natoaktual.cz

Berlín zakázal německé firmě dokončit vojenské výcvikové zařízení v Rusku

5. srpna 2014  16:23
 
Německý parlament. Ilustrační foto. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Berlín zakázal německé firmě dokončit vojenské výcvikové zařízení v Rusku

Německé ministerstvo financí oznámilo, že federální vláda zrušila povolení německému dodavateli obranného vybavení firmě Rheinmetall na výstavbu vojenského výcvikového centra v Rusku. Tento krok překračuje všechna doposud přijatá omezení a sankce EU vůči Rusku, jelikož ta se nevztahují na již uzavřené dohody. Německo tak chce vyslat signál Francii, aby jej následovala a pozastavila plánovanou dodávku dvou válečných lodí Moskvě.

Mluvčí ministerstva uvedl, že projekt společnosti Rheinmetall v hodnotě 134 milionů dolarů „není v současné situaci přijatelný,“ jelikož Kreml po uvalení sankcí ze strany EU a USA neukázal žádnou snahu o ukončení podpory ozbrojených separatistů na východě Ukrajiny.

Kam dál?
Francie doručí Rusům první válečnou loď navzdory naštvaným spojencům a pádu Boeingu (24.7. 2014)
Rusko dál posílá separatistům tanky, děla a raketomety, tvrdí USA i NATO (24.7. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

NATO má údajně důkazy o sestřelení malajského letounu proruskými separatisty

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že má důkazy, které dokládají zodpovědnost proruských povstalců za sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines. „Je to lidská tragédie. Ale kromě toho je to válečný zločin. Máme spoustu informací, které naznačují, že viníkem jsou separatisté podporovaní Ruskem. Jsem pro nezávislé mezinárodní vyšetřování, které nehodu objasní.“

Aliance už před několika dny upozornila, že se na vyšetřování okolností pádu tragického letu MH17 nebude podílet. Ruská strana však obvinila Rasmussena, že svým prohlášením vyvíjí na vyšetřovatele tlak. „Aniž by počkal na závěry vyšetřování, se generální tajemník NATO rozhodl vyvíjet na vyšetřování nátlak,“ uvedla Stálá mise Ruska při NATO na Twitteru.

Kam dál?
NATO varovalo před létáním nad Ukrajinou (28.7. 2014)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

NATO nemá důkazy o zodpovědnosti milic za pád letu MH17, tvrdí ruský poslanec

everoatlantická aliance nemá žádný důkaz o vině ukrajinských podporovatelů nezávislosti při nehodě letadla malajsijských aerolinek. V opačném případě by generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen již tyto důkazy předložil. Na svém twitterovém účtu to tvrdí předseda ruského poslaneckého výboru pro mezinárodní vztahy Alexej Puškov.

Puškov tak reagoval na prohlášení Rasmussena, který tvrdí, že NATO takovými důkazy disponuje, ale nemůže je zveřejnit, jelikož se jedná o informace zpravodajských služeb.

Kam dál?
Cameron chce, aby NATO přehodnotilo svůj vztah s Moskvou (4.8. 2014))

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Lavrov: Nebýt Ukrajiny, NATO by si pro zhoršení vztahů s Ruskem našlo jinou výmluvu

Severoatlantická aliance by si našla jinou výmluvu pro zhoršení vztahů s Moskvou, i kdyby nebylo žádné krize na Ukrajině. Alespoň to tvrdí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Lavrov zároveň připomenul, že nevidí důvod, proč by NATO mělo existovat i po konci studené války. „V situaci, kdy již neexistuje Varšavská smlouva ani Sovětský svaz a jejich vojáci jsou pryč z Evropy, proč udržovat NATO a všechny další atributy studenoválečné éry?“nechápe Lavrov.

„Ujišťuji vás, že kdyby nebylo Ukrajiny, nějaký jiný aspekt ruské domácí či zahraniční politiky by byl použit jako záminka pro spekulace. Viděli jsme to v Sýrii, kdy Západ přestal vnímat Assada jako partnera, zatímco my jsme tvrdili, že by neměl být svržen a mělo by dojít k vyjednávání,“ zmínil Lavrov.

Kam dál?
Aliance: Síly rychlé reakce NATO jsou klíčem proti ruské agresi (4.8. 2014)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Moskva zahájila rozsáhlé letecké manévry poblíž hranice s Ukrajinou

Ruská federace odstartovala velké cvičení, kterého se zúčastní na sto letounů. Cvičení vzdušné obrany se uskuteční nedaleko ruské hranice s Ukrajinou a je považován za ukázku ruské síly. Do cvičení se zapojí bojové letouny, nadzvukové letouny a také útočné helikoptéry. Během manévrů bude ruské letectvo cvičit střelbu raketami stejně jako své zaměřovací schopnosti.

Podle mluvčího ruského letectva se jedná o rutinní cvičení, které nemá žádnou spojitost se současnou situací na východě Ukrajiny.

Kam dál?
Rusko má u hranic s Ukrajinou 15 tisíc vojáků, varují Američané (28.7. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek