natoaktual.cz

Šéf NATO: Karzáího obvinění jsou „naprosto směšná“

19. března 2013  15:10
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Šéf NATO: Karzáího obvinění jsou „naprosto směšná“

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen během pondělní tiskové konference v Bruselu označil slova afghánského prezidenta Hamída Karzáího o údajné spolupráci Spojených států s Tálibánem za „naprosto směšná“.

Karzáí přišel s obviněním minulý týden během návštěvy nového amerického ministra obrany Chucka Hagela v Afghánistánu. Tvrzením, že Washington měl údajně vést zákulisní jednání s předáky Tálibánu, chtěl Karzáí přesvědčit Afghánce, že zahraniční vojáci budou potřeba v zemi i po roce 2014, kdy se NATO svou misi chystá ukončit.

Rasmussena ostrá rétorika mezi Spojenými státy a Karzáím velmi znepokojuje. „Kategoricky odmítám domněnku prezidenta Karzáího, že existují údajná zákulisní jednání mezi NATO, ISAF, Spojenými státy a Tálibánem,“ rozohnil se na tiskové konferenci za normálních okolností vždy klidný a opatrný Rasmussen. „Prolili jsme mnoho krve a investovali spoustu prostředků, abychom pomohli prezidentu Karzáímu posunout zemi vpřed,“ dodal šéf Aliance.

Kam dál?
ISAF odmítá Karzáího nařčení ze zákulisních jednání s Talibanem (11.3. 2013)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Nová pravidla kyberválky: neútočit na elektrárny či nemocnice

Příručka sepsaná na objednávku Výzkumného centra pro spolupráci v oblasti kybernetické obrany (NATO CCD COE) je prvním pokusem o kodifikaci mezinárodního práva v případech, kdy se kyberútoků dopustí samy vlády.

Dokument

Státem sponzorované kyberútoky nesmí směřovat na citlivé civilní cíle, mezi něž patří nemocnice, přehrady, průplavy či jaderné elektrárny, uvádí autoři v příručce. Podle nich mohou státy použít i konvenční sílu, pokud kyberútok podporovaný jinou zemí způsobí smrt obyvatel nebo závažně poničí majetek.

Dvacítka právních expertů, která na příručce spolupracovala s Červeným křížem i americkým velitelstvím pro kyberobranu (US Cyber Command), mimo jiné tvrdí, že tzv. „hacktivisté“ podnikající v průběhu válek kyberútoky jsou zcela legitimními cíly, i když se jedná o civilisty. Na projektu zadaném aliančním centrem kyberobrany v estonském Tallinnu experti pracovali tři roky.

Kam dál?
Velká Británie se připojí k aliančnímu centru kyber-obrany (24.1. 2013)
Analýza: NATO se snaží svázat kyber-prostor (5.12. 2011)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

NATO: Americké plány protiraketové obrany nenechají Evropu nechráněnou

V situaci, kdy Spojené státy mírní své plány protiraketové obrany v Evropě, aby mohly věnovat větší pozornost hrozbám směřujícím ze Severní Koreje, zůstávají americké závazky vůči zbylým fázím protiraketového programu Severoatlantické aliance „pevné jako skála“, ozývá se z nejvyšších aliančních míst.

Minulý týden americký ministr obrany Chuck Hagel oznámil, že Spojené státy opouští plány čtvrté fáze výstavby prvků systému protiraketové obrany v Polsku. Nicméně úvodní tři fáze výstavby zůstávají beze změny; všechny členské země NATO tak budou chráněny protiraketovým deštníkem, který má být uveden do provozu v roce 2018.

„Evropané nepocítí žádné změny ve své protiraketové obraně. Pokrytí protiraketovým deštníkem zůstává v takovém rozsahu, jak bylo původně plánováno,“ rozptýlil obavy generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Kam dál?
USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě (18.3. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Japonsko se chce podílet na výrobě stíhaček F-35

Japonský premiér Šinzo Abé se chce příští měsíc setkat s šéfem Severoatlantické aliance a vyjednat s ním možnou japonskou účast na výrobě mezinárodně vyvíjeného stíhacího letounu F-35. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přicestuje do Japonska v polovině dubna a s japonským ministrem obrany Fumio Kišidou má probrat znepokojivé čínské aspirace, roli NATO v Afghánistánu nebo jaderné programy Íránu a Severní Koreje.

Abého vláda již dříve oznámila, že umožní japonským výrobcům dodávat díly na letouny F-35, aby podpořila hospodářský růst. Právě průmyslové oživení bylo tím hlavním důvodem, proč Tokio udělilo projektu F-35 výjimku ze svého dlouhodobého zákazu exportu zbraní.

Na vývoji a výrobě F-35 nové generace se podílí 8 členských zemí NATO a Austrálie. Japonsko si chce zakoupit 42 těchto stíhaček.

Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

---

NATO se nezapojí do debaty o vyzbrojení syrských rebelů

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen oznámil, že se NATO nezúčastní debaty o tom, zda vyzbrojit syrské protivládní povstalce. Podle něj je cíl organizace jasný – chránit svých osmadvacet členských zemí.

Francie společně s Velkou Británií volají po zrušení embarga na dovoz zbraní do Sýrie, aby mohly rebely proti režimu Bašára Asada vyzbrojit. Ostatní evropské země se však tohoto kroku obávají.

Kam dál?
Francie volá po zrušení embarga na dodávky zbraní syrským rebelům (15.3. 2013)
Embargo na dovoz zbraní do Sýrie bude možná Velká Británie vetovat (13.3. 2013)

Zdroj: Ynetnews (Izrael)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek