natoaktual.cz

Krize na Ukrajině: NATO v pohotovosti, OSN a EU se sešly po zprávách o ruské invazi

29. srpna 2014  13:52
 

Ozbrojenec bez označení před základnou ukrajinských sil na Krymu. Ilustrační foto. | foto: Wikimedia

Krize na Ukrajině: NATO v pohotovosti, OSN a EU se sešly po zprávách o ruské invazi

Rada bezpečnosti OSN se sešla na nouzovém zasedání, Rada pro národní bezpečnost USA svolala schůzi v Bílém domě a EU a NATO svou reakci zvažují. Severoatlantická aliance mluví o tisícovce ruských vojáků bojujících na Ukrajině, zatímco Kyjev obviňuje Moskvu z faktické invaze a otevření druhé fronty.

Téma sledujeme:

Rusko popírá, že by mělo jakékoliv jednotky na východní Ukrajině. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ovšem řekl, že ruské síly na území Ukrajiny skutečně vstoupily. Západní představitelé na to reagovali varováním ruského prezidenta Vladimira Putina před hrozícími následky. Zatím se shodují na projednání dalších ekonomických sankcí, vojenská intervence na pomoc Ukrajině je vyloučena. 

Mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna řekl, že poslední obvinění ukazují na nebezpečný růst napětí, a dodal: „Mezinárodní společenství nemůže dovolit další zhoršení situace.“ Během noci Putin požádal proruské rebely o vytvoření koridoru pro odchod obklíčených ukrajinských vojáků z východní Ukrajiny.

Kam dál?
Rusko se ocitá pod tlakem kvůli novým bojům na Ukrajině (28.8. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Význam summitu NATO ve Walesu stoupá

Ruská agrese na Ukrajině činí summit NATO ve Walesu nejdůležitějším od konce studené války. Hlavní náplní summitu v Newportu mělo být původně ukončení bojových operací v Afghánistánu, avšak od chvíle, kdy ruský prezident Vladimir Putin poslal v březnu svá vojska na Krym, bylo jasné, že se NATO vrací ke své původní roli – kolektivní obraně. Jen čtyři evropské země NATO se přibližují k závazku vydávat minimálně 2 % HDP na obranu a pouze pět dodržuje další závazek, utratit aspoň 20 % svých rozpočtů na moderní vybavení.

Po neprůkazných výsledcích 12letého úsilí v Afghánistánu se zdá, že doba velkých zásahů mimo Evropu je pryč. Amerika se v roce 2012 zaměřila na asertivní Čínu a znovunastartování NATO se ocitlo na seznamu priorit velmi nízko. Nicméně prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o právu zasáhnout kdekoliv jsou ohroženi rusky mluvící občané, tento závazek připomnělo. Byl vypracován akční plán připravenosti, jehož cílem je umožnit Alianci rychle reagovat v případě uplatnění článku 5 o kolektivní obraně. Přes všechny své nedostatky si NATO zachovává mimořádnou schopnost přizpůsobit se novým hrozbám a o jeho dalším významu není pochyb.

Kam dál?
Rasmussen: NATO vytvoří předvoj ve východní Evropě (27.8. 2014)

Zdroj:
The Economist (Velká Británie)

---

NATO v Kosovu zůstává navzdory krizím jinde

Speciální příloha

Navzdory výzvám na Blízkém východě a Ukrajině, Severoatlantická aliance neplánuje snižovat počet svých jednotek v Kosovu. Jednotky v Kosovu mají jasný mandát od Rady bezpečnosti OSN a Srbové i Albánci chtějí, aby zde zůstaly, řekl vysoce postavený diplomat NATO, který si přál zůstat v anonymitě.

Práce jednotek KFOR se ukázala jako úspěšná a neočekává se, že by se jejich činnost měla rozebírat na nadcházejícím summitu NATO ve Walesu.

Kam dál?
Komentář: Kosovo and Crimea – what’s the difference?

Zdroj:B92 (Srbsko)

---

V září se v ČR uskuteční letecké cvičení NATO

V České republice se ve dnech 3. až 15. září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO s názvem Ample Strike 2014. Manévrů se kromě českých letců zúčastní příslušníci ozbrojených sil Slovenska, Belgie, Dánska, Estonska, Holandska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, USA a Velké Británie. Asistovat jim bude velitelstvo vzdušných sil NATO.

Během akce proběhne například nácvik navádění na pozemní cíle. Očekává se účast asi 1 400 vojáků, tří desítek letadel a vrtulníků a desítek kusů pozemní techniky. Na scénář manévrů neměla ukrajinská krize žádný vliv.

Kam dál?
Američané cvičí na Slovensku s letouny CV-22 Osprey (20.8. 2014)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Německo se potýká s armádní technikou: letectvo je na zemi

Vybavení německé armády podle zprávy časopisu Der Spiegel není v pořádku, mnoho stíhaček a transportních letadel není možné používat. Spolková vláda o závažných nedostatcích výbavy nechce mluvit. Mluvčí německého ministerstva obrany se omezila na vyjádření, že jednotky jsou dobře vybavené pro „normální případy.“ Podle informací z důvěrné zprávy o vybavení Luftwaffe jsou hlavními problémy, které protahují opravy strojů, chybějící náhradní díly pro stíhačky, transportní letadla i helikoptéry.

Ze 109 stíhaček Eurofighter je jich plně operačně nasaditelných pouze 8, u ostatních letadel je situace podobná. Ministerstvo obrany tyto nedostatky nechtělo komentovat, pouze uvedlo, že kontrolní mise NATO nad Pobaltím není nijak ohrožena. Na letišti NATO v Estonsku jsou umístěny čtyři německé stíhačky a 160 vojáků. Další 2 stíhačky zůstávají v pohotovosti v Německu. Německá mise, která v Estonsku vystřídala Dány, zde bude 4 měsíce.

Kam dál?
Německo: NATO bude Pobaltí bránit, ale stálé základny tam nevybuduje (19.8. 2014)
Kanadské stíhačky pomohou střežit Pobaltí (11.7. 2014)

Zdroj:
Der Spiegel (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek