natoaktual.cz

Šéf NATO poprvé jede do Soulu, se Severní Koreou to prý nesouvisí

10. dubna 2013  16:20
 

V roce 2010 navštívil centrálu NATO v Bruselu bývalý jihokorejský ministr zahraničí Yu Myung-hwan. Generální tajemník NATO míří nyní poprvé do Soulu. | foto: NATO Photos

Šéf NATO poprvé jede do Soulu, se Severní Koreou to prý nesouvisí

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen navštíví jako první generální tajemník NATO Jižní Koreu. V jejím průběhu by se měl Rasmussen setkat s jihokorejskou prezidentkou, ministrem zahraničí i ministrem obrany. Podle nejmenovaného představitele NATO byla tato cesta plánovaná již delší dobu a nutně tak nesouvisí se současným napětím na Korejském poloostrově.

I tato problematika, společně s ubezpečením Jižní Koreje o zájmu NATO na míru a stabilitě na poloostrově, však bude jedním z témat, kterých se schůzky s představiteli Jižní Koreje dotknou.

Stěžejním námětem rozhovorů by však mělo být téma Afghánistánu, kde v současnosti působí na 350 vojáků Jižní Koreje, a otázka vzájemné spolupráce obou stran.

Kam dál?
NATO chce posílit vztahy s Jižní Koreou (16.11. 2012)
Jižní Korea a NATO podepsaly nový partnerský program (21.9. 2012)

Zdroj: The Chosunilbo (Jižní Korea), Hurriet Daily (Turecko)

---

Zpráva OSN: Zbraně z Libye se šíří do Mali i Sýrie

Nová libyjská vláda není schopna kontrolovat pohyb zbraní, které se po regionu šíří „alarmující rychlostí“ a dostávají se mimo jiné do rukou extrémistů a kriminálních skupin v zemích Blízkého východu a Afriky, uvádí zpráva skupiny expertů Rady bezpečnosti OSN. Podle zprávy OSN je Libye hlavním zdrojem zbraní, které podněcují konflikty v zemích jako Mali či Sýrie, kde „obohacují arzenál nesčetných aktérů, včetně teroristických skupin“. To jde na vrub především tomu, že jsou bezpečnostní síly libyjské vlády stále nedostatečné a moc v oblastech země ovládají především milice.

Případy ilegálního přesunu lehkých i těžkých zbraní, munice, min či systému protivzdušné obrany z Libye jsou přitom porušením zbrojního embarga a na základě jejich velikosti se - dle zprávy OSN - musí dít s alespoň částečným vědomím oficiálních úřadů.

Zbraně z Libye se například dostávají do válkou zmítané Sýrie, a to nejčastěji přes Libanon a Turecko. Z Libye se však zbraně dostávají zvýšenou měrou i do Egypta, kde ohrožují vnitřní bezpečnost země a odkud dále putují na Sinajský poloostrov.

Kam dál?
Komentář: Libye dva roky poté, část první: Vyrovnání se s Kaddáfího dědictvím (25.1. 2013)
Komentář: Libye dva roky poté, část druhá: Role NATO a jeho kritika (4.3. 2013)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

SACEUR představil tři hlavní úkoly Aliance na příští rok

Vrchní velitel sil NATO admirál James G. Stavridis uvedl na svém blogu tři stěžejní oblasti alianční agendy pro příští rok. Mezi nimi je úprava podmínek působení NATO v Afghánistánu, zlepšení kyber-bezpečnosti a pokračování v ochraně hranic Turecka se Sýrií. V ostatních oblastech je Aliance podle Stavridisových slov připravena na svou roli mnohem lépe.

„Nejdříve musíme řádně fungovat v Afghánistánu, kde se naše mise mění z bojové na výcvikovou, poradní a asistenční,“ napsal Stavridis a pokračoval, že NATO musí také rozšířit alianční Centrum spolupráce v kyberobraně nacházející se v estonském Tallinu, na jehož funkci se v současnosti podílí 15 zemí NATO. Aliance by nyní měla povzbudit další země, aby se zapojily do spolupráce v dané oblasti.

V souvislosti se Sýrií Stavridis uvedl, že opravdovou hrozbu představují chemické zbraně, kvůli čemuž je nezbytné pokračovat v monitorování situace a zajistit, aby Turecko bylo zcela ochráněno před vnějšími hrozbami. Podle Stavridise by NATO mělo být také připraveno pomoct Turecku s případnou humanitární krizí plynoucí z přílivu syrských uprchlíků do země.

Kam dál?
SACEUR chce rozšířit dialog NATO-Rusko (26.3. 2013)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Při přepadení konvoje OSN v Jižním Súdánu zahynulo pět vojáků

Celkem 13 lidí bylo zabito při útoku na konvoj mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu, 5 z obětí představují indičtí vojáci mírových jednotek OSN, dalších 9 vojáků bylo zraněno, zbytek mrtvých jsou civilní zaměstnanci či spolupracovníci OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun již vyzval představitele Jižního Súdánu, aby bylo neprodleně zahájeno vyšetřování incidentu s tím, že OSN zvažuje vyšetřování útoku jako válečného zločinu.

„Zabití vojáků mírových jednotek OSN je válečný zločin, jenž spadá pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu,“ upozornil mluvčí OSN Eduardo del Buey.

Ačkoliv se zatím nikdo k útoku nepřihlásil, představitelé Jižního Súdánu označili za pravděpodobného viníka vůdce rebelů Davida Yau Yau. Minulý měsíc v průběhu boje mezi jihosúdánskou armádou a povstaleckou skupinou Davida Yau Yau zemřelo na 150 lidí.

Kam dál?
Súdán bombardoval základnu mírových sil OSN (17.4. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo) 

---

V Afghánistánu havarovala helikoptéra NATO, dva mrtví

Havárie helikoptéry NATO na východě Afghánistánu si vyžádala život dvou spojeneckých vojáků. Ačkoliv představitelé ISAF ještě nezveřejnili jejich národnost, vysoký americký představitel hovořící pod podmínkou anonymity uvedl, že oba mrtví jsou Američané.

Příčina pádu helikoptéry je v současné chvíli předmětem vyšetřování, zprávy nicméně uvádí, že v oblasti v současnosti neprobíhá žádná nepřátelská aktivita. Podle místního obyvatele se před pádem ozval pouze výbuch, načež se helikoptéra zřítila, před incidentem nebyly údajně slyšet známky střelby.

Daný incident zvýšil počet zabitých amerických vojáků v Afghánistánu za letošní duben na devět.

Zdroj: FOX News (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek