natoaktual.cz

Civilních obětí náletů NATO v Afghánistánu ubývá, podíl cílených zabití vzrostl, tvrdí OSN

19. února 2013  15:19
 

Počet civilních obětí náletů v Afghánistánu loni klesl o polovinu. Ilustrační foto. | foto: PRT Lógar

Civilních obětí náletů NATO v Afghánistánu ubývá, podíl cílených zabití vzrostl, tvrdí OSN

Počet afghánských civilních obětí zabitých při leteckém zásahu USA či NATO se podle aktuálně vydané statistiky OSN za poslední rok snížil téměř o polovinu, kdy jim za oběť v roce 2012 padlo 126 afghánských civilistů. Celkový počet civilních obětí konfliktu v Afghánistánu poklesl za loňský rok o 12 procent na 2 754 zabitých civilistů, rok 2012 byl přitom prvním rokem za posledních 6 let, kdy došlo k poklesu civilních obětí války v Afghánistánu.

V kontrastu s úbytkem počtu obětí naopak roste množství cílených zabití a porušování lidských práv ze strany ozbrojených skupin. Podle zprávy OSN členové Talibanu a jiní povstalci čím dál více cíleně útočí na civilisty a v současné době mohou až za 81 procent všech civilních obětí. Zpráva také upozorňuje na to, že až o pětinu vzrostl počet zabitých a zraněných žen a dívek.

Kam dál?
NATO odmítá zprávu OSN o zabitých dětech v Afghánistánu (11.2. 2013)
Afghánistán: deset mrtvých po explozi bomby (28.1. 2013)

Zdroj:  Washington Post (USA)

---

Karzáí podepsal zákaz letecké podpory od NATO

Afghánský prezident Hamíd Karzáí podepsal zákon, jenž zakazuje afghánským bezpečnostním silám přivolat si v operacích probíhajících v rezidenčních oblastech leteckou podporu NATO. „Žádné afghánské bezpečnostní síly nemohou, ať už za jakýchkoliv okolností, požádat cizí letadla o provedení operace nad našimi domy a vesnicemi,“ prohlásil Karzáí na tiskové konferenci. K zákazu vedl nedávný incident, kdy afghánská tajná služba požádala NATO o letecký útok, při němž bylo podle místních představitelů zabito, společně se čtyřmi povstalci, deset civilistů.

Podle velitele jednotek USA v Afghánistánu generála Josepha Dunforda však dané nařízení nijak neohrozí samotné mise jednotek NATO. Alianční jednotky budou moct dle Dunfordových slov efektivně operovat i pod novým nařízením. Dunford navíc vysvětlil, že je Karzáího rozhodnutí v souladu s direktivami vydanými Dunfordovým předchůdcem generálem Johnem Allenem, které měly za cíl snížit počet civilních obětí konfliktu.

Kam dál?
Karzáí chce svým vojákům zakázat leteckou podporu od NATO (18.2. 2013)
Nálet jednotek NATO v Afghánistánu údajně usmrtil deset civilistů (13.2. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Zákaz letecké podpory NATO prý oslabí afghánské bezpečnostní síly

Kritici nového nařízení, jež zakazuje leteckou podporu ze strany NATO afghánským bezpečnostním silám v rezidenčních oblastech, se obávají, že zákaz zásadně oslabí afghánské bezpečnostní síly ještě před stažením zahraničních jednotek. Někteří analytici uvádějí, že současný zákaz omezí efektivitu afghánských jednotek a umožní také členům Talibanu využívat města a vesnice plné civilistů jako své útočiště. 

Afghánské jednotky v současnosti provádějí 90 procent všech vojenských operací a plně převezmou odpovědnost za všechny operace již letos na jaře. I přes to však stále zůstávají těžce závislými na letecké podpoře a evakuaci zraněných ze strany spojeneckých sil. „My nejsme schopni podporovat naše pozemní jednotky. (Kromě toho) tito povstalci využívají obydlí Afghánců za své bunkry a zabíjí tak nevinné děti. Oni se doslechnou, že tento zákaz byl vydaný a budou se nyní cítit v bezpečí,“ kritizoval nařízení bývalý generál afghánských sil Amrullah Aman.

Civilisté zabití ve vojenských operacích, a především v leteckých útocích, byli doposud hlavním zdrojem napětí mezi Karzáího vládou a zahraničními silami v zemi.

Zdroj: Washington Post (USA)

---

OSN má seznam podezřelých ze spáchání válečných zločinů v Sýrii

Vyšetřovatelé OSN identifikovali vojenské jednotky i Syřany ve „vedoucích pozicích“, kteří jsou zodpovědní za válečné zločiny. Dle prohlášení OSN se válečných zločinů, včetně vražd a mučení, dopouštějí jak vládní jednotky, tak ozbrojené opoziční síly. Aktuální zpráva vyšetřovatelů OSN pokrývající období posledních šesti měsíců syrského konfliktu vznikla na základě rozhovorů s 445 uprchlými oběťmi nebo svědky za hranicemi Sýrie, neboť vyšetřovatelům nebyl povolen vstup do země.

Podle Karen Koning AbuZayed, jedné z více jak dvaceti expertů OSN, se v případě podezřelých jedná o lidi ve vedení armády a o ty, co vytvářejí vládní politiku. Zpráva OSN také poprvé explicitně doporučuje za vhodnou instituci, která by měla beztrestnost v Sýrii ukončit, Mezinárodní trestní soud (ICC). Navi Pillay, vysoká komisařka OSN pro lidská práva a bývalá soudkyně ICC, se před pár dny nechala slyšet, že by měl za válečné zločiny být souzen syrský prezident Bašár Asad a vyzvala mezinárodní společenství k okamžité akci, včetně případného vojenského zásahu.

Kam dál?
Představitelé muslimských zemí se neshodli na řešení syrské krize (7.2. 2013)

Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

---

Podle průzkumu je s členstvím NATO spokojena jen polovina Čechů

Nedávný průzkum veřejného mínění realizovaný agenturou CVVM odhalil, že s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci je spokojena pouze polovina obyvatel. Meziročně přibylo respondentů, kteří vybrali za odpověď „nevím“. Jejich počet je nyní podobný množství lidí nespokojených s členstvím ČR v Alianci, kdy obě skupiny čítají přibližně čtvrtinu respondentů.

Podle 70 procent dotázaných zvyšuje NATO mír a stabilitu v Evropě, už jen 55 procent se však domnívá, že zajišťuje mír a bezpečnost Česka. Více jak polovina obyvatel si myslí, že členstvím v NATO se země jistým způsobem podřizuje cizím mocnostem.  Oproti tomu 43 procent považuje české členství v Alianci za záruku nezávislosti České republiky.

Zdroj: České noviny (Česká republika) 

dun; natoaktual.cz
zpět na článek