natoaktual.cz

USA nemohou být „letectvem iráckých šíitů“, reagoval Petraeus na prosbu Iráku o pomoc

20. června 2014  13:38
 

Americký generál ve výslužbě David Petraeus (ilustrační foto). | foto: NATO Photos

USA nemohou být „letectvem iráckých šíitů“, reagoval Petraeus na prosbu Iráku o pomoc

Vláda Iráku vedená šíitským premiérem Núrím Málikím požádala Spojené státy o pomoc leteckými útoky, které by odrazily sunnitské ozbrojence. Těm se v minulých dnech podařilo zabrat několik významných iráckých měst. Bývalý americký generál David Petraeus, který v minulosti mimo jiné velel silám ISAF a také americkým silám v Iráku, na konferenci v Londýně však na tuto prosbu reagoval obviněním Málikího ze snahy zhatit politické řešení krize v Iráku. Podle něj Irák nepotřebuje americké nálety na sunnitské extremisty, ale vládu otevřenou všem segmentům společnosti.

Analýza

Na Málikího vládu se čím dál častěji snáší kritika kvůli přijímání opatření, která znevýhodňují irácké sunnity a vytlačují je na okraj společnosti. „Nemůžete mít pětinu společnosti, která se cítí nerovnoprávná, je zbavena volebního práva a která nemá žádný vliv na úspěch své země. V Iráku je potřeba vláda, které věří všechny části společnosti. Pokud by USA do událostí v Iráku nyní zasáhly, bylo by to na podporu vlády proti extremistům. Ne na podporu jedné strany v sektářské občanské válce,“ komentoval současný vývoj v Iráku Petraeus.

Kam dál?
Američané v Iráku ze vzduchu pravděpodobně nezakročí (18.6. 2014)

Zdroj: NBC News (USA)

---

USA vyšlou do Iráku vojenské poradce

Americký prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy vyšlou do Iráku zhruba 300 vojenských poradců, kteří mají tamější vládě pomoci zastavit postupující sunnitské ozbrojence. Cílem tohoto kroku je podle Obamy zabránit občanské válce v Iráku, která by mohla destabilizovat celý blízkovýchodní region, stejně jako předejít situaci, kdy by se ze severního Iráku a sousední Sýrie stalo útočiště teroristů, odkud by mohli plánovat útoky proti americkým zájmům. „Americké jednotky se nevrátí do Iráku bojovat, nýbrž pomoci zemi, jež se brání teroristům ohrožujícím irácké obyvatelstvo,“ uvedl Obama.

Americký prezident zároveň upozornil na to, že jeho strategie znamená „být připraveni podniknout cílené a precizní vojenské kroky, pokud USA usoudí, že je takových kroků zapotřebí.“ Mluvčí Bílého domu Jay Carney již dříve upozornil, že prezident „nevyloučil žádnou možnost kromě vyslání amerických bojových jednotek do Iráku.“

Kam dál?
Svět napjatě sleduje situaci v Iráku, USA zvažují podporu irácké vládě (13.6. 2014)

Zdroj:
CNN (USA)

---

Kyjev podepíše dohodu s EU, Rusko opět posiluje na hranici s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko potvrdil, že Kyjev příští týden podepíše ekonomickou část asociační dohody s Evropskou unií. Nový ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin upřesnil, že prioritou nové vlády v Kyjevě je kromě podpisu dohody s EU také mírové řešení situace na východě země.

Komentář

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen mezitím upozornil, že Moskva znovu šikuje své vojáky na hranici s Ukrajinou. „Nejméně několik tisíc ruských vojáků se vrátilo na hranici s Ukrajinou, kde jsme pozorovali také manévry ruských jednotek,“ uvedl Rasmussen. „Považuji to za politováníhodný krok zpět. Vypadá to, že se Rusko stále nezřeklo možnosti intervenovat na Ukrajině.“

Kam dál?
Ruské tanky vjely na Ukrajinu, ukazují alianční snímky (16.6. 2014)

Zdroj:
Deutsche Welle (Německo), Stars and Stripes (USA)

---

Rusko: Občanská válka na Ukrajině směřuje ke genocidě

Nepokoje na východě Ukrajiny se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova blíží genocidě. Lavrov to řekl při návštěvě ruského rostovského regionu, kde se setkal s dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny. Stejného názoru je ukrajinský opoziční aktivista z Luhansku Vladimir Gromov. „Ukrajinci se zaměřují na bezbranné občany. Je to systematická genocida, etnická čistka,“ tvrdí Gromov. Za genocidní považuje situaci na východě Ukrajiny také Kreml. Během posledních několika dní ukrajinská armáda zintenzívnila minometné útoky, které jsou namířeny proti obydleným čtvrtím a oblastem s vysokou hustotou zalidnění.

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím telefonoval s francouzským prezidentem a německou kancléřkou. V rozhovoru s oběma státníky vyjádřil své znepokojení nad akcemi ukrajinské armády na východě Ukrajiny stejně jako naději, že Kyjev bezodkladně naplní své sliby o zastavení násilí a začátku národního dialogu.

Kam dál?
Rasmussen: NATO nemá v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu (17.6. 2014)

Zdroj:
RIA Novosti (Rusko), ITAR-TASS (Rusko)

---

Rasmussen: Moskva financuje ekologické skupiny, aby Evropa nadále závisela na ruském plynu

Ruské zpravodajské služby tajně financují a spolupracují s evropskými ekologickými skupinami. Snaží se tak o to, aby Evropa zůstala i nadále závislá na plynu z Ruska. Myslí si to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Naši spojenci mohou dosvědčit, že součástí sofistikované ruské informační a dezinformační kampaně je aktivní spolupráce s takzvanými nevládními organizacemi – ekologickými organizacemi, které se staví proti těžbě břidlicového plynu – aby Moskva zachovala závislost Evropy na zemním plynu z Ruska.“

„Žádný stát by neměl používat dodávky energií a zvyšování jejich cen jako nástroj nátlaku. Máme podezření, že by se Rusko mohlo pokusit zablokovat projekty na průzkum břidlicového plynu v Evropě,“ uvedl nejmenovaný zdroj z NATO.

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek