natoaktual.cz

Nizozemská armáda pomáhá v Karibiku po hurikánu Irma

11. září 2017  22:03
 

Ilustrační foto. Loď nizozemského námořnictva během cvičení. | foto: MARCOM

Nizozemská armáda pomáhá v Karibiku po hurikánu Irma

Karibský ostrov Svatý Martin (Sint Maarten), poničený hurikánem Irma, navštíví nizozemský král Vilém-Alexandr. Součástí návštěvy bude krátké setkání s místními obyvateli a vyhodnocení možné pomoci. Král přiletěl již v neděli do Curaçaa, kde navštívil místní nemocnici, kde leží lidé zranění při hurikánu. „Můžete se spolehnout na naši pomoc,“ prohlásil nizozemský panovník.

Dosavadní prací armády a policie byl ohromen nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk. Ten zároveň odmítá dohady, že Nizozemsko neudělalo dost. Naopak, již před tím, než hurikán udeřil, byla spousta lidí evakuována. V současné době je v oblasti asi 550 holandských vojáků. Mezitím se zvýšil počet obětí v nizozemské části ostrova ze dvou na čtyři.

Kam dál?
Americká armáda vyslala do Texasu vrtulníky a lodě (31.8. 2017)

Zdroj: Dutch News (Nizozemsko)

---

NATO a Švédsko pořádají rozsáhlé společné cvičení

Ve Švédsku dnes začalo největší vojenské cvičení za posledních 20 let. Cvičení, které nese název Aurora 17, se zúčastní spolu se švédskou armádou také jednotky z USA, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Litvy a Norska. Vojenské manévry by měly posílit schopnost Švédska ustát možný útok. Celá akce bude probíhat do 29. září.

Ve stejné době bude probíhat společné ruské a běloruské cvičení Zapad 2017, kterého se dle Moskvy oficiálně účastní asi 13 tisíc vojáků, nicméně západní vojenští experti jsou přesvědčeni, že ve skutečnosti se ho zúčastní až sto tisíc vojáků. „Při souběhu dvou takto velkých cvičení existuje vždy riziko incidentů,“ varoval švédský vojenský expert Jorgen Elvind.

Kam dál?
NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017 (7.9. 2017)
Rusko tvrdí, že cvičení Zapad je příprava na boj s terorismem, ne s Evropou (30.8. 2017)

Zdroj: The MiceTimes of Asia (Singapur)

---

Cvičení Zapad zvyšuje napětí

Společné rusko-běloruské cvičení Zapad 2017, pořádané od 14. do 20. září v Kaliningradské oblasti a Bělorusku, vyvolává nervozitu u mnoha sousedních zemí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vnímá Zapad 2017 jako „přípravy na útočnou válku kontinentálního rozsahu.“ Pozorovatelé Severoatlantické aliance a experti pohled ukrajinského prezidenta zcela nesdílejí. Panují ovšem jisté obavy, a proto NATO posílilo přítomnost na své východní hranici.

Značnou část z celkového počtu téměř 13tisíc vojáků by podle tvrzení Moskvy měly tvořit běloruské jednotky. Z tohoto důvodu se na cvičení nevztahují úmluvy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o vojenských cvičeních. Odhady počtu účastníků manévrů se nicméně významně rozcházejí. Západní experti odhadují účast kolem 80 000 vojáků, jedná se však pouze o odhady.

Kam dál?
NATO na cvičení Zapad pošle tři pozorovatele, chtělo by víc (31.8. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Šéf NATO chce po Rusku větší transparentnost

Rusko by mělo být „plně transparentní“, apeluje generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg kvůli plánovaným manévrům blízko polských hranic. „Každý stát má právo procvičovat svoje síly, problémem však je, že oni to nedělají transparentním způsobem,“ míní šéf NATO. Rusko musí vpustit pozorovatele na cvičení Zapad 2017, dodal tajemník a poukázal na dohody, které tuto povinnost od určitého počtu vojáků na cvičeních nařizují.

Tvrzením Kremlu, že tohoto počtu vojáků dosaženo nebude, Stoltenberg nevěří. Důvodem je skutečnost, že Rusko již dříve počty svých jednotek na cvičeních podhodnocovalo a využívalo skulin v mezinárodním právu pro vyhnutí se dozoru. Toto rusko-běloruské cvičení je vážnou hrozbou, navzdory tvrzení Moskvy, míní polský ministr obrany Antoni Macierewicz.

Kam dál?
NATO očekává od Ruska a Běloruska větší transparentnost (28.8. 2017)
Alianci vadí nízká transparentnost ze strany Ruska ohledně cvičení (25.8. 2017)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Syrská armáda osvobodila strategické vojenské letiště od IS

Vojenské letiště Deir Ezzor bylo v sobotu osvobozeno od oblehání ozbrojenci organizace Islámský stát (IS). Hnutí tak utrpělo další bolestivou porážku a čelí nové ofenzivě od bojovníků podporovaných Spojenými státy. Provincie Deir Ezzor je bohatá na ropu, jedná se o strategické území jak pro Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA, tak pro vládní, Ruskem podporované jednotky.

Od roku 2011, kdy vypukl konflikt v Sýrii, čítá počet obětí konfliktu přes 330 000 a miliony byly nuceny opustit své domovy. Globální snahy o dosažení míru byly zatím neúspěšné. Příští týden v Kazachstánu by se měly konat hovory o vytvoření tzv. bezpečných zón napříč Sýrií, které byly dříve dohodnuty na setkání světových mocností. Zároveň OSN doufá, že na říjnové vyjednávání do Ženevy shromáždí členy Syrské opozice i zástupce vlády.

Kam dál?
Státy NATO do Afghánistánu víc vojáků zdá se nepošlou (23.8. 2017)
USA podmiňují slíbenou vojenskou pomoc Pákistánu novými požadavky (1.9. 2017)

Zdroj: France 24 (Francie)

dan; natoaktual.cz
zpět na článek