natoaktual.cz

NATO bude cvičit iráckou armádu v Jordánsku

3. března 2016  16:26
 

Irácká armáda. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos / SHAPE

NATO bude cvičit iráckou armádu v Jordánsku

Ještě do konce března začne Severoatlantická aliance v Jordánsku s výcvikem příslušníků irácké armády, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Iráčanům se dostane výcviku v klíčových zdatnostech, jako jsou zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení, vojenské lékařství a civilně-vojenské plánování,“ dodal Stoltenberg. Specialisté z NATO budou Iráčanům pomáhat také ve zlepšování celkové bezpečnostní situace v zemi.

Zástupci kanadských ozbrojených sil se výcviku účastnit nebudou, uvedl mluvčí kanadské armády. Kanadské ozbrojené síly nyní hledají příležitosti pro rozšíření vojenské spolupráce s regionálními partnery, jakými jsou Jordánsko a Libanon, a dále diskutují s koaličními partnery a iráckou vládou, dodal mluvčí. Všechny tyto snahy by měly vést ke zlepšení bezpečnostní situace v regionu. Dosud však nezaznělo, kdy by tyto snahy mohly získat skutečnější podobu.

Kam dál?
Ministři obrany NATO podporují postoj Kanady k boji s IS, říká Sajjan (12.2. 2016)

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

---

Nová role Ruska v Afghánistánu

Factbox

Po více než 20 letech od stažení sovětských vojsk z Afghánistánu jsou vztahy mezi Moskvou a Kábulem opět přátelské, minulý rok státy podepsaly bezpečnostní dohodu. Moskva chce v zemi znovu hrát důležitou roli – usiluje o posílení vojenské a ekonomické spolupráce s Kábulem. Nedávno Moskva darovala afghánské vládě 10 000 pušek „kalašnikov“ a miliony nábojů, další vojenská a ekonomická pomoc bude pravděpodobně následovat.

Rusko se od začátku invaze vedené Spojenými státy v roce 2001 v Afghánistánu vojensky neangažuje, Moskva však poskytovala logistickou podporu pro obnovu válkou zničeného státu. Tato skončila po mnoha letech v roce 2015 v důsledku napětí mezi Moskvou a Západem kvůli konfliktu na Ukrajině.

Do Afghánistánu v současnosti proudí ekonomická podpora z Ruska, Číny a mnoha západních zemí.

Kam dál?
Dohoda NATO s Kuvajtem usnadní nasazení v Perském zálivu (1.3. 2016)
Afghánistán obdrží od Ruska 10 000 útočných pušek (14.1. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Generál Nicholson převzal velení mise Resolute Support

Pozici velitele sil Spojených států a Severoatlantické aliance v Afghánistánu převzal americký generál John W. „Mick“ Nicholson. Velení v nejdéle trvajícím konfliktu USA přebírá od generála Johna F. Campbella, který dohlížel na ukončení mezinárodní bojové mise v roce 2014. Při svém nástupu do funkce generál Nicholson v Kábulu poděkoval představitelům NATO za podporu USA po útocích z 11. září 2001.

Factbox

Přečtěte si také Factbox Operace Resolute Support

V Afghánistánu sloužil generál Nicholson mezi lety 2006 a 2012 hned třikrát. Do velení nastupuje v situaci, kdy hnutí Tálibán rozšiřuje svou činnost do dříve klidných oblastí. „Znám vás. Přinesli jste afghánskému lidu jen strádání a utrpení,“ vzkázal generál Nicholson „nepříteli“. V Afghánistánu je nyní cca 13 000 mezinárodních vojáků (z toho 9 800 amerických).

Nebojová mise NATO Resolute Support podporuje afghánské síly, zhruba 3 000 vojáků USA pak v rámci protiteroristických operací bojuje proti hnutím Tálibán, al-Káida a Islámský stát.

Kam dál?
Přinášíte jen strádání a utrpení, vzkázal Talibanu nový velitel v Kábulu (2.3. 2016)
NATO chce, aby afghánské jednotky méně bránily a více útočily (23.2. 2016)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Vojáci Bundeswehru cvičí pešmergy

Přečtěte si také

Němečtí vojáci cvičí pešmergy pro boj s organizací Islámský stát (IS) i v Německu. Během dvoutýdenního výcviku nedaleko Münsteru se 28 Kurdů naučí lépe maskovat a budovat úkryty. „Čím více informací o protivníkovi mám, tím lépe se mu mohu přizpůsobit a snížit vlastní ztráty,“ říká velitel výcviku plukovník Norbert Hähnlein.

Pešmergové pak snáze odhalí pozice bojovníků hnutí IS a jejich zbraně. Poblíž centra severního Iráku, města Irbíl, cvičí zhruba 110 německých vojáků Kurdy v taktice a zacházení s německými zbraněmi. Od poloviny roku 2014 dostávají kurdští pešmergové zbraně z Německa, Francie a Velké Británie.

Kam dál?
Irácká armáda potřebuje pomoc Kurdů při dobytí Mosulu, prohlásil Zebarí (30.12. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Stoltenberg: NATO podporuje Irák v boji proti extremismu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během oficiální návštěvy Bagdádu ocenil statečnost iráckých bezpečnostních sil a zdůraznil podporu NATO Iráku. Při setkání s iráckým premiérem Al-Abádím Stoltenberg poukázal především na úspěch iráckých sil při zatlačování organizace Islámský stát a na znovudobytí území v Ramádí a v dalších oblastech. Uvítal také pokračující úsilí vlády o vybudování důvěry napříč různými komunitami v Iráku.

Stoltenberg nezapomněl vyzdvihnout ani závazek Aliance i nadále s Irákem spolupracovat. Již více než deset let NATO a Irák společně pracují na posílení bezpečnostního dialogu a na rozvoji iráckých bezpečnostních sil prostřednictvím budování vojenských kapacit, vzdělávání a výcviku. Tento měsíc NATO navíc začne cvičit irácké důstojníky v Jordánsku, řekl generální tajemník. Podle něj může úzká spolupráce NATO a Iráku zvýšit stabilitu na Blízkém východě.

Kam dál?
Česko uvažuje o nové misi. Instruktoři mají cvičit letce v Iráku (12.2. 2016)
NATO chce proti islamistům využít průzkumné letouny AWACS (31.1. 2016)
Irácké síly bojují s IS o Ramádí (23.12. 2015)

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz
zpět na článek