natoaktual.cz

Nasazení ruských raket v Kaliningradu zvyšuje tlak na NATO

10. října 2016  15:32
 

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

Nasazení ruských raket v Kaliningradu zvyšuje tlak na NATO

Umístění ruských systémů schopných nést jaderné hlavice do Kaliningradu zvyšuje obavy pobaltských států a vytváří tlak na celou Severoatlantickou alianci. Systém balistických střel krátkého doletu Iskander M je vcelku moderní a vysoce mobilní technika, která byla do výzbroje ruské armády zavedena v roce 2006. Samotná střela SS-26, pojmenovaná Aliancí „Stone“, je vybavena množstvím techniky usnadňující proniknutí obranou nepřítele.

Rusko tímto porušilo smlouvu INF z roku 1987, která zakazuje vývoj a nasazení takových zbraní, tvrdí Spojené státy. Moskva obhajuje nasazení raket jako součást pravidelného cvičení, stejný argument byl však použit při nasazení systému v době plánování výstavby raketové obrany NATO. Při odpálení rakety v Kaliningradu by střela mohla zasáhnout cíle v celém Pobaltí a zhruba dvou třetinách Polska.

Kam dál?
Letouny NATO vzlétly k ruským bombardérům letícím od Norska ke Španělsku (6.10. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Kandidáti na prezidenta USA se přeli o vztahy s Ruskem, které se dále zhoršují

Během poslední debaty prezidentských kandidátů Spojených států byly představeny velice rozdílné pohledy na vztahy Washingtonu s Moskvou. Rusko a režim Bašára Asada by se měly zodpovídat z možných válečných zločinů spáchaných při bombardování Aleppa, prohlásila Hillary Clinton a znovu obvinila Rusko z pokusů o kybernetický útok na volební systém USA. Donald Trump by naopak rád bojoval po boku Ruska proti organizaci Islámský stát (IS).

V průběhu vyostřené debaty vedli kandidáti spor o národní bezpečnost, kromě vztahů s Ruskem a řešení situace v Sýrii došlo i na téma uprchlické krize. Trump kritizoval kroky současné administrativy na Středním východě, generálové Patton a MacArthur se podle něj „otáčejí v hrobě“. Na Trumpa mířilo mnoho otázek ohledně jeho vztahů s Ruskem a obdivu k prezidentu Putinovi.

Kam dál?
Clinton se utkala v první televizní debatě s Trumpem, ten hovořil i o NATO (27.9. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

IS ztratil více než čtvrtinu území

Organizace Islámský stát (IS) ztratila více než čtvrtinu území v Iráku a Sýrii, které kontrolovala v době svého největšího rozmachu, uvádí nová zpráva analytiků společnosti IHS pro bezpečnost a obranu. Od ledna roku 2015 se území hnutí IS zmenšilo o 28 %, v současnosti mají islamisté pod kontrolou území o rozloze srovnatelné se Srí Lankou. V posledních třech měsících ovšem tento trend zpomaluje, což analytici spojují se snižováním počtu ruských leteckých útoků proti cílům IS.

Cílem Moskvy je bojovat s mezinárodním terorismem, zvláště pak s IS, tvrdil v září minulého roku ruský prezident Vladimir Putin. „Naše data nasvědčují, že nikoliv,“ uvedl hlavní analytik Ruska z IHS Alex Kokcharov. Podle něj je prioritou Ruska poskytnout vojenskou podporu vládě prezidenta Asada. Moskva chce především změnit syrskou občanskou válku, probíhající mezi více stranami, na konflikt syrské vlády s různými skupinami džihádistů, dodal Kokcharov.

Kam dál?
Satelity: V Sýrii nejsou žádné ruské letouny (3.10. 2016)
USA kryjí narušování příměří syrskou opozicí, tvrdí Kreml (15.9. 2016)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

První americká obrněná brigáda dorazí do Evropy v lednu

V lednu příštího roku dorazí do Evropy první kompletní obrněná brigáda armády Spojených států, prohlásil velitel amerických sil v Evropě brigádní generál Ben Hodges. Bojová jednotka je jedním z prvků posilujících vojenskou přítomnost USA v regionu. Tyto by měly ujistit spojence a odstrašit agresivní Rusko, dodal generál. Nácvik přesunu jednotek z Německa do Polska byl vyžádán vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě generálem Curtisem Scaparrotti.

Základna brigády se nachází v Coloradu, po doplutí do Německa proběhne test připravenosti, prověřující rychlost vykládky a transport na západ Polska. Nejnáročnější částí přesunu bude převoz techniky po železnici a následný přejezd po dálnici, všechny stroje pojedou z jednoho přístavu, uvedl generál Hodges. Příští rotace, která nahradí tuto brigádu, připluje patrně do několika různých přístavů a sejde se na jiném místě, uzavřel Hodges.

Kam dál?
Biden v Pobaltí ujistil spojence, že se na USA mohou spolehnout (24.8. 2016)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Při útocích dronů bylo v Afghánistánu zabito 34 přívrženců IS

Nejméně 34 příslušníků teroristické organizace Islámský stát (IS) bylo zabito při několika samostatných útocích v provincii Nangarhár na východě Afghánistánu. Správa provincie je velice nestabilní, aktivně zde operují povstalci z hnutí Tálibán i přívrženci IS.

Proti oběma skupinám pravidelně zasahují afghánské síly i jednotky USA, jejichž širší nasazení přislíbila již dříve administrativa prezidenta Baracka Obamy.

Kam dál?
Přes 40 afghánských vojáků zmizelo z vojenského výcviku v USA (6.10. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek