natoaktual.cz

Izrael uvítal bulharskou zprávu, která spojuje útok v Burgasu s Hizballáhem

7. února 2013  15:33
 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | foto: NATO Photos

Izrael uvítal bulharskou zprávu, která spojuje útok v Burgasu s Hizballáhem

Dva lidé napojení na libanonskou skupinu Hizballáh se podíleli na loňském útoku na autobus převážející izraelské turisty v bulharském Brugasu, uveřejnilo výsledky vyšetřování bulharské ministerstvo vnitra. Ministr zahraničí dále specifikoval, že uvedená šíitská skupina měla útok financovat.

Vzhledem k tomu, že je - podle bulharského ministerstva vnitra - jasné spojení mezi Hizballáhem a útokem na území Evropské unie, je možné, že i EU uzná Hizballáh za teroristickou skupinu, což by zmrazilo majetek Hizballáhu nacházející se v Evropě. K tomuto kroku, jenž by následoval téměř dvacet let staré rozhodnutí USA, už vyzvalo Nizozemsko a Izrael. „Útok v Burgasu byl útokem na evropské půdě na člena Evropské unie. Doufáme, že Evropané vyvodí patřičné závěry o tom, co za skupinu Hizballáh je,“ pobídnul izraelský premiér Benjamin Netanjahu Evropskou unii k uznání Hizballáhu za teroristickou organizaci.

Ačkoliv Izrael obviňoval z účasti na útoku i Írán, vyšetřování neodhalilo žádnou spojitost mezi útokem a Íránem. Libanonský premiér Najib Mikati v reakci na zprávu přislíbil Bulharsku asistenci s vyšetřováním. „Silně odsuzujeme všechny útoky ať už na arabský, nebo jakýkoliv jiný stát,“ nechal se slyšet Mikati.

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Panetta varoval před snižováním vojenské připravenosti kvůli rozpočtovým škrtům

Nucená dovolená pro zaměstnance, omezená bojová připravenost, méně námořních operací a výrazný pokles letových hodin a škrty ve financích vydaných na údržbu zbraní jsou potenciální dopady plánovaného snížení vojenského rozpočtu, uvedl ministr obrany USA Leon Panetta na přednášce na americké univerzitě Georgetown. Podle Panetty by škrty dosahující až 500 miliard dolarů v následujících deseti letech způsobily nejzávažnější krizi vojenské připravenosti za poslední desetiletí.

„Tyto kroky by vážně poškodily křehké americké hospodářství a zhoršily naši schopnost reagovat na krizi přesně a ještě k tomu v době zvyšující se nestability na planetě,“ ospravedlňoval nutnost zamezení škrtů Panetta. Jeden z jeho posledních projevů v úřadě měl především zvýšit tlak na republikány a demokraty, aby dosáhli dohody ohledně postupu při snižování rozpočtového schodku. Obama mezitím vyzval ke krátkodobé dohodě, která by škrty prozatím odložila, díky čemuž by Kongres mohl dál pracovat na vytváření vhodného řešení omezování rozpočtového deficitu.

Kam dál?
Americké letectvo plánuje kvůli možným škrtům omezit rozpočet (17.1. 2013)

Zdroj: CNN (USA)

---

Představitelé islámských zemí se neshodli na řešení syrské krize

Představitelé islámských zemí přišli na konferenci Organizace islámské spolupráce (OIC) s odlišnými stanovisky k syrské krizi, a zdůraznili tak odlišnost, která mezi státy ohledně syrského konfliktu panuje. Zatímco sunnitské státy kritizovaly syrský režim, šíity vedený Irák a Írán naopak odsoudily konflikt jako takový. „Syrský režim se musí poučit z historie. (…) Ti, co upřednostňují osobní zájmy nad zájmy svého lidu, budou muset odejít,“ odsoudil egyptský prezident Muhammad Mursí syrský režim. Prezident Iráku Nurí Malíkí byl vůči syrskému režimu naopak smířlivější. „Sýrie trpí násilím, vraždami a sabotážemi. Musíme najít východisko z dané situace a mírové řešení pro daný konflikt,“ apeloval vyváženěji na představitele ostatních států Malíkí. Členství Sýrie v OIC bylo pozastaveno právě kvůli násilnému potlačování protestů a velkému počtu civilních obětí.

Na summitu OIC v Káhiře došlo i na téma konfliktu v Mali. Senegalský prezident vyzdvihl francouzskou intervenci v Mali s tím, že muslimové „nemohou dovolit, aby skupina teroristů páchala zločiny, překrucovala naši víru a prohlubovala nenávist vůči islámu“. Summit organizace, jež má v současnosti 57 členských států, se koná pravidelně již od roku 1969.

Kam dál?
Řešení konfliktu v Sýrii je v nedohlednu, shodli se experti v Mnichově (4.2. 2013)

Zdroj:  Deutsche Welle (Německo)

---

Francie vyzvala OSN, aby do dubna vyslala do Mali své jednotky

Francie vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby schválila vyslání mírových jednotek OSN do Mali. Ty by převzaly kontrolu nad dobytým územím a urychlily také nasazení pozorovatelů dohlížejících na dodržování lidských práv. Podle velvyslance Francie při OSN Gerarda Arauda by mírové jednotky pomohly obyvatelům Mali obnovit zemi a usmířily by dlouhodobě znesvářenou vládu, Tuarégy a Araby. Nasazení mírových sil vyžaduje souhlas malijské vlády, která se k tomuto kroku však zatím staví skepticky. Naopak nasazení mírotvorných jednotek podporuje OSN, Africká unie i Hospodářské společenství západoafrických států. Francie se již vyjádřila, že začne se stahováním svých jednotek z Mali v březnu, přičemž naplánování nasazení mírových jednotek OSN potrvá ještě několik týdnů.

Vzhledem k tomu, že se islamisté a malijské jednotky navzájem obviňují z odvetných vražd, trvá Francie i na nasazení pozorovatelů, kteří by dohlíželi na dodržování lidských práv ve všech oblastech osvobozených francouzsko-malijskými jednotkami.

Kam dál?
Francie začne stahovat své jednotky z Mali v březnu (6.2. 2013)
Mise EU má cvičit malijské vojáky (31.1. 2013)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Ukrajina nabízí Alianci pro stahování jednotek z Afghánistánu své území

Ukrajina nabídla Severoatlantické alianci a jejím partnerům, že mohou využít území Ukrajiny jako tranzitní oblast při stahování jednotek z Afghánistánu. Šéf ukrajinské mise při NATO Ihor Dolhoy prohlásil, že Ukrajina může být pro spojence v souvislosti s přepravou jednotek a nákladu z Afghánistánu atraktivním a výhodným územím a vyzval spojence k detailnímu prozkoumání tranzitních možností země. Dolhoy také uvedl, že Ukrajina jako člen podílející se na udržování míru a bezpečnosti ve světě bude participovat na alianční misi v Afghánistánu až do konce.

Ukrajina má v Afghánistánu momentálně 28 lidí, kteří spolupracují na vykonávání různých úloh mise ISAF. Jsou mezi nimi vojenští doktoři, letečtí inženýři, experti na logistiku a další. Ukrajina se také vyjádřila, že bude podporovat další mírové snahy mezinárodního společenství v Afghánistánu.

Kam dál?
Ukrajina bude pokračovat v misi NATO v Afghánistánu (26.10. 2012)
Uzbeci pokukují po vojenském materiálu z mise v Afghánistánu  (1.2. 2013)

Zdroj: Forum (Ukrajina)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek