem na dlouhodobou stabilizační misi s větším důrazem na poradní charakter. Nová mise by se měla více soustředit na zlepšování schopností iráckých ozbrojených sil, aby byly schopny samy čelit Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím operujícím v oblasti.

Kam dál?
NATO pomáhá Iráku s posílením bezpečnostních struktur (4.5. 2018)

Zdroj: The Washington Times (USA)

---

EU a NATO odsoudily uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie ze strany Sýrie

Evropská unie považuje rozhodnutí Sýrie uznat nezávislost Abcházie a Jižní Osetie za porušení mezinárodního práva. „Rozhodnutí syrského režimu navázat diplomatické vztahy s gruzínskými regiony Abcházie a Jižní Osetie porušuje mezinárodní právo a princip územní suverenity podle Charty OSN a navazující rezoluce Rady bezpečnosti OSN,“ uvedla mluvčí pro zahraniční záležitosti a bezpečností politiky EU Maja Kocijančič.

Severoatlantická aliance prostřednictvím své mluvčí Oany Lungescu uznala Abcházii a Jižní Osetii jako součást území Gruzie. „NATO i nadále požaduje, aby Rusko stáhlo své ozbrojené složky z území Gruzie. Syrské rozhodnutí nemůže změnit názor mezinárodního společenství,“ dodala Lungescu.

Kam dál?
Spolupráce NATO a Gruzie je aktivnější než kdy dříve (20.4. 2018)

Zdroj: Georgia Today (Gruzie)

---

Vzdušný prostor Černé Hory bude od 5. června chránit NATO

Od 5. června bude vzdušný prostor Černé Hory pod ochranou NATO. Prvními státy, které budou ve vzdušném prostoru hlídkovat, budou Řecko a Itálie. „Jelikož Černá Hora nedisponuje vlastními bojovými letouny, ostatní spojenci mu pomohou při ochraně jejího vzdušného prostoru,“ uvedla Aliance. Řecké a italské letouny nebudou rozmístěny na černohorských základnách a budou aktivovány pouze v případě potřeby.

Ochrana vzdušného prostoru není reakcí na specifickou hrozbu, ale důležitým způsobem, jak NATO poskytuje bezpečnost svým členským státům.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek