natoaktual.cz

V Afghánistánu bylo v jeden den zabito osm vojáků NATO

6. května 2013  13:52
 

Noční operace jednotek ISAF v Afghánistánu. | foto: NATO Photos

V Afghánistánu bylo v jeden den zabito osm vojáků NATO

Během soboty bylo na různých místech v Afghánistánu zabito celkem osm vojáků Severoatlantické aliance. Zástupci německé armády potvrdili, že jeden z jejích příslušníků speciálních sil přišel o život po přestřelce s povstalci na severu země nedaleko města Baghlan. Druhý voják Bundeswehru byl těžce zraněn.

V ten samý den najelo pět amerických vojáků NATO svým vozem na bombu nastraženou příslušníky hnutí Tálibán v jižním Afghánistánu. Další dva zastřelil voják afghánské armády na západě země.

Sobotní útoky jsou zatím posledním příkladem jarní ofenzívy Tálibánu, kterou povstalci zahájili minulý týden. NATO však podotýká, že většina útoků vychází spíše z nedorozumění a osobní zášti než z nějakého vojenského plánu.

Kam dál?
Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)
Německo v roce 2013 sníží počet svých vojáků v Afghánistánu (15.10. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

V Sýrii útočíme na Hizballáh, tvrdí Izrael

Neprovádíme letecké útoky na Sýrii proto, abychom oslabili režim prezidenta Bašára Asada; chceme zabránit dodávkám zbraní pro libanonský Hizballáh, tvrdí izraelští představitelé.

Nedělní útoky na údajný sklad zbraní byl založen na riskantní strategii, že Sýrie podobný útok na Izrael nebo jeho spojence neopětuje.

Izrael tvrdí, že jeho motivy jsou čistě defenzivní a nesouvisí s dlouhotrvajícím povstáním proti Asadově režimu. Tím skutečným cílem je zabránit dodávkám v Íránu vyrobených vyspělých zbraní ze Sýrie do rukou libanonského Hizballáhu.

„Pokud nezasáhneme nyní, ty zbraně se k nám vrátí odpálené,“ prozradil vysoký izraelský vládní představitel, jenž nechtěl být jmenován, protože Izrael oficiálně útoky nepřiznal.

Kam dál?
Izraelské stíhačky zaútočily na cíle v Sýrii (31.1. 2013)

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Sarin použili v Sýrii povstalci, domnívá se komise OSN

Členka komise OSN vyšetřující porušování práv v Sýrii Carla del Ponte oznámila, že její tým má „přesvědčivé a specifické podezření“, že nervový plyn sarin v syrské občanské válce použili povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada. Komise nemá žádné důkazy o tom, že by chemické zbraně použily vládní síly. Asadův režim se právě kvůli údajnému použití chemických zbraní ocitl pod tlakem západních zemí.

Vyšetřovatelé komise OSN vyslýchali lékaře i ošetřované v polních nemocnicích. „Máme velmi silné a specifické, ale zatím ne nevyvratitelné důkazy o použití nervového plynu sarin,“ oznámila členka komise del Ponte. „Byla jsem ohromená prvními náznaky, že sarin použili příslušníci opozice,“ dodala. Podrobnosti kdy a kde byl nervový plyn použit, neuvedla.

Kam dál?
USA: O použití chemických zbraní v Sýrii nemáme důkaz (25.4. 2013) 

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Vysocí představitelé NATO v Norsku řeší současné hrozby

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen a další vysocí představitelé NATO odjeli na třídenní návštěvu Norska. Společně se zástupci severské země prodiskutují otázky ohledně strategie v severních polárních oblastech (tzv. high north) v Norském polárním institutu v Tromsø.

Součástí návštěvy severu země bude i ukázka rychlé reakce stíhaček F-16 norského letectva.

Zástupci NATO se v úterý sejdou s norským ministrem zahraničí Barthem Eidem a ve středu čeká šéfa NATO Rasmussena schůzka s premiérem Jensem Stoltenbergem. Společně se pak zúčastní vzpomínkové akce Dne osvobození Norska a Dne Veteránů na pevnosti Akershus.

Zdroj: The Foreigner (Norsko)

---

Americké letadlo dosáhlo hyperzvukové rychlosti

Bezpilotní americký vojenský letoun dosáhl v „průlomovém“ experimentu rychlosti pětkrát vyšší než zvuk, oznámilo americké letectvo. Letoun známý jako X-51A Waverider dosáhl rychlosti 5,1 machu během testovacího letu nad Tichým oceánem, kde urazil vzdálenost 230 námořních mil (426 kilometrů) za šest minut.

Letoun byl vynesen do výšky 50 tisíc stop pod křídlem bombardéru B-52, kde mu přídavná raketa dodala rychlost 4,8 machu. Nadzvukový náporový motor pak zrychlil letoun až na 5,1 machu. Rychlost nad hranici pěti machů je všeobecně označována jako hyperzvuková. Tento test byl posledním a zároveň nejdelším ze čtyř experimentálních letů Waveridera, který americké letectvo pokládá klíčový technologický posun.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek