natoaktual.cz

Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo

26. února 2013  13:53
 

Společná britsko-afghánská hlídka v Kábulu (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo

Množství vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu zaznamenalo v roce 2013 zásadní úbytek poté, co afghánské i americké síly začaly používat nové taktiky spolupráce.

Podle statistik se za loňský rok odehrálo celkem 47 útoků do vlastních řad, v jejichž důsledku zemřelo dohromady 62 vojáků koaličních sil. Letos zatím došlo pouze k jednomu útoku.

Podle velitele koaličních sil v jihovýchodním Afghánistánu Charlese Gurganuse koaliční síly změnily taktiku na ochranu vlastních jednotek ve smyslu zvýšeného dozoru afghánských velitelů nad afghánskými vojáky. Zároveň s tím byly posíleny vstupní kontroly rekrutů a podniknuty zpravodajské kroky, které by měly lépe odhalit potenciální útočníky.

Kam dál?
NATO hledá taktiku proti vnitřním útokům v Afghánistánu (30.1. 2013)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

NATO: Neexistují důkazy o pochybení spojeneckých sil v provincii Vardak

Afghánská obvinění, na základě kterých musí americké elitní jednotky opustit do dvou týdnů afghánskou provincii Vardak, jsou podle mluvčího koaličních sil v Afghánistánu generála Guntera Katze neopodstatněná a neexistují pro ně žádné důkazy. „Zatím jsme nenašli jediný důkaz, který by podporoval daná obvinění,“ nechal se slyšet Katz a dodal, že ISAF bude nicméně spolupracovat s představiteli Afghánistánu na vyřešení daného problému.

Ačkoliv Katz odmítl komentovat specifická obvinění, afghánská vláda viní americké speciální síly, respektive afghánské síly, které s nimi spolupracují, z podílu na vraždách, mučení a zmizení afghánských obyvatel v provincii Vardak. V průběhu jedné operace mělo zmizet 9 afghánských civilistů, při druhé bylo údajně nalezeno tělo umučeného afghánského studenta.

Afghánské ministerstvo obrany mezitím prohlásilo, že je připraveno převzít zodpovědnost za bezpečnost v dané provincii poté, co ji zahraniční jednotky opustí. Ministerstvo také přislíbilo, že dohlédne na to, aby bylo prezidentské nařízení dodrženo a americké jednotky opustily oblast v určeném čase.

Kam dál?
Afghánská vláda vykázala Američany z provincie Vardak kvůli vraždám a mučení (25.2. 2013)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Izrael dodá součásti do tureckých letounů AWACS, vzájemné vztahy se zlepšují

Schválení dodání elektronických systémů do tureckých vojenských letounů AWACS ze strany Izraele je aktuální známkou zlepšujících se vztahů mezi Izraelem a Tureckem. Rozhodnutí dodat zbývající elektroniku do Tureckem zakoupených vojenských letounů přišlo nedlouho poté, co Turecko povolilo Izraeli participovat na některých aktivitách NATO. „Když posuzuji aktuální vývoj v regionu, musím zdůraznit, že patová situace mezi Tureckem a Izraelem je u konce,“ uvedl expert na terorismus Ercan Çitlioğlu.

Izrael odmítal od roku 2011dodat Turecku pro jeho 4 Boeingy 737-700 AWACS zbývající elektronické systémy vyráběné izraelskou společností Elta Systems. Turecko nakoupilo letouny AWACS v roce 2002, aby podpořilo své zpravodajské kapacity. Bez všech elektronických komponent však nemohly plně vykonávat svou funkci.

„Izrael souhlasil, protože se chce už posunout dál a obnovit vztah s Tureckem,“ komentovala nedávné rozhodnutí Izraele Ofra Bengio, profesorka historie Telavivské univerzity. Dodala však, že se zlepšením vztahů silně souvisí i krize v Sýrii, kdy Izrael a Turecko sdílejí obavy z rozšíření konfliktu i na jejich území.

Vztahy mezi Tureckem a Izraelem, které byly nejsilnější právě ve vojenské oblasti, ochladly poté, co při izraelském zásahu proti turecké lodi zemřelo 9 tureckých aktivistů. Izrael se následně odmítl omluvit a zaplatit rodinám pozůstalých odškodné, neboť jeho vojáci jednali údajně v sebeobraně.

Kam dál?
Turecko údajně poškozuje vztahy mezi Izraelem a NATO (12.2. 2013)
Turecko schválilo spolupráci Izraele s NATO (4.1. 2013)

Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

---

V Pobaltí se na podzim uskuteční velké cvičení NATO

Na podzim letošního roku se v Pobaltí uskuteční kolektivní obranné cvičení NATO, jež bude největším cvičením aliančních sil za posledních deset. „Cílem cvičení bude bránit Estonsko v situaci, při které bylo napadeno, a článek 5 smlouvy NATO byl aktivován. Díky tomu budeme moct povést nácvik kolektivní obrany, a NATO se tak bude moct připravit na různé útoky v jakémkoliv regionu NATO,“ specifikoval obsah cvičení ministr obrany Estonska Urmas Reinsalu.

Cvičné manévry nesoucí název „Steadfast Jazz“ se budou odehrávat v Lotyšsku, Litvě a Polsku. Plány na uspořádání společného cvičení byly oznámeny na nedávném jednání ministrů obrany zemí NATO, kde se mimo jiné ministři dohodli na vyšším počtu společných cvičení v příštích letech. Jejich smyslem je podle estonského ministerstva udržení intenzity vojenské spolupráce i po odchodu z Afghánistánu.

Kam dál?
NATO zaručuje Pobaltí skutečnou ochranu, říká litevská prezidentka (6.2. 2013)

Zdroj: ERR News (Estonsko) 

---

Zákonodárci zemí NATO navštívili Severoatlantickou radu

Představitelé Parlamentního shromáždění NATO (NATO PA) se účastnili pravidelného každoročního setkání se členy Severoatlantické rady, při kterém se jedná o jednotlivých prioritách Severoatlantické aliance. Letošní setkání se dotklo témat partnerství, Afghánistánu či obranných kapacit. Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow informoval legislativce také o závěrech jednání ministrů obrany zemí NATO z minulého týdne, kde došlo k dohodě o konkrétních krocích k vylepšení aliančních schopností a interoperability.

„Poslanci národních parlamentů mají důležitou roli v posilování spolupráce a solidarity, které jsou pro nás zcela zásadní,“ komentoval setkání z pozice předsedajícího Vershbow a poděkoval zákonodárcům za podporu spolupráce mezi Aliancí a parlamenty členských zemí.

Kam dál?
Analýza: Parlamentní shromáždění NATO v Praze a budoucnost Aliance (12.11. 2012)

Zdroj: RTT News (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek