natoaktual.cz

Odcházející SACEUR vyzdvihl úspěchy NATO

13. května 2013  15:01
 

Vrchní velitel sil NATO admirál James Stavridis. | foto: NATO Photos

Odcházející SACEUR vyzdvihl úspěchy NATO

Nejvyšší velitel amerických a aliančních sil NATO v Evropě (SACEUR) admirál James Stavridis zhodnotil úspěchy NATO za poslední 4 roky. Učinil tak týden před svým plánovaným odchodem z funkce, ve které ho nahradí generál Philip Breedlove. Ve svém posledním prohlášení se věnoval úspěchům dosaženým v Afghánistánu, Libyi, Kosovu nebo při boji proti pirátům. Zároveň zdůraznil výzvy, které Alianci čekají v podobě konfliktu v Sýrii, vztahu s Ruskem, otázkách kyberbezpečnosti nebo rozpočtových škrtů.

"Žijeme ve světě, v němž dochází k šíření zbraní hromadného ničení, nelegálním obchodům se zbraněmi, drogami, bílým masem a pohybu terorismu po celém světě." Aliance proto podle něj musí zůstat silná a efektivní, aby dostála své zodpovědnosti.

Kam dál?
Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove (29.3. 2013)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Lavrov: Ruská základna v Bělorusku není namířena proti NATO

Rusko plánuje vybudovat v Bělorusku základnu vzdušné obrany, která by ale neměla být chápána jako hrozba pro členské státy Severoatlantické aliance, ani jako odpověď na plánovaný systém raketové obrany v Evropě. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: "Rusko a Bělorusko - to je jednotný vojenský prostor... nic se nezmění... Jedná se o obranu našich hranic," řekl Lavrov na tiskové konferenci ve Varšavě.

Minulý měsíc oznámil ruský ministr obrany Sergej Šoigu plány umístit skupinu bojových letounů na základnu v Bělorusku. Ta by měla být plně vybavena pro operace do roku 2015. V současnosti má Rusko dohodu o společné vzdušné obraně kromě Běloruska i s Kazachstánem. Do budoucna však počítá s vytvořením integrovaného vzdušného a protiraketového systému i s dalšími státy Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Kam dál?
CSTO: Severoatlantická aliance není na spolupráci s námi připravena (27.3. 2013)

Zdroj: RT (Rusko)

---

Turecko hrozí odvetou za bombový útok na hranicích se Sýrií

Turecké úřady oznámily, že provedou nezbytné kroky k ochraně svého území. Stalo se tak poté, co ve městě Reyhanli u syrských hranic došlo k bombovým útokům, při nichž zahynulo nejméně 43 lidí. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu slíbil, že strůjci útoku budou potrestáni. Turecko z účasti na útoku obvinilo syrské zpravodajské služby, Sýrie však svou odpovědnost za útok odmítla.

Reyhanli je v současné době domovem mnoha syrských uprchlíků, kteří sem utíkají kvůli občanské válce probíhající v jejich zemi. Místní obyvatelé po výbuších začali napadat syrské uprchlíky. Už v únoru na následky podobného útoku nedaleko města zemřelo 17 lidí.

Kam dál?
USA a Rusko se shodly na mírovém procesu v Sýrii (9.5. 2013)
Turecku hrozí zavlečení do války se Sýrií a Íránem, varují experti (22.3. 2013)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Sýrie: Na Golanské výšiny vstoupíme kdykoli se nám zachce

Syrská vláda varovala Izrael, že vstoupí na okupované území Golanských výšin, "kdykoli se jí zlíbí, jelikož se jedná o syrské teritorium". Reagovala tak na izraelské nálety proti jejím vojenským pozicím na předměstí hlavního města Damašku. Ty podle syrské strany zasáhly zařízení, které poskytuje až 40 % potravin pro syrskou armádu. Syrský ministr informací Omran al-Zoubi zároveň varoval, že Sýrie poskytne zbraně libanonské organizaci Hizballáh a dá souhlas palestinským ozbrojeným skupinám pro útok na izraelské pozice v oblasti Golanských výšin.

Sýrie považuje izraelské nálety za porušení sjednaných mezinárodních podmínek. Golanské výšiny jsou pod správou Izraele od roku 1967, kdy je Izrael obsadil během šestidenní války.

Kam dál?
V Sýrii útočíme na Hizballáh, tvrdí Izrael (6.5. 2013)
Šéfa OSN znepokojuje izraelský nálet v Sýrii (1.2. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Afghánská armáda získala první mobilní operační zařízení

Alianční síly a afghánská armáda společně vytvořily první afghánské zdravotní zařízení schopné letecké přepravy (ATTU). To se nachází na základně Shorbak v provincii Hílmand a je vytvořené jako mobilní zařízení určené pro chirurgické zákroky na bitevním poli. Jedná se přitom o první ATTU z osmi, které mají v Afghánistánu postupně vzniknout. Ostatní jsou přitom zamýšleny jako expediční pro přesuny z místa na místo, zatímco tato zůstane na základně Shorbak, kde bude zároveň sloužit jako výcvikové centrum pro chirurgické týmy..

"Tento přírůstek je významným zlepšením současné situace v Hílmandu. [Afgháncům] poskytuje nástroje pro péči o vlastní pacienty, což je velký krok kupředu, jelikož se nyní mohou spolehnout i na vlastní personál," řekl k tomuto novému zařízení americký kapitán Joseph Kochan.

Zdroj: DVIDS (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek