natoaktual.cz

Co by se stalo, kdyby Švédsko vstoupilo do NATO?

2. září 2016  15:51
 

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Co by se stalo, kdyby Švédsko vstoupilo do NATO?

Členství Švédska v Severoatlantické alianci by nevyřešilo všechny jeho problémy a vojenské nedostatky, ale mohlo by odradit Rusko od rozpoutání konfliktu v Baltském moři, stojí ve zprávě zpracované pro švédskou vládu.

Vojenské a obranné vazby Švédska k ostatním zemím prověřoval diplomat Krister Bringéus, podle něhož by vstup do NATO především odstranil nejistotu ohledně toho, jak by Švédsko jednalo v případě konfliktu v oblasti Baltského moře. „Společné odstrašující schopnosti by rozhodně vzrostly,“ říká Bringéus. „Je to však těžké posoudit, neboť posílení vojenských vazeb s Finskem, nečlenskou zemí NATO, by také znamenalo lepší regionální odstrašující schopnosti,“ doplňuje Bringéus.

Ačkoliv je stále více Švédů proti vstupu do NATO než pro, situace se postupně mění a podpora členství Švédska v Alianci v posledních letech pomalu roste. Děje se tak zejména kvůli čím dál agresivnějšímu Rusku. Žádost Švédska o vstup do NATO by však vedla k politické krizi s Ruskem. Je těžké odhadnout, jak by krize probíhala, ale pravděpodobně by byla omezená na politickou rétoriku a vojenské hrozby.

Kam dál?
Švédsko hledá u NATO pomoc ve válce propagandy (26.10. 2015)
Rusko varuje Švédsko před vstupem do NATO (19.6. 2015)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Rusko se snaží oslabit NATO a vazby v EU, tvrdí čeští zpravodajci

Ruští agenti v České republice se snaží podkopat jednotu Evropské unie a Severoatlantické aliance prostřednictvím rozsáhlé on-line dezinformační kampaně, tvrdí česká Bezpečnostní informační služba (BIS). Zaměřují se především na šíření nepravdivých informací o ozbrojených konfliktech na Ukrajině a v Sýrii. Zároveň se snaží narušit vztahy mezi evropskými zeměmi, uvádí výroční zpráva BIS.

Již proběhly pokusy rozvrátit česko-polské vztahy, šířit poplašné dezinformace o EU a o NATO a vytvořit pocit virtuální hrozby války s Ruskem, stojí dále v reportu BIS. Ruští agenti také pracují na poškození pověsti Ukrajiny a prohloubení její mezinárodní izolace, uvedla Bezpečnostní informační služba.

Kam dál?
Mocná ruská zbraň: šíření falešných zpráv (29.8. 2016)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

NATO musí nadále mít schopnosti cvičit afghánské jednotky

Velitelství Severoatlantické aliance si nadále musí udržet schopnosti pravidelně školit afghánské jednotky, uvedl mluvčí NATO v Afghánistánu generál Charles Cleveland. Afghánské bezpečnostní síly mají stále problémy s vedením, na což se právě zaměřuje pokračující výcviková mise NATO v zemi, dodal generál Cleveland.

„Myslíme si, že největší lekci jsme dostali ze zimy. S příchodem bojové sezóny je však nutné pokračovat v asistenci afghánským vojákům a policii,“ prohlásil generál Cleveland.

Factbox natoaktual.cz

Operace NATO Resolut Support

NATO mělo zpočátku v plánu své vojenské instruktory stáhnout a zaměřit se spíše na afghánské úřady a ministerstva, ale prodloužení mise Resolute Support umožňuje pokračovat v současném výcvikovém úsilí.

Kam dál?
Americký generál: Přítomnost speciálních jednotek NATO v Afghánistánu je stále klíčová (26.8. 2016)
Afghánistán vítá obnovený bezpečnostní závazek NATO (12.7. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Pákistánské vojenské vedení poprvé přiznalo přítomnost IS v zemi

Pákistánské vojenské vedení poprvé přiznalo, že se v zemi nachází bojovníci z organizace Islámský stát. Stovky stoupenců IS byly zadrženy, uvedl mluvčí armády Asim Bajwa. Pákistánské ozbrojené síly jim překazily plánované útoky na zahraniční velvyslanectví a na letiště v Islámábádu. Bajwa však popřel, že by bojovníci z IS stáli za sebevražedným útokem na nemocnici v Kvétě v loňském roce, při kterém bylo zabito 73 lidí.

Zdroj: Die Zeit (Německo)

---

Vershbow: Partnerství jsou nutností, nikoliv luxusem

Spojenci Severoatlantické aliance hrají zásadní roli, připomenul náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow a poukázal na přetrvávající výzvy na východě a na jihu, kterým Aliance musí čelit. Podle něj alianční partnerství pomáhají upevnit mír a stabilitu nejen v Evropě, ale i za jejími hranicemi.

Co se týká východu, NATO posílí svou přítomnost zejména na východním křídle vysláním čtyř praporů do Estonska, Lotyška, Litvy a Polska. Cílem těchto kroků je zabránit agresi a předcházet konfliktům, nikoliv provokovat, prohlásil Vershbow.

Pokud jde o jih, NATO zvýší podporu pro partnery na Blízkém východě a v severní Africe. V rámci boje proti násilnému extremismu NATO v současné době školí stovky iráckých důstojníků v Jordánsku a hodlá tento program expandovat i do samotného Iráku. „Poskytneme také větší podporu Tunisku a Jordánsku. Zároveň doufám, že navážeme užší institucionální vazby s regionálními organizacemi, jako jsou například Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu a Africká unie,“ uvedl Vershbow.

Kam dál?
Naplnění výsledků summitu NATO otestuje solidaritu spojenců, říká Polsko (30.8. 2016)
NATO bude cvičit iráckou armádu v Jordánsku (3.3. 2016)

Zdroj: NATO

kko; natoaktual.cz
zpět na článek