natoaktual.cz

Irácký velvyslanec v USA: Amerika by měla začít s nálety v Iráku

23. července 2014  11:57
 

Bagdád, Irák. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany USA / U.S.Air Force

Irácký velvyslanec v USA: Amerika by měla začít s nálety v Iráku

Američané by se měli začít mnohem více angažovat v Iráku a měli by začít s leteckými útoky proti pozicím sunnitských extremistů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Uvedl to velvyslanec Iráku ve Spojených státech Lukman Faily. USA a Irák by podle něj měly začít s protiteroristickými operacemi v městských oblastech okupovaných ISIL. Irák dle Failyho potřebuje precizní americké nálety, které by navíc „ochránily Irák před přílivem teroristů skrz „propustnou“ hranici se Sýrií“.

Analýza

Minulý týden zaslalo téměř sedmdesát demokratických a devět republikánských poslanců dopis americkému prezidentu Baracku Obamovi, v němž požadují, aby jakákoli ofenzivní operace s účastí americké armády v Iráku byla schválena kongresem.

Kam dál?
NATO ochrání své spojence, pokud se krize rozšíří mimo Irák, ubezpečuje Rasmussen (9.7. 2014)
Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“ (24.6. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusko: Francie musí dodržet smlouvu o prodeji lodí Moskvě

Paříž musí splnit svůj závazek o dodávce vojenských plavidel Mistral Rusku a současně by měla přestat vydírat Moskvu pomocí sankcí a hrozbou nedodání lodí. Myslí si to předseda obranného výboru ruské státní Dumy admirál Vladimir Komoedov. Koneckonců Rusko je podle něj schopné postavit si vlastní plavidla schopná nést vrtulníky. „Západ neměl rád Rusko jako impérium nebo socialistický stát a nemá rád Rusko ani jako kapitalistickou demokracii,“ dodal admirál.

Komentář

Rusko a Francie podepsaly dohodu o dodávce dvou lodí třídy Mistral určených k přepravě vrtulníků v červnu 2011. Celková hodnota zakázky činí 1,6 miliardy dolarů.
 
Kam dál?
NATO should buy French-built warships (7.7. 2014)
Francie možná zruší prodej válečných lodí Rusku (18.3. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Čína chce více spolupracovat s americkou armádou

Peking hledá cesty, jak lépe spolupracovat s USA v oblasti letadlových lodí a jejich řízení, aby byl schopen efektivně využít schopnosti své první letadlové lodi, kterou pojmenoval Liaoning. Čína tak testuje možnosti, jež se jí naskýtají poté, co s USA začala budovat kooperační vztah ve vojenské oblasti. Šéf čínského námořnictva admirál Wu Shengli proto navrhl, aby USA vyslaly do čínského přístavu svoji letadlovou loď USS George Washington, jež kotví v Japonsku. Dále by podle tohoto návrhu USA mohly dovolit čínské posádce, aby si loď obhlédla, a totéž by Američanům dovolila i čínská strana. O návrhu informoval americký admirál Jonathan W. Greenert, který Čínu v minulém týdnu navštívil.

Tato diskuze se odehrává v podivné atmosféře, kdy na jednu stranu Čína a USA čím dál více spolupracují ve vojenské sféře a zároveň ve stejné chvíli Čína hledá cestu, jak získat co nejvíce mořského teritoria na úkor svých sousedů – včetně některých amerických spojenců.

Kam dál?
Čína se připojí k vojenskému cvičení USA a Austrálie (18.7. 2014)
Čína poprvé zveřejnila strukturu svých ozbrojených sil (17.4. 2013)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Putin varuje NATO před posilováním pozic blíže ruským hranicím

Rusko musí reagovat přiměřeně a proporcionálně na kroky Severoatlantické aliance, přestože v tuto chvíli Moskva necítí, že by byla ohrožena ruská suverenita a teritoriální integrita. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin a použil příklad obranného protiraketového systému NATO, který Aliance v současnosti vytváří v Evropě, který však podle Putina není defenzivní, ale naopak útočný.

Putin zároveň doporučil, aby Rusko zvýšilo svůj obranný potenciál, a to i na Krymu a v Sevastopolu, kde Rusko „musí v podstatě od základu vytvořit vojenskou infrastrukturu“.

Kam dál?
Rusko spustilo „posun v bezpečnostním paradigmatu“, NATO odpoví (21.7. 2014)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

---

Al-Káida přišla v Pákistánu o několik velitelů díky americkým dronům

Nejméně šest velitelů al-Káidy přišlo o život při útoku amerických bezpilotních letadel v kmenových oblastech na západě Pákistánu. Útok proti al-Káidě se podle jejího vedení odehrál 10. července. Všichni příslušníci al-Káidy, kteří při útoku zemřeli, patřili do střední úrovně velení teroristické organizace. Podle všeho byli pro al-Káidu velmi důležití.

Kam dál?
NATO o víkendu bojovalo proti Tálibánu, do akce se dostaly i drony (21.7. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek