natoaktual.cz

Rada bezpečnosti vyzvala k urychlení nasazení vojenských sil v Mali

11. ledna 2013  23:30
 

Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

Rada bezpečnosti vyzvala k urychlení nasazení vojenských sil v Mali

Rada bezpečnosti OSN vyzvala k urychlení nasazení mezinárodního vojenského kontingentu na sever Mali, který je pod kontrolou separatistických Tuarégů a islamistických rebelů. Výzvu Rady podnítil ozbrojený střet mezi vojenskými silami Mali a islámskými rebely, kteří se zmocnili strategického města Konna na severu země. Rada bezpečnosti v návaznosti na mimořádnou schůzi, kterou kvůli eskalaci napěti v Mali svolala, vydala prohlášení, že situace v Mali přímo ohrožuje mezinárodní stabilitu a bezpečnost.

Rada bezpečnosti již v prosinci jednohlasně schválila nasazení mezinárodní vojenské mise o síle přesahující 3 tisíce vojáků, kteří mají vládní silám Mali pomoct v boji proti „teroristům, extremistům a ozbrojeným skupinám“. Situace v Mali se zhoršila po pádu Kadáffího režimu, kdy se do Mali vrátilo mnoho ozbrojených Tuarégů, jež na severu země vyhlásili nezávislý stát Azawad. Přes půl milionu obyvatel bylo od té doby vyhnáno ze svých domovů.

Kam dál?
Plán na vojenskou intervenci v Mali stagnuje (6.12. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Panetta varoval před zásadním omezením vojenských operací, pokud dojde k rozpočtovým škrtům

Ministr obrany USA Leon Panetta varoval, že v případě škrtů v obranném rozpočtu nastane výrazné snížení počtu vojenských operací. Omezení rozpočtu by podle Pannety „znamenalo snížení počtu cvičení námořnictva (…), omezení letových hodin, omezení výcviku pilotů, lodě by přestaly být udržovány a došlo by i k narušení výzkumných programů a modernizace všech zbraní.“ Ministerstvo obrany se v současnosti připravuje na rušení vojenských letů a povolání všech lodí do přístavů. K tomu dojde, pokud Kongres snížení vojenského rozpočtu o téměř 50 miliard dolarů na rok 2013 schválí.

Představitelé Pentagonu se již vyjádřili, že dlouhodobé obranné plánování v současnosti není možné, protože vojenské výdaje jsou zmraženy na úrovni rozpočtu předešlého roku. Ministerstvu obrany přitom hrozí, že bude jeho rozpočet v příštích deseti letech o víc jak 500 miliard dolarů chudší.

„Vykonáváme zde důležitou misi, kterou od nás Američané očekávají a na níž mají nárok. Tou je ochrana jejich bezpečí a naší národní bezpečnosti. Kongres nám musí být v této misi partnerem. Rád bych to dělal sám, ale nemohu,“ komentoval pesimisticky výhled rozpočtových škrtů Panetta.

Kam dál?
Americké námořnictvo platí za chaos v Kongresu (7.1. 2013)
Navzdory záchraně rozpočtu zůstávají Pentagon i zbrojovky v nejistotě (3.1. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO zachytilo odpálení další balistické rakety v Sýrii, tento měsíc již potřetí

NATO opět zaznamenalo odpálení balistické rakety krátkého doletu bez navádění, uvedli v Bruselu představitelé Aliance. Všechny rakety byly doposud vypáleny ze středu Sýrie na ještě neurčené cíle na severu země, kde probíhají střety mezi vládními silami a rebely. Představitel NATO, který chtěl zůstat v anonymitě, prohlásil, že odpal balistické rakety byl během tohoto měsíce zaznamenán již dvakrát. Aliance tyto útoky odsoudila s tím, že přehlížejí lidské životy syrských občanů.

Syrská aktivistická opoziční skupina Syrian Observatory for Human Rights informovala, že boje mezi rebely a vládními jednotkami momentálně probíhají především u vojenské a letecké základny u města Taftanz na severu země. Útok přitom údajně vede islamistická skupina Jabhat al-Nusra, kterou USA považují za teroristickou skupinu. Boje probíhají rovněž na předměstí Damašku.

Kam dál?
OSN: Syrský konflikt si vyžádal 60 tisíc lidských životů (3.1. 2013)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Počet útoků bezpilotních letounů v Pákistánu v roce 2013 poroste

Poslední útok USA proti povstalcům v pákistánském Severním Vazíristánu byl sedmým útokem bezpilotních letounů za posledních deset dní, což v porovnání s průměrem jeden útok do týdne za rok 2012 ukazuje zásadní nárůst v používání bezpilotních letounů k útokům na ozbrojence. Američtí zpravodajští důstojníci to přisuzují potřebě co nejvíce oslabit protivníka afghánské vlády, ještě než se spojenecké jednotky stáhnou z Afghánistánu. „Nárůst útoků může být signálem skupinám jako například al-Káida, že USA budou stále přítomnou hrozbou i poté, co většina jednotek odejde ze země,“ reagoval na množství útoků Seth Jones, expert na boj proti terorismu think tanku RAND.

Bývalý důstojník zpravodajské služby uvedl, že CIA také začala plánovat zmenšování sítě svých základen ze současných 15 na 5, neboť po stažení amerických jednotek nebude schopna efektivně základny chránit.

Pákistánská vláda zatím proti zvýšenému počtu útoků bezpilotních letounů na svém území veřejně neprotestovala. Některé zprávy však uvádějí, že útoky zavinily smrt více civilistů, než je běžné. Podle internetové stránky Long War Journal předběžné informace nasvědčují tomu, že vedle 30 ozbrojenců zahynulo při útocích za tento rok 11 civilistů, což by bylo více než za celý předešlý rok.

Kam dál?
Velitel Talibanu zabit při útoku bezpilotních letounů (7.1. 2013)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Výbuchy v Pákistánu si vyžádaly desítky mrtvých, před volbami panuje strach

Bombové výbuchy ve dvou pákistánských městech zabily nejméně 115 lidí, víc jak 270 lidí při nich bylo zraněno. Nejvíce životů si vyžádaly útoky sebevražedných atentátníků ve městě Quetta, kde při výbuších přišlo o život 81 lidí. Cílem atentátníků byli údajně členové šíitského hazárského etnika. K útokům se přihlásilo sunnitské militantní hnutí Lashkar-e-Jhagvi, které má silné vazby na pákistánský Taliban. Hazárové jsou terčem podobných útoků již několik let, lidskoprávní aktivisté tak kritizovali bezpečnostní sbory země, že nejsou schopny chránit ohroženou komunitu.

K dalším útokům mířeným na pákistánské polovojenské jednotky se přihlásili separatističtí balůčové. Jejich útoky rovněž ve městě Quetta si vyžádaly život 12 vojáků.

Míra násilí v Pákistánu demonstruje slabou státní autoritu na některých místech země. Mnozí Pákistánci se zároveň obávají, že by nestabilita mohla ohrozit termín všeobecných voleb, které jsou naplánované na červen letošního roku. Frustraci z násilí v zemi zároveň vyvolávají útoky bezpilotních letounů USA, jež stále častěji podnikají útoky na ozbrojence i na západě Pákistánu.

Zdroj: New York Times (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek