natoaktual.cz

Dánští vojáci řeší, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří s nimi spolupracovali

4. dubna 2013  16:38
Dánští vojáci řeší, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří s nimi spolupracovali USA umístí raketový systém na Guam, napětí na korejském poloostrově roste Největší logistické cvičení v historii NATO je připraveno Ministři obrany Číny a USA slibují zlepšení vojenské spolupráce Kosovské rozhovory se zasekly na otázce budoucnosti srbské menšiny  

Afghánistán | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Dánští vojáci řeší, jak pomoci afghánským tlumočníkům, kteří s nimi spolupracovali

Dánské ministerstvo obrany předalo tamnímu parlamentu nepřesné informace o tlumočnících, kteří pomáhali dánským jednotkám při jejich nasazení v Afghánistánu. Tyto nepřesnosti odhalila zpráva, kterou připravil náčelník generálního štábu dánské armády Peter Bartam. Podle ní ministerstvo obrany mimo jiné vědělo o smrti pěti tlumočníků a dalších dvanácti zraněných, kteří byli poraněni při práci pro dánské jednotky. V lednu dánský ministr obrany Nick Hækkerup takovéto informace popřel.

Zprávu si ministerstvo obrany objednalo poté, co se zjistilo, že dánské jednotky využívaly tlumočníky z místních afghánských komunit. To dále přineslo debatu o odpovědnosti Dánska za tyto tlumočníky po odchodu aliančních jednotek ISAF z Afghánistánu. Podle mnohých názorů by těmto překladatelům měl být nabídnut dánský azyl, aby se po odchodu jednotek NATO Taliban nechtěl mstít za jejich spolupráci s Aliancí. Podle nejmenovaného zdroje je vzhledem k rozsáhlé infiltraci Afghánské národní armády příznivci Talibanu velmi obtížné udržet identity tlumočníků v utajení.

Vzápětí proto ministerstvo obrany nabídlo osmi afghánským tlumočníkům azyl. „Musíme vzít v úvahu všechny tlumočníky. Těchto osm je však v potenciálním ohrožení, jelikož se vrátili do stejné oblasti, ve které pracovali jakožto tlumočníci,“ řekl Hækkerup deníku Politiken.

Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko)

---

USA umístí raketový systém na Guam, napětí na korejském poloostrově roste

Pentagon oznámil, že americká armáda umístí na ostrov Guam protiraketový systém, který bude ostrov chránit před případným útokem ze Severní Koreje. „Spojené státy jsou v době severokorejských provokací ostražité a jsou připravené bránit území USA stejně jako území našich spojenců a území našich národních zájmů,“ stojí ve středeční zprávě Pentagonu. Rozhodnutí nasadit protiraketový systém THAAD přišlo jako odpověď na slova severokorejského vůdce Kim Čong-una, který vyhrožoval útokem na Jižní Koreu a Spojené státy.

Na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu mezitím vystoupil americký ministr obrany Chuck Hagel a řekl, že Spojené státy se snaží ozbrojenému konfliktu se Severní Koreou vyhnout. „Existuje zodpovědná cesta pro Sever, cesta míru a spolupráce s jeho sousedy... ale musejí se stát zodpovědným členem světové společenství,“ řekl mimo jiné ve svém projevu.

Kam dál?
USA slíbily ochránit Jižní Koreu a Japonsko před KLDR (3.4. 2013)
USA a Jižní Korea podepsaly vojenský plán proti Severní Koreji (25.3. 2013) 

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Největší logistické cvičení v historii NATO je připraveno

V červnu letošního roku proběhne na Slovensku největší logistické cvičení v historii NATO - Capable Logistician 2013. Minulý týden proběhla závěrečná plánovací konference. Zájem účastnit se jej dosud potvrdilo 35 států a více než 20 mezinárodních organizací a agentur v rámci NATO i mimo něj. Cvičení bude zároveň doposud největší akcí řízenou Mnohonárodním centrem pro koordinaci logistiky (MLCC) sídlícím v Praze.

Ředitel MLCC plukovník Miroslav Pelikán uvedl, že „hlavním cílem cvičení je prověřit a rozvíjet kolektivní řešení v oblasti logistiky a zhodnotit interoperabilitu logistických systémů techniky v několika funkčních oblastech, jako jsou například palivo, voda, munice, údržba a vyprošťování, dopravní přesuny, vrtulníkové operace a další“. Výsledkem cvičení by pak „mělo být zvýšení standardizace logistických procedur, které se uplatní především v současných a budoucích operacích.“

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Ministři obrany Číny a USA slibují zlepšení vojenské spolupráce

Čínský ministr obrany Chang Wanquan a jeho americký protějšek Chuck Hagel se ve středečním telefonickém rozhovoru shodli na potřebě zlepšit vzájemnou vojenskou spolupráci. Podle čínského ministra je vztah armád USA a Číny důležitým faktorem kooperace mezi oběma zeměmi a tento vývoj není pouhým konsensem mezi postoji obou zemí, nýbrž společným přáním rezortů obrany.

Čína si podle Changa velmi cení vazeb s americkou armádou a přeje si, aby spolupráce s Washingtonem přispěla k budování americko-čínského partnerství, ve kterém budou obě země respektovat klíčové zájmy svého partnera a také se budou podílet na řešení jeho problémů.

Další známkou zlepšení vzájemných vztahů je zpráva Pentagonu, podle níž se americký náčelník generálního štábu Martin Dempsey tento měsíc vydá na návštěvu Číny.

Kam dál?
Čínský prezident: Zlepšíme armádu, aby byla schopna vyhrávat (18.3. 2013)
 
Zdroj: China Daily (Čína)

---

Kosovské rozhovory se zasekly na otázce budoucnosti srbské menšiny

Současné kolo jednání mezi zástupci Srbska a Kosova ohledně urovnání vztahů mezi oběma stranami skončilo bezvýsledně. Vyjednavači se v Bruselu neshodli na budoucnosti přibližně 40 tisíc Srbů, kteří žijí na severu Kosova. Podle vysoké představitelky EU pro zahraniční věci Catherine Ashton, jež poslednímu kolu bruselských rozhovorů předsedala, je rozdíl mezi oběma stranami sice „velmi úzký, ale také velmi hluboký“.

Obě strany souhlasily s vytvořením asociace srbských obcí. Kosovo nicméně odmítá, aby asociace získala soudní a výkonné pravomoci, což je požadavek srbské strany. Vztahy mezi oběma zeměmi tak nadále zůstávají napjaté.

Srbsko však nadále doufá, že jakmile bude uzavřena oboustranná dohoda s Kosovem, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, začne EU s přípravou rozhovorů pro vstup Srbska do evropských struktur. Kosovo by pak podle vyjádření evropské komise mohlo získat smlouvu o spolupráci s EU. Nezávislost Kosova doposud uznalo 99 států mezinárodního společenství.

Kam dál?
Srbský ministr zahraničí: Vatikán Kosovo neuzná (21.3. 2013)
Bosenští Srbové: Nedovolíme Bosně uznat Kosovo (4.1. 2013)
 
Zdroj: France 24 (Francie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek