natoaktual.cz

NATO je připraveno rozšířit spolupráci s Kyrgyzstánem

18. září 2013  15:12
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

NATO je připraveno rozšířit spolupráci s Kyrgyzstánem

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil na schůzce s prezidentem Kyrgyzstánu Almazbekem Atambajevem, že je Aliance otevřená dalším formám spolupráce a je připravena pomoct této středoasijské zemi s demokratickými reformami. "Kyrgyzstán je hodnotný partner NATO," uvedl Rasmussen s odkazem na současné oblasti spolupráce, mezi něž patří například pomoc s přepravou aliančního materiálu do Afghánistánu, či výcvik afgánských jednotek zaměřených na boj s drogami.

"Věřím, že můžeme být daleko ambicióznější v oblastech vzájemné spolupráce, například v reakci na přírodní katastrofy, logistice či reformě obrany," jmenoval oblasti možného rozvoje kooperace NATO a Kyrgyzstánu Rasmussen. Upozornil však na nezbytnost zachovávání demokratických principů a vyzval tak Arambajeva k posílení demokratických institucí a zajištění ochrany minorit a lidských práv v zemi.

Kam dál?
NATO a Japonsko jednaly o bezpečnostní spolupráci (2.7. 2013)
NATO a Kolumbie podepsaly dohodu o spolupráci (26.6. 2013)

Zdroj: NATO

---

Indické balistické střely mohou v Asii rozpoutat závod ve zbrojení

Indický vývoj mezikontinentálních balistických střel může podnítit Čínu k tomu, aby také vybavila své rakety takzvanou technologií MIRV, která umožní nést větší množství na sobě nezávislých hlavic, což by zintenzivnilo závody ve zbrojení v celém regionu. S těmito závěry přišla zpráva ‚Globální inventáře jaderných zbraní 1945-2013‘ expertů z Federace amerických vědců. Zpráva odhaduje, že v současnosti má Čína 250 jaderných hlavic, Pákistán až 120 a Indie ke 110. Tento stav se bude nicméně dále měnit, neboť všechny země množství svého štěpného materiálu stále rozšiřují.

Podle zprávy ovlivní rozhodnutí Indie a Číny vybavit své balistické rakety technologií MIRV hromadění zásob jaderných zbraní. Spojené státy americké, Rusko i mezinárodní komunita by měly Čínu a Indii od zbrojních závodů odradit tím, že sami omezí množství zbraňových systémů s technologií MIRV i zbylé obranné programy zahrnující balistické rakety, upozornila zpráva.

Kam dál?
Indie se může stát členem SCO (29.8. 2013)
Čína začala testovat nový systém protivzdušné obrany (16.9. 2013)

Zdroj: The Times of India (Indie)

---

Podle Ruska stále neexistují důkazy, že za chemickým útokem stál Asad

Rusko i po uveřejnění zprávy vyšetřovatelů OSN nadále nesouhlasí, že by předložené informace svědčily o vině syrského prezidenta Bašára Asada za chemický útok na předměstí Damašku z konce letošního srpna. Podle ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Lavrova zpráva potvrdila akorát použití chemických zbraní, nepřinesla nicméně odpovědi na množství otázek, jako například, jestli byl plyn vyrobený podomácku, nebo v továrně. "Máme vážný důvod si myslet, že šlo o provokaci," prohlásil Lavrov na tiskové konferenci po jednání se svým francouzským protějškem Laurentem Fabiusem a vyzval k nezaujatému, objektivnímu a profesionálnímu vyšetření incidentu.

Fabius naopak stál za názorem, že závěry zprávy OSN jsou jasné. "Když se podíváte na množství sarinu, vektory i techniku provedení útoku, (…) nenechává to pochyby, že za útokem stál režim," zněla Fabiusova slova.

Kam dál?
Zpráva OSN o užití chemických zbraní ukazuje na Asada, tvrdí Západ (17.9. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko a NATO uspořádají na konci září společné letecké cvičení

Rusko a Severoatlantická aliance uspořádají na konci září společné cvičení Vigilant Skies-2013, jež by se mělo zaměřit na zlepšení koordinace v předcházení teroristických útoků, při nichž jsou využity unesené civilní letouny, uvedl mluvčí Ruské národní komise pro boj s terorismem. Cvičení, jež proběhne pod záštitou Rady NATO-Rusko, je součástí mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu a bude uspořádané již potřetí v řadě. V praxi bude probíhat ve třech geografických oblastech, a to na hranicích Ruska s Norskem, Polskem a Tureckem. Společným scénářem bude nácvik situace, kdy dojde k únosu civilního letounu.

Specialisté si mají hlavně nacvičit užívání nástrojů zaměřených na rozpoznání, vzájemné upozornění a ve finále i vyřešení incidentů, v nichž teroristickou hrozbu představuj unesený letoun. Rusko bude podle mluvčího zmíněné komise reprezentováno zástupci ministerstev obrany, zahraničí, dopravy i federální bezpečnostní služby. Na cvičení se budou také podílet centra vojenského velení, stíhací letouny, radarové stanice, jednotky vzdušné obrany i protiteroristické divize participujících zemí.

Kam dál?
Velitelé NATO a Ruska jednali na moři o spolupráci v boji proti pirátství (12.6. 2013)

Zdroj: Russia Beyond the Headlines (Rusko)

---

Rasmussen: Hrozba vojenským zásahem pomáhá politickému řešení syrské krize

Fakt, že vojenské řešení syrského konfliktu je stále jednou z potenciálních možností, napomáhá diplomatickému a politickému procesu ohledně krize v Sýrii, nechal se slyšet generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Proto by podle něj měla být vojenská akce i nadále zachována jako jedna z možných variant řešení konfliktu. Ačkoliv vyjádřil přesvědčení nad vinou syrského režimu za chemický útok z konce srpna, NATO by do konfliktu dle Rasmussenových slov zasáhlo pouze tehdy, pokud by byl napaden některý z členů Aliance, například Turecko, uvedl Rasmussen v rozhovoru pro britský televizní kanál.

Kam dál?
Obama: S vojenskou variantou v Sýrii musíme počítat, i přes ruský mírový plán (11.9. 2013)
Arabská liga volá po zásahu proti syrskému režimu (2.9. 2013)

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek