natoaktual.cz

Itálie se uprostřed nejasností ohledně Sýrie postavila za NATO

13. dubna 2018  15:56
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Itálie se uprostřed nejasností ohledně Sýrie postavila za NATO

Italský prezident Sergio Mattarella byl ujištěn lídry hlavních politických stran v Itálii, že plně podporují Severoatlantickou alianci poté, co krize v Sýrii odhalila trhliny v tradičním italském prozápadním postoji. Přes toto ujištění strany celého politického spektra tvrdí, že by se Itálie neměla účastnit žádných vojenských akcí proti Sýrii.

Přestože je Itálie tradičně jedním z nejloajálnějších spojenců Washingtonu, dvě strany s dobrým výsledkem z březnových parlamentních voleb – ultrapravicová Liga severu a anti-establishmentové Hnutí pěti hvězd – volají po vřelejších vztazích s Ruskem. Předseda Ligy severu Matteo Salvini nedávno překvapil úřad prezidenta Mattarelly tím, že označil zprávy o syrském chemickém útoku jako „fake news“ a zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa za slibování trestu pro představitele Sýrie.

Kam dál?
Vrchní představitelé NATO a Ruska se sejdou kvůli Sýrii (12.3. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Velká Británie provedla kybernetický útok na Islámský stát

Velká Británie provedla „rozsáhlou ofenzivní kybernetickou kampaň“ proti Islámskému státu, nechal se slyšet ředitel zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Je to vůbec poprvé, kdy Velká Británie systematicky narušila protivníkovy online operace prostřednictvím vojenské operace v kybernetickém prostoru. Tato operace cílila na protivníkovy schopnosti koordinovat útoky a na potlačení propagandy, řekl Fleming.

„Výsledky těchto operací jsou dalekosáhlé,“ uvedl Fleming, který zároveň dodal, že detaily kybernetické operace jsou sice „příliš citlivé na to, aby o nich mohl mluvit“, ale rozvrátily provádění online aktivit Islámského státu a dokonce zničily jeho vybavení a sítě. „Tato kampaň ukazuje, jak zacílené a efektivní ofenzivní kybernetické operace jsou,“ zhodnotil kampaň Fleming.

Kam dál?
Kybernetický útok na Německo je „formou války“ (2.3. 2018) 

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Mattis se obává, že by se vojenský střet v Sýrii mohl vymknout kontrole

Washington pořád hledá důkazy, kdo stojí za sobotním chemickým útokem v Damašku, prohlásil americký ministr obrany James Mattis s tím, že největší starost mu dělá, aby se vojenská reakce „nevymkla kontrole.“

Donald Trump se svými hlavními bezpečnostními poradci konzultoval případnou reakci USA, ale podle mluvčí Bílého domu Sarah Sanders zatím „nebylo učiněno konečné rozhodnutí.“ Mattis se měl na této schůzce přimlouvat za získání více času, aby mohly být shromážděny důkazy, které by prokázaly odpovědnost Assadova režimu za chemický útok. Administrativa se nicméně zdá odhodlána splnit prezidentovu hrozbu trestu za použití otravného plynu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že jeho vláda má důkaz o zodpovědnosti Assada za chemický útok.

Kam dál?
Vrchní představitelé NATO a Ruska se sejdou kvůli Sýrii (12.3. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Americká armáda při náletech v Sýrii zabila několik stovek Rusů, řekl Pompeo

Americká armáda zabila až dvě stě Rusů během únorových náletů, které byly namířeny proti ozbrojeným silám loajálním syrskému prezidentovi Bašáru Assadovi, řekl ředitel CIA Mike Pompeo americkým zákonodárcům.

Představitelé USA dosud ohledně počtu obětí koaličních útoků na bojovníky podporující syrskou vládu mlčeli. Koalice vedená USA stejně jako Ruskem podporované Assadovy ozbrojené síly bojují proti Islámskému státu. Napětí mezi nimi ale v poslední doby vyvolává obavy z vypuknutí konfliktu mezi Washingtonem a Moskvou.

Kam dál?
„Nikdo není k Rusku tvrdší než já,“ prohlásil Trump před pobaltskými prezidenty (4.4. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Čína pořádá historicky největší cvičení v Jihočínském moři

Čínská lidová osvobozenecká armáda uspořádala historicky největší námořní cvičení v Jihočínském moři, během něhož poprvé ukázala svou formaci letadlových lodí a nejmodernější zbraně, kterými disponuje. Prezident Si Ťin-pching, který je také předsedou Ústředního vojenského výboru, na cvičení dohlížel a setkal se zde s námořníky.

Cvičení se zúčastnilo 48 vojenských lodí, 76 letadel a více než 10 tisíc námořníků a bylo oslavováno jako „největší námořní přehlídka od založení nové Číny a hrdinská ukázka námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády v nové éře,“ oznámila čínská armáda. Tato akce byla první přehlídkou, která se konala v Jihočínském moři a byla přístupná veřejnosti.

Kam dál?
Čína vyostřuje spory o přilehlé vody (27.3. 2018)
V rámci modernizace Čína zvyšuje výdaje na armádu o 8 % (5.3. 2018)

Zdroj: The Economic Times (Indie)

abo; natoaktual.cz
zpět na článek