natoaktual.cz

Afghánská armáda dosahuje lepších výsledků díky snížení standardů, tvrdí zpráva

15. února 2013  18:49
 

Afghánští vojáci. Ilustrační foto. | foto: OMLT Vardak

Afghánská armáda dosahuje lepších výsledků díky snížení standardů, tvrdí zpráva

Za zlepšením afghánských bezpečnostních sil stojí snížení hodnotících kritérií a standardů ze strany koaličních jednotek, informuje ve své zprávě inspekční úřad amerického kongresu (GAO). Posudek zaznamenává řadu problémů jako například nedostatečný přehled o penězích věnovaných afghánské armádě, nejistota kolem schopnosti afghánské armády udržet své bezpečnostní síly a znepokojení nad plánem vyvézt ze země vojenský materiál v hodnotě několika miliard dolarů.

Schopnost afghánských bezpečnostních sil bránit svou zemi bez cizí pomoci je základním pilířem plánu Severoatlantické aliance. Zatímco ISAF mluví o značném zlepšení situace, afghánské jednotky jsou stále sužovány logistickými problémy, korupcí a příliš velkou fluktuací.

Nejlepší hodnocení, jakého afghánské mohly dosáhnout, bylo „nezávislé“, tj. že jsou schopné operovat bez pomoci koaličních sil. To se však v srpnu 2011 změnilo na „nezávislý s poradci“. Zpráva GAO uvádí, že i po snížení úrovně ale daného hodnocení dosáhlo pouze 14 % armádních a 13 % policejních jednotek.

Kam dál?
Alianční generál: Afghánská armáda má nedostatky, ale je na správné cestě (16.1. 2013)
Afghánci jsou připraveni převzít odpovědnost za bezpečnost do konce roku 2013 (21.11. 2012)
Afghánistán po stažení požaduje 4 miliardy dolarů ročně (17.5. 2012)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Mali zatím nepovolilo nasazení mírových jednotek OSN

Malijská vláda zatím nepovolila rozmístění mírových jednotek Organizace spojených národů po skončení operace proti islamistům. Náměstek generálního tajemníka OSN Jan Eliasson oznámil, že organizace ještě nedostala „zelenou od malijské vlády ohledně mírové operace“. Dále ale poznamenal, že ostatní země jsou pro nasazení mírových sil. „Tato fáze by ovšem nastala až po skončení bojové mise,“ dodal Eliasson.

Eliasson rovněž zdůraznil, že je třeba zmírnit napětí mezi Tuaregy a malijskou federální vládou a vyjádřil naději, že sever země zůstane součástí jednotného Mali.

Kam dál?
Francie vyzvala OSN, aby do dubna vyslala do Mali své jednotky (7.2. 2013)

Zdroj: RTT News (USA)

---

Republikáni pozdrželi zvolení Hagela ministrem obrany USA

Republikáni v americkém senátu zablokovali hlasování o jmenování Chucka Hagela na post ministra obrany USA. K dalšímu hlasování by mělo dojít 26. února, kdy už se však očekává, že hlasováním projde. Ke schválení návrhu bylo zapotřebí, aby alespoň 60 ze 100 senátorů hlasovalo pro. Učinilo tak nicméně pouze 58 z nich.

Republikáni zdůvodnili svůj nesouhlas tím, že potřebují více času a informací o teroristickém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. Republikán Hagel již čelil ostrému výslechu ohledně svých názorů na Izrael, Írán, Irák a jaderné zbraně.

Obama Republikány zkritizoval s tím, že zbytečně maří jmenování šéfa Pentagonu v době, kdy jsou USA ve válce.

Kam dál?
Rozdělený senátní výbor podpořil nominaci Hagela na šéfa obrany USA (13.2. 2013)
USA: Hagelovo jmenování ministrem obrany nabírá zpoždění (8.2. 2013)
Hagel hájil u senátního slyšení své názory na Írán, Izrael a jaderné zbraně (1.2. 2013)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Afghánistán: Máme piloty, ale málo letadel

Afghánská vláda tlačí na USA a žádá posílení schopností svého letectva. „Budeme čelit velkým problémům, pokud nám Spojené státy neposkytnou více letadel,“ vyjádřil se afghánský generál Abdul Wahab Wardak. V zemi, kde je špatná silniční síť, navíc často ohrožována povstalci, je letectvo klíčovým prvkem armády.

V rámci svého odchodu ze země pomáhá Washington obnovit i Afghánské vzdušné síly (AAF), které v současné době nemají kromě helikoptér žádná letadla. Afghánská vláda si ale stěžuje, že je proces příliš pomalý. „Spojené státy již přislíbily dodat čtyři transportéry C-130 a dvacet malých bojových letounů AT-6,“ dodal Wardak.

Afghánské letectvo přišlo o svá letadla během občanské války v letech 1989-1992, která následovala po stažení sovětských vojsk ze země.

Kam dál?
Na cestě k vítězství v Afghánistánu bude pokračovat „Bojovný Joe“ (11.2. 2013)
Afghánistán má obavy o své letectvo (29.5. 2012)

Zdroj: Oman Tribune (Omán)

---

NATO: Patrioty nejsou namířeny proti Sýrii

Severoatlantická aliance ujistila Moskvu, že rakety Patriot nebyly rozmístěny na jih Turecka jako příprava na možnou vojenskou intervenci do Sýrie nebo vytvoření bezletové zóny nad regionem, informoval náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meshkov. „Rusko doufá, že systém protivzdušné obrany nebude použit na jiné účely než na obranu tureckého území,“ nechal se slyšet ruský velvyslanec v Turecku Vladimir Ivanovsky. „Nezpochybňujeme právo Turecka bránit své území. Zároveň ale věříme, že posilování bezpečnosti pouze zvyšuje napětí,“ řekl Ivanovsky.

Šest systémů typu země-vzduch je umístěno v tureckých provinciích Gaziantep, Kahramanmaras a Adana a všechny již byly uvedeny do provozu.

Kam dál?
Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot (8.2. 2013)
NATO uklidňuje Rusko kvůli raketám Patriot (29.11. 2012)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

ber; natoaktual.cz
zpět na článek