natoaktual.cz

Alianční vrtulníkové centrum vznikne v Česku do čtyř let

22. listopadu 2012  19:15
 
Simulátor vrtulníku Mi-17 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Alianční vrtulníkové centrum vznikne v Česku do čtyř let

Výcvikové vrtulníkové středisko Severoatlantické aliance v Pardubickém kraji zřejmě zahájí provoz v roce 2015 nebo 2016. Po jednání se svým americkým protějškem Leonem Panettou to řekl český ministr obrany Alexandr Vondra. Vznik centra posvětilo NATO na letošním summitu v Chicagu, v rámci snahy šetřit alianční zdroje.

Kromě Česka a Spojených států se na projektu podílí také Chorvatsko. V těchto zemích už se provádí výcvik pilotů pro afghánské ozbrojené síly. Účast v centru přislíbily také Slovensko a Lotyšsko a zájem o spolupráci se ozývá rovněž z Litvy a Maďarska. V lednu příštího roku by měli ministři obrany NATO podepsat dohodu o budoucí dohodě na společném výcvikovém středisku.

Kam dál?
V Česku vznikne vrtulníkové výcvikové centrum pro spojence (21.5. 2012)

Zdroj: Prague Monitor (ČR)

---

Turecko podalo oficiální žádost o Patrioty

Vláda Turecka formálně požádala Severoatlantickou alianci o rozmístění raketových systémů Patriot u svých hranic se Sýrií. Ankara se tak chce chránit proti eskalaci občanské války v sousední zemi a jejímu přelití na území Turecka.

Aliance v prohlášení uvedla, že tureckou žádost bez prodlení zváží. V příštím týdnu by na syrsko-tureckou hranici měl dorazit tým odborníků, který posoudí vhodná místa pro rozmístění raket. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena by Patrioty měly "přispět k deeskalaci krize u jihovýchodních hranic NATO a prokázat alianční solidaritu a odhodlanost."

Kam dál?
NATO se shodlo na vyzbrojení Turecka (21.11. 2012)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Po osmi dnech války v Gaze začalo platit příměří

Na území Izraele začalo platit příměří mezi palestinským hnutím Hamás a izraelskou armádou, které zprostředkoval sousední Egypt. Podle dohody musí Izrael skoncovat s cílenými nálety a dalšími útoky v pásmu Gazy a Hamás má přestat s odpalováním raket na izraelské osady.

Oběma stranám vyjednané podmínky příměří vyhovují. Izraelské ozbrojené síly uvedly, že jejich operace v Gaze dosáhla stanovených cílů a že se jim podařilo vážně narušit vojenské schopnosti Hamásu.

Politický vůdce Hamásu Khaled Meshaal nazval dohodu vítězstvím Palestinců. Vyzdvihl zejména fakt, že do 24 hodin od vstupu příměří v platnost musí být otevřeny všechny hraniční přechody spojující palestinskou enklávu s okolním světem. Tím prý fakticky končí blokáda Gazy.

Kam dál?
Rasmussen nabádá Izrael ke zdrženlivosti (20.11. 2012)
Rada bezpečnosti OSN je ohledně izraelských náletů zablokovaná (16.11. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

NATO: Gruzínské volby byly úspěšným testem vyspělosti

Při říjnových parlamentních volbách gruzínská vláda obstála v důležitém testu, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po setkání s členy nově zvoleného gruzínského kabinetu v Bruselu.

Podle Rasmussena čeká zemi další zkouška při prezidentských volbách plánovaných na příští rok. To by také měla začít platit pozměněná ústava, v jejímž rámci bude většina prezidentských pravomocí převedena na úřad premiéra.

Kam dál?
Gruzie: Spor mezi Ivanišvilim a Saakašvilim pokračuje na Rasmussenově facebookovém profilu (14.11. 2012)
Gruzínský premiér navštívil Evropu (12.11. 2012)

Zdroj: UPI (USA)

---

NATO posiluje bezpečnost Albánie

Navázání vztahů se Severoatlantickou aliancí na začátku 90. let minulého století přineslo Albánii dramatické zlepšení stavu ozbrojených sil, bezpečnosti, a ve výsledku zemi pomohlo i ekonomicky. Díky reformním snahám albánských představitelů jsou nyní albánské ozbrojené síly profesionálnější a víc než 5000 jejich členů prošlo nasazením v mezinárodních misích NATO, OSN nebo EU.

Albánie se plnoprávným členem Aliance stala v dubnu roku 2009. Její členství v organizaci podporují všechny hlavní politické strany v zemi.

Kam dál?
USA a EU tlačí Balkán k dalším reformám a integraci do Evropy (30.10. 2012)

Zdroj: Eurasia Review (Španělsko)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek