natoaktual.cz

Francie chce více pomoci Libyi proti terorismu

15. listopadu 2013  17:21
 

Nově budovaná libyjská armáda | foto: Ministerstvo obrany Libye

Francie chce více pomoci Libyi proti terorismu

Francie by mohla Libyi poskytnout širší pomoc v boji proti terorismu, včetně rozsáhlejšího výcviku libyjské policie, zaznělo na bezpečnostní konferenci v marockém Rabatu z úst ministra zahraničí Francie Laurenta Fabiuse. Francie již přislíbila vycvičit tisíc libyjských policistů v boji proti terorismu, nyní plánuje vycvičit dalších 1 500. O konkrétních plánech Fabius nechtěl zatím hovořit, Franci však prý zvažuje významně zvětšit rozsah pomoci a výcviku pro libyjské bezpečnostní složky.

Konference v hlavním městě Maroka byla zaměřena na spolupráci v oblasti bezpečnosti, konkrétně v bezpečnosti na hranicích v severní Africe. Účastnické země si na konferenci stanovily za cíl vytvoření regionální jednotky, která by sdílela zpravodajské informace a varování před potenciálními hrozbami. Sekretariát této plánované jednotky by měl být jmenován na příští společné schůzce zástupců zemí regionu v Libyi. Kromě toho je v plánu i iniciativa na vytvoření společného centra výcviku pohraniční stráže.

Kam dál?
NATO vyšle bezpečnostní poradce do Libye (22.10. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Kyrgyzstán uzavře americkou leteckou základnu

Ministr zahraničí Kyrgyzstánu oficiálně předal velvyslankyni USA Pamele Spratlen oznámení, že v červenci příštího roku bude uzavřena letecká základna v Manasu. O plánech uzavřít základnu, kterou v současnosti využívají Spojené státy jako tranzitní centrum pro jednotky NATO v Afghánistánu, hovořil již v roce 2011 kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev. Zákon o uzavření základny, kterou mají právě do poloviny roku 2014 USA pronajaty, podepsal letos v létě.

Letecká základna v Manasu byla využívána již od roku 2001 pro podporu alianční vojenské operace v Afghánistánu. V roce 2009 kyrgyzská vláda sice hrozila, že veškeré americké jednotky budou muset základnu opustit, následně se však dohodla na upravených podmínkách jejího pronájmu. Ta tak v současnosti slouží především jako klíčové tranzitní centrum pro alianční operaci v Afghánistánu. Startují z ní ale i monitorovací nebo tankovací letouny.

Kam dál?
NATO je připraveno rozšířit spolupráci s Kyrgyzstánem (18.9. 2013)
Pákistán zvažuje zablokování zásobovacích tras NATO (4.11. 2013)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Ukrajina: Spolupráce s NATO a s EU se doplňují

Spolupráce Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí bude pokračovat i nadále jako součást ukrajinských integračních aspirací do Evropské unie, prohlásil náměstek ministra zahraničí Ukrajiny Andrij Olefirov. "Ukrajina je jedinou zemí, která se podílí na všech mírových operací NATO. Budoucí spolupráce si ještě bude vyžadovat zlepšení kompatibility našich vojenských sil," nechal se slyšet Olefirov s tím, že spolupráce s NATO je komplementární s úsilím Ukrajiny stát se členem EU.

Náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní hrozby Jamie Shea na to konto vyzdvihl Ukrajinu jako jednoho z nejaktivnějších partnerů Aliance. "Ukrajina tak může mít více vlivu na bezpečnost v Evropě," uvedl Shea v kontextu s ukrajinskou spoluprací s NATO.

Kam dál?
NATO na summitu nepřizve Gruzii ani Ukrajinu (23.10. 2013)
Rasmussen: Dveře do EU i do NATO zůstávají Ukrajině otevřené (11.10. 2013)

Zdroj: ForUm (Ukrajina)

---

NATO se spolupráci s Ruskem v Sýrii nebrání

Zástupci Severoatlantické aliance a Ruska budou mít společnou poradu na téma likvidace syrských chemických zbraní a v případě, že by byly obě strany o to požádány, by na daném projektu mohly spolupracovat. Informoval o tom náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Stejné téma už zástupci obou stran probírali na schůzi ministrů obrany NATO a Ruska, které bylo prvním takovým setkáním po dvou letech.

"Příští týden se dozvíme, jaké jsou podle nich potřeby pro následující měsíce," uvedl Vershbow na adresu Rady NATO-Rusko. Té podá podrobné informace Sigrid Kaag, velitel společné mise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která je za eliminaci syrského chemického arzenálu zodpovědná. V současnou chvíli však ještě není jasné, jestli bude o spolupráci požádáno jenom NATO, nebo i Rusko. Spolupráci obou stran by se však údajně žádný z členů Aliance nebránil.

Kam dál?
Sýrie zničila všechna svá zařízení pro výrobu chemických zbraní (1.11. 2013)
NATO a Rusko by mohly spolupracovat v Sýrii (24.10. 2013)

Zdroj: World Bulletin (Turecko)

---

V Istanbulu proběhlo fórum průmyslu a NATO

V tureckém Istanbulu proběhl letošní ročník fóra obranného průmyslu a Severoatlantické aliance, jenž se zaměřil na potřebu bližšího dialogu mezi NATO a výrobci. Bližší vazby mezi oběma stranami by měly Alianci zajistit, že se jí v době napnutých obranných rozpočtů dostane za vynakládané prostředky těch nejlepších možných služeb. V promítané videozprávě také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval účastníky fóra, aby vypracovali konkrétní návrhy pro příští ročník fóra. Ten by se měl zaměřit na zajištění správných prostředků pro boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti.

"Čelíme čím dál složitějším globálním bezpečnostním výzvám a klesajícím vojenským rozpočtům členských států. Dohromady tyto dva faktory znamenají, že účinné zajištění bezpečnosti vyžaduje nový stupeň mezinárodní spolupráce," prohlásil mimo jiné na fóru Rasmussenův náměstek Alexander Vershbow.

Kam dál?
Ashton: EU by měla posílit vývoj obranných technologií (16.10. 2013)

Zdroj: RTTNews (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek