natoaktual.cz

Na Ukrajině roste podpora vstupu do NATO

17. října 2014  22:04
 

Prozápadní protesty na Ukrajině v prosinci 2013 (ilustrační foto) | foto: Flickr / Ivan Bandura

Na Ukrajině roste podpora vstupu do NATO

Během konfliktu s proruskými rebely prudce narostl počet Ukrajinců podporujících vstup země do Severoatlantické aliance. Ukázaly to výsledky průzkumu veřejného mínění napříč Ukrajinou, vyjma Krymu a Luhanského regionu, který prováděla Nadace pro demokratické iniciativy a kyjevský Mezinárodní institut sociologie. Podle 44 % dotázaných by bylo nejlepším způsobem zajištění bezpečnosti státu členství v NATO.

Socioložka Nadace Maria Zolkina si vysvětluje nárůst jako reakci Ukrajinců na ruskou vojenskou agresi. V roce 2012 podporovalo vstup Ukrajiny do NATO jen 13 % dotázaných. V letošním roce si 22 % respondentů přálo nezávislý status Ukrajiny, 15 % toužilo po bližších vazbách s Ruskem a státy bývalého Sovětského svazu.

Kam dál?
Speciál: Krize na Ukrajině
SACEUR: Stahování ruských sil od ukrajinských hranic nevidíme (16.10. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Stavridis: V Iráku bude potřeba nasadit pozemní jednotky

Prezident USA Barack Obama by měl vyslat do Iráku alespoň 10 000 vojáků, jejichž úkolem by bylo radit, cvičit a vést irácké bezpečnostní síly. Myslí si to bývalý vrchní velitel spojeneckých sil admirál James Stavridis, který by chtěl tímto způsobem do akce zapojit i kurdské pešmergy.

Stavridis navrhuje, aby na Islámský stát (IS) tlačily tři fronty: pešmergové ze severu, irácké síly z jihu a bombardování ze západu. Tvrdí, že pokud Obama nechce riskovat a otočit vývoj konfliktu, bude možná nutné nasadit až 15 000 pozemních jednotek. Admirál dále volá po větším zapojení Turecka, státu s druhou největší armádou v Alianci.

Kam dál?
Generál Dempsey nechává možnost pozemních operací proti IS v Iráku otevřenou (17.9. 2014)
Turecko zvažuje nasazení jednotek v Sýrii (30.9. 2014)
Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS (15.10. 2014)

Zdroj: The Daily Mail (Velká Británie)

---

Americké bombardéry a bojové lodě se účastní cvičení NATO

Flotila námořních plavidel se účastní mezinárodního vojenského cvičení Noble Justification, které probíhá ve Středozemním moři a Tichém oceánu. Kromě dvacítky válečných lodí se akce účastní i několik ponorek a letadel. Námořní velitel NATO viceadmirál Peter Hudson vidí ve cvičení příležitost pro rozvoj součinnosti jednotek Aliance a zvýšení připravenosti.

Cílem události je otestovat kolektivní obranu a alianční Síly rychlé reakce. Prověří také námořní síly NATO a jejich schopnost v krátké době reagovat na krizové situace kdekoliv na světě. Zapojeno je více než 5 000 vojáků z 14 zemí NATO a 2 partnerské státy, Finsko a Švédsko. Akce je řízena z námořního velitelství Severoatlantické aliance v Northwoodu ve Spojeném království.

Kam dál?
NATO ukazuje sílu v rámci společného cvičení v Maďarsku (3.10. 2014)

Zdroj: RTT News (USA)

---

NATO by mělo zastavit tureckou podporu IS

Severoatlantická aliance musí Turecko donutit k ukončení podpory Islámského státu (IS). Prohlásila to místopředsedkyně německého parlamentu Claudia Roth. Turecko by mělo svou politiku přesunout směrem ke straně Kurdských dělníků (PKK). Roth řekla, že turecký prezident Recep Erdogan v Sýrii provádí „temnou“ politiku, která má oslabit Kurdy a „zničit“ jejich bojovníky.

Erdoganovy dohody, v rámci kterých Turecko umožňuje dodávky zbraní do Sýrie a prodej ropy z IS, jsou podle Roth nepřijatelné. Turecko důrazně popírá jakékoliv dohody s IS. Jsou však známy případy mnoha zahraničních džihádistů, kteří se dostali do Sýrie právě přes Turecko a byli léčeni v tureckých nemocnicích.

Kam dál?
V Německu protestovalo 20 000 Kurdů proti Islámskému státu (13.10. 2014)
Česká republika dodá munici iráckým Kurdům (8.9. 2014)

Zdroj: Rudaw (Irák)

---

Historik: Integrace Kyjeva a EU je možná, pokud Ukrajina zůstane mimo NATO

Evropská unie (EU) by mohla jednodušeji posílit své ekonomické vazby s Ukrajinou, pokud Západ upustí od dalšího rozšiřování Severoatlantické aliance na východ. Tvrdí to vojenský historik a odborník na bezpečnost profesor Michael Vlahos z Johns Hopkinsova programu globálních bezpečnostních studií. Evropa by podle něj skutečně pomohla Ukrajině podstatnou ekonomickou pomocí. Určitý vztah s EU může být dlouhodobý kompromis, jako výměna za setrvání Ukrajiny mimo NATO.

Rozšiřování Aliance Rusko vidělo jako jasné porušení slibů učiněných Západem po studené válce. Vlahos poukázal na chybějící dohody vytyčující sféry vlivu, které by jednoznačně vyloučily začleňování postsovětských států do NATO. Podle profesorova názoru tak bude strategickým výsledkem událostí letošního léta vyjasnění, kam až mohou USA a NATO expandovat.

Kam dál?
NATO by nemělo provokovat Rusko nabídkou členství pro Ukrajinu, myslí si britský zákonodárce (7.10. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek