natoaktual.cz

Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů

22. dubna 2013  14:09
 

Most v Kosovské Mitrovici je symbolem rozdělení Kosova (Ilustrační foto). | foto: UNMIK

Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů

Srbsko a Kosovo podepsaly dohodu zprostředkovanou Evropskou unií, na jejímž základě ani jedna ze stran nebude té druhé bránit ve snahách stát se členem EU. Dohoda zároveň garantuje srbské menšině na severu Kosova vlastní policii a odvolací soud. Právě srbské zřeknutí se kontroly nad severem Kosova bylo podmínkou EU, aby mohly začít přístupové rozhovory se Srbskem.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v reakci na dohodu uzavřenou v Bruselu pogratuloval oběma stranám a vyzdvihl roli baronky Catherine Ashton, která dohodu zprostředkovala.

„NATO bude i nadále zajišťovat bezpečné prostředí v Kosovu. (…) Mise KFOR bude připravena podporovat realizaci nové dohody nejlépe, jak jen jí to mandát dovolí,“ reagoval na dohodu Rasmussen s tím, že je rád, že se NATO mohlo na uzavření historické smlouvy také podílet.

Kam dál?
Přijetí Srbska do EU komplikuje jeho pozice vůči Kosovu (19.4. 2013)

Zdroj: BBC (Velká Británie), NATO

---

Počet útoků Talibanu prudce vzrostl, tvrdí zpráva nevládní organizace

Množství útoků ze strany Talibanu za první čtvrtletí roku 2013 prokazuje dramatický nárůst násilí v zemi, uvádí zpráva respektované nevládní organizace Afghanistan NGO Safety Office. V průběhu mapovaného období bylo ozbrojenými opozičními skupinami provedeno 2331 útoků, což je o 47 procent více než za stejně období v roce předešlém. Naprostá většina těchto útoků je přitom vedena proti afghánským bezpečnostním silám, naopak pouze čtyři procenta útoků byla mířena na zahraniční jednotky.

Zatímco ministerstva obrany USA i Afghánistánu odmítla vydat jakékoliv statistiky týkající se útoků ze strany Talibanu či počtu obětí, jeden z představitelů hovořící pod podmínkou anonymity uvedl, že bylo za letošní rok zabito 1183 afghánských vojáků, což je o 40 procent více než za první čtvrtletí loňského roku.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

USA zdvojnásobí pomoc syrské opozici, rozšíří i dodávky vojenského vybavení

Spojené státy zvýší finanční pomoc syrské opozici na 250 milionů dolarů a zároveň rozšíří dodávky zásob i za hranici zdravotnických potřeb a přídělů potravin, prohlásil ministr zahraničí USA John Kerry na setkání se skupinou „Přátel Sýrie“ v Istanbulu. Podle stanoviska ministerstva zahraničí je však ještě nutné dohodnout s opozicí, jak bude s novou finanční pomocí naloženo.

Co se týká vojenského vybavení, spekuluje se, že USA poskytnou rebelům neprůstřelné vesty, obrněná vozidla či brýle pro noční vidění, nikoliv však zbraně. I zde se však bude rozhodovat až na základě spolupráce s Nejvyšší vojenskou radou, vrchním vojenským orgánem syrské opozice.

„Prezident mě požádal o zvýšení úsilí,“ uvedl Kerry, jenž zároveň vyzval ostatní země, aby se také zapojily do pomoci syrské opozici. Podle Kerryho konflikt v Sýrii nyní začíná ohrožovat už i sousední země.

Kam dál?
NATO se nezapojí do debaty o vyzbrojování syrských rebelů (19.3. 2013)
Ministři zahraničí EU se liší v názoru na vyzbrojování syrské opozice (12.3. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Afghánští vesničané se po stažení jednotek NATO obávají Talibanu

Taliban už údajně začal s náborem nových členů v afghánských vesnicích v provinciích ve středu země. NATO má ukončit bojové operace v zemi ke konci letošního roku, díky čemuž Taliban očekává, že se vytvoří v Afghánistánu mocenské vakuum, čehož již začíná využívat.

Například obyvatelé provincie Ghor se obávají, že odchod spojeneckých jednotek ze země umožní bojovníkům Talibanu a jiným ozbrojeným skupinám volný přístup do vesnic. Někteří vesničané již byli podle místních obyvatel povstaleckými skupinami úspěšně zrekrutováni.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Afghánští tlumočníci by mohli dostat azyl ve Velké Británii

Premiér Velké Británie by měl tento týden rozhodnout, jak bude naloženo s tlumočníky, kteří doposud pracovali pro britské jednotky v Afghánistánu. Na výběr má tři možnosti, z nichž první je přestěhování několika stovek tlumočníků do Velké Británie, podobně jako to bylo učiněno s tlumočníky z Iráku. Toto rozhodnutí by se dohromady dotklo více jak tisíce Afghánců.

Levnější alternativou pak zůstávají finanční pobídky, na jejichž základě by tlumočníci byli motivování zůstat v Afghánistánu, případně proces standardního požádání o azyl ze strany tlumočníků bez jakéhokoliv speciálního zacházení.

Taliban se nechal slyšet, že všem, kdo spolupracovali s jednotkami NATO, bude hrozit trest smrti. Vysocí vojenští představitelé britské armády a politici již vyzvali vládu Velké Británie, aby zajistila tlumočníkům azyl v zemi.

Kam dál?
Dánští vojáci řeší, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří s nimi spolupracovali (4.4. 2013)

Zdroj: United Press International (USA)

dun;
zpět na článek