natoaktual.cz

Ashton: EU by měla posílit vývoj obranných technologií

16. října 2013  12:34
 
Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashton s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. | foto: NATO Photos

Ashton: EU by měla posílit vývoj obranných technologií

Země Evropské unie by měly společně pracovat ve čtyřech oblastech obranných technologií, včetně vývoje dronů, prohlásila šéfka evropské diplomacie Catherine Ashton. Ve své zprávě uvádí, že vlády evropské osmadvacítky by měly spolupracovat rovněž při vývoji nových satelitních komunikačních systému, v kyberobraně a ve schopnosti doplňování paliva za letu.

I když je Evropská unie primárně civilní organizací, začíná se zapojovat do různých vojenských misí v Somálsku nebo Mali. Zpráva Catherine Ashton předpokládá, že význam dronů bude postupně růst ve vojenském i civilním využití, při kontrole hranic nebo v zemědělství.

Kam dál?
Evropa by měla místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2013)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO se musí stát ekologičtější organizací

Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance se shodlo, že se organizace musí stát mnohem "zelenější", než tomu bylo dosud, zejména v oblastech energetické šetrnosti a spotřeby paliva během misí. Shromáždění na svém setkání v Dubrovníku podpořilo rezoluci, která vyzývá ke snížení uhlíkové stopy, kterou za sebou NATO zanechává.

"NATO musí být energeticky efektivnější. Na to je však nutná podpora a spolupráce všech členských zemí," uvádí turecký člen parlamentního shromáždění Osman Bak. Rezoluci parlamentní Výbor pro vědu a technologie jednomyslně schválil.

Zdroj: IHS Jane‘s 360 (USA)

---

NATO chválí cestu Gruzie k demokracii

Gruzínský ministr pro evropskou a euro-atlantickou integraci Alexi Petriašvili se setkal v sídle Severoatlantické aliance s Jamesem Appathuraiem, zvláštním zástupcem generálního tajemníka pro oblast Jižního Kavkazu a Střední Asie. Společně probrali demokratický proces v Gruzii a přípravy na blížící se prezidentské volby. "Demokratický proces se vyvíjí velmi pozitivně. Doufám, že se tato skutečnost odrazí při rozhodování o vstupu Gruzie do NATO," uvedl Appathurai.

Ministr Petriašvili se v Bruselu setkal i se zástupcem generálního tajemníka NATO Alexnderem Vershbowem. Mezi hlavními tématy schůzky byly výhledy Gruzie na vstup do Severoatlantické aliance, politická situace v zemi před prezidentskými volbami a také demokratický proces.

Kam dál?
Kurs Gruzie směrem k NATO dále znepokojuje Rusko (24.9. 2013)

Zdroj: Trend, Trend (Ázerbájdžán)

---

Letecký útok NATO zabil v Afghánistánu sedm ozbrojenců

Minimálně sedm ozbrojenců bylo zabito během leteckého útoku Severoatlantické aliance ve východoafghánské provincii Paktika. Podle zástupců místní vlády byli ozbrojenci zabiti v okrese Sar-e-Rawza poté, co afghánské bezpečnostní složky požádaly o leteckou podporu.

Povstalci zaútočili na okresní stanoviště bezpečnostních sil. Ty však dokázaly útok odvrátit, ale přesto požádaly ještě o leteckou podporu NATO, uvedl policejní šéf v okrese Sar-e-Rawza Raz Mohammad Mukhlis.

Kam dál?
Civilních obětí náletů NATO v Afghánistánu ubývá, podíl cílených zabití vzrostl, tvrdí OSN (19.2. 2013)

Zdroj: Khaama (Afghánistán)

---

Britské letectvo v Německu po 68 letech končí

Slavnostní let poslední helikoptéry Lynx ukončil osmašedesátileté působení britských vzdušných sil na německém nebi. Stahování vojenského letectva je součástí razantního snižování počtu britských vojáků v Německu. Z dnešních dvaceti tisíc na konci roku 2020 nezbude v Německu ani jeden jediný, oznámil britský ministr obrany Philip Hammond. V první fázi stahování opustí Německo v následujících třech letech patnáct tisíc vojáků.

Poslední tři helikoptéry Lynx z prvního regimentu vzdušných jednotek působících v Německu v pátek opustily svou základnu v Güterslohu, uvedlo britské ministerstvo obrany. V době studené války mělo Britské královské letectvo v Západním Německu stovky letadel a působilo na desítkách základen po celé zemi.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek