natoaktual.cz

Německo a Francie jsou proti většímu zapojení EU a NATO v Libyi

26. května 2016  17:14
 

Libyjci oslavují pád Kaddáfího režimu. Ilustrační foto. | foto: NATO

Německo a Francie jsou proti většímu zapojení EU a NATO v Libyi

Proti záměru Evropy hrát větší roli v podpoře nové libyjské vlády uznané Organizací spojených národů se staví Německo a Francie. Po letecké kampani Západu v roce 2011, která pomohla svrhnout libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, zatím Paříž s Berlínem odmítají hrát větší roli v obnově tohoto zhrouceného státu.

Evropská unie a Severoatlantické aliance prohlásily, že jsou připraveny pomoci vládě národní jednoty v Tripolisu, pokud o to požádá. Pomoc by měla směřovat zejména na boj proti pašerákům lidí, kteří posílají migranty přes Středozemní moře směrem do Evropy. Německo a Francie však požadují, aby první krok udělalo OSN.

„Evropané nyní mají, oč žádali, tedy vládu národní jednoty v hlavním městě Tripolisu,“ uvedl expert na Libyi Mattia Toaldo na zasedání Evropské rady. „Evropané by neměli vznášet nereálné požadavky, ale měli by se snažit o ukončení migrační krize a o poražení organizace Islámský stát,“ dodal Toaldo.

Kam dál?

Světové mocnosti schválily zbraně pro novou vládu v Libyi (17.5. 2016)
Cameron: Naše námořnictvo by mohlo pomoci Libyjcům omezit pašování lidí (26.4. 2016)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO učí irácké důstojníky zneškodňovat improvizovaná výbušná zařízení

Severoatlantické aliance učí irácké důstojníky, jak nalézt a zneškodnit improvizovaná výbušná zařízení. Výcviku, který probíhá v tréninkovém centru pro speciální operace Krále Abduláha v Jordánsku poblíž Ammánu, se na počátku května zúčastnily dvě desítky iráckých vojáků. NATO poskytuje výcvik i budoucím školitelům, kteří se následně v Iráku podělí o své nové dovednosti se svými kolegy. Tento projekt byl připraven v rámci programu NATO – Věda pro mír a bezpečnost (The Science for Peace and Security).

Aliance začala s výcvikem iráckých důstojníků v Jordánsku v dubnu 2016. V nadcházejících měsících jich vyškolí okolo 350. Oblasti, kterých se bude výcvik týkat, zahrnují například vojenské zdravotnictví, civilní vojenské plánování a zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení. Na žádost irácké vlády NATO nyní posuzuje možnost provádění výcviku přímo v Iráku.

Kam dál?
Alianční výcvik iráckých důstojníků začíná v Jordánsku (6.4. 2016)
Česko darovalo do Iráku tisíce samopalů a miliony nábojů (21.3. 2016)

Zdroj: NATO

---

Alianční hvězda se přesune k novému sídlu NATO

Sedmimetrová ocelová hvězda, která stála několik desetiletí před velitelstvím Severoatlantické aliance v Bruselu, se přesouvá do nového sídla NATO, jež se nachází hned přes ulici. Výstavba nového velitelství NATO započala v roce 2010 a má být letos dokončena. Zaměstnanci a delegace ze všech 28 členských zemí NATO se do nového komplexu začnou stěhovat počátkem roku 2017.

Socha byla navržena belgickým architektem Raymondem Huyberechtsem a stála před sídlem NATO od srpna 1971. Je inspirována znakem Aliance a symbolizuje pouto mezi Evropou a Severní Amerikou.

Kam dál?
Nové sídlo NATO čelí kritice za vysoké náklady (14.11. 2014)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Švédsko schválilo kontroverzní dohodu s NATO

Švédský parlament ratifikoval smlouvu (Host Nation Support Agreement – HNSA), která Severoatlantické alianci umožní rozmístit své síly ve Švédsku. Levice, která usilovala o přerušení schvalovacího procesu, byla přehlasována (291 hlasů ku 21). Argumentovala zejména tím, že dohoda představuje riziko z hlediska práv a svobod obsažených ve švédské ústavě.

Po schválení HNSA se začaly ozývat protesty z veřejných galerií parlamentu, takže musela být povolána ochranka. Veřejné mínění v tradičně neutrálním Švédsku se nicméně v posledních letech výrazně posunulo směrem k podpoře NATO. Na základě průzkumu agentury Sifo, který byl publikován v září 2015, 41 % z tisíce dotázaných se vyslovilo pro případné členství Švédska v Alianci, 39 % uvedlo, že by bylo proti a 20 % nemělo jasný názor.

Kam dál?
Dohoda o nasazení aliančních jednotek ve Švédsku by mohla být o rok odložena (23.5. 2016)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Visegrádská čtyřka chce nasadit své vojáky v Pobaltí

Česká republika, Polsko, Maďarsko a Slovensko mají v plánu vyslat společnou vojenskou jednotku do Pobaltí k posílení obrany Severoatlantické aliance. Chtějí tak učinit zejména v reakci na ruská varování, že mír mezi protivníky z dob studené války se pomalu vytrácí.

Logo summit NATO ve Varšavě

Ministři obrany Visegrádské skupiny se dohodli na vytvoření společné jednotky, která by měla být nasazena příští rok na rotačním principu. Svůj návrh formálně představí v červenci na summitu NATO ve Varšavě. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve uvedl, že takovéto kroky systematicky narušují rovnováhu sil na kontinentu.

Kam dál?
Alianční aktivita na východě je reakcí na chování Ruska, tvrdí generál Pavel (25.5. 2016)Rusko je podrážděné kroky USA a NATO v Evropě (12.5. 2016)

Zdroj: Bloomberg (USA)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek