natoaktual.cz

Kerry varoval Čínu před rozšiřováním zóny vzdušné obrany

17. února 2014  20:01
 

Stroje J-10 letecké akrobatické skupiny čínské armády. | foto: Wikipedia / Peng Chen

Kerry varoval Čínu před rozšiřováním zóny vzdušné obrany

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry vyzval čínské představitele, aby nepodnikali jednostranné kroky směrem k rozšíření zóny vzdušné obrany, jež by zahrnovala i ostrovy ve Východočínském moři. Podle Kerryho by to akorát zvýšilo napětí mezi Čínou a Japonskem a ohrozilo stabilitu regionu. Kerry dané téma probíral na schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během své oficiální návštěvy Pekingu. 

Schůzka s nejvyšším čínským představitelem byla dle slov amerického ministra "velice konstruktivní a pozitivní". Kromě Si Ťin-pchinga se Kerry v Číně setkal i se svým čínským protějškem Wangem Yi, podle kterého je Čína připravena s Washingtonem spolupracovat, ať už ohledně denuklearizace KLDR, či v otázce čínské zóny vzdušné obrany.

Kam dál?
USA jsou ochotny pomoci Filipínám v Jihočínském moři (14.2. 2014)
Čína pod palbou kritiky. Snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři (13.1. 2014)

Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

---

Čína bude mít v Hongkongu vojenský přístav

Čínská armáda si bude moci v Hongkongu vedle historického britského přístavu Victoria postavit kotviště pro vlastní vojenské lodě, schválila jednomyslně hongkongská komise pro plánování. Výstavba prvního čínského přístavu v Hongkongu byla přitom zvažována již v roce 1994. Čínská armáda by měla přístav využívat k výcviku námořnictva, kotvení, údržbě a opravám svých vojenských lodí či ceremoniálním aktivitám.

Proti záměru se zvedla vlna odporu, když například plánovací komise obdržela 19 tisíc formálních "komentářů" k zamýšlené výstavbě. Pouze 20 z nich, tedy asi desetina procenta, bylo k výstavbě přístavu pozitivně nakloněno. Většina oponentů výstavby se obává omezení autonomie, práv občanů a svobody slova. Reportéři bez hranic již varovali, že svoboda místního tisku je v ohrožení. 

Kam dál?
USA pořádají v Thajsku cvičení, účastní se i Čína (13.2. 2014)
USA: Čínské letectvo a námořnictvo jsou stále vyspělejší (31.1. 2014)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

USA: Rusko umožňuje Asadovi terorizovat Syřany

Rusko svým jednáním podle vyjádření ministra zahraničí USA Johna Kerryho umožňuje syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi terorizovat svůj vlastní lid. Kerry tak v průběhu své návštěvy Indonésie vyzval Moskvu, aby se více snažila a pomohla konflikt v Sýrii ukončit politickým řešením. "Rusko by mělo být součástí politického řešení a nezásobovat Asada tolika zbraněmi," uvedl na adresu Ruska Kerry, dle kterého Rusko nedělá dost, aby podpořilo mírově rozhovory v Ženevě.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se nicméně proti těmto slovům ohradil s prohlášením, že jsou to naopak podporovatelé opozice, mezi nimiž jsou i USA, kdo brzdí progresi ve vyjednávání tím, že se soustředí na odstranění prezidenta Bašára Asada z čela země. "Nejdřív chtěli zmařit vyjednání míru řešením otázky chemických zbraní, když se jim to nepovedlo, začali politizovat téma humanitární krize," vysvětlil ruský úhel pohledu Lavrov.

Kam dál?
Rusko: Rezoluce o Sýrii otevírá dveře vojenskému zásahu (13.2. 2014)
Ruské vojenské dodávky do Sýrie narůstají (23.1. 2014)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Francie vyšle do Afriky více vojáků

Francie oznámila, že vzhledem k narůstajícím nepokojům v Středoafrické republice navýší počet vojáků svého kontingentu v zemi o čtvrtinu. Jejich počet tak vzroste ze současných 1 600 na rovné  dva tisíce. Francouzští vojáci v zemi v současnosti působí společně s dalšími  šesti tisíci vojáky Africké unie. Prezident Francois Hollande již vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby urychlila schválení vyslání dalších mírových jednotek do SAR. Evropská unie již souhlasila s vysláním pěti set vojáků k zajištění vytvoření ochranných zón v centrální části země.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun také varoval, že se sektářské násilí v SAR začíná stupňovat a zemi hrozí etnicko-náboženské čistky, které by mohly přerůst v genocidu. Z toho důvodu také požádal Francii, aby navýšila počet svých vojáků v zemi, jejichž současný počet neodpovídá závažnosti celé situace. Podle Pan Ki-muna by mohlo být potřebných až 9 tisíc vojáků a 1 700 policistů k zajištění pořádku v této násilím zmítané zemi.

Kam dál?
Vojáci EU ve Středoafrické republice násilí nezabrání, tvrdí pozorovatelé (31.1. 2014)
Francie sníží počet vojáků v Mali (9.1. 2014)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

V Afghánistánu bylo zabito sedm vojáků NATO

Nejméně sedm vojáků aliančních jednotek bylo zabito a několik dalších zraněno při útoku Tálibánu na konvoj NATO v provincii Nagarhar na východě Afghánistánu. Kromě lidských ztrát byl při útoku zničen také jeden tank a několik dalších vojenských vozidel. Podle vyjádření NATO bylo v reakci na útok zabito také devět členů Tálibánu, což potvrdil mluvčí hnutí Zabihullah Mujahid. 

Střet mezi spojeneckými jednotkami a bojovníky Tálibánu, jenž následoval po útoku na společné velitelství jednotek NATO a afghánské armády, trval podle místní televize až šest hodin. Právě při něm pak mělo být během náletu stíhacími letouny zabito devět Tálibánců. 

Kam dál?
V Afghánistánu propouštějí nebezpečné vězně (12.2. 2014)
Němečtí vojáci by mohli v Afghánistánu zůstat déle (6.2. 2014)

Zdroj: The News Tribe (Pákistán)

dun, natoaktual.cz
zpět na článek