natoaktual.cz

Rada bezpečnosti OSN je ohledně izraelských náletů zablokovaná

16. listopadu 2012  18:05
 

Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

Rada bezpečnosti OSN je ohledně izraelských náletů zablokovaná

Rada bezpečnosti OSN se po mimořádném zasedání týkajícím se izraelských útoků v pásmu Gazy žádného společného stanoviska nedobrala. Současný předseda rady, indický velvyslanec Hardeep Singh Puri, po zasedání uvedl, že RB OSN se pouze dohodla na vydání stanoviska v tom smyslu, že mimořádné zasedání proběhlo. Před schůzí jediného exekutivního orgánu OSN vydal generální tajemník OSN prohlášení, že se telefonicky spojil s izraelským premiérem i egyptským prezidentem. S oběma představiteli komunikoval i americký prezident Barack Obama, jenž požadoval uklidnění situace, zároveň však podpořil právo Izraele na sebeobranu.

Středeční izraelský nálet na pásmo Gazy zabil představitele Hamásu, Ahmeda Jabariho. Následné útoky potom stály život již několik civilistů na obou stranách. Izrael prohlásil, že použití pozemních sil není v případě stupňujících se útoků z pásma Gazy vyloučeno.

Kam dál?
Izrael s USA zkoušejí obranu proti raketám. Nic proti Íránu, tvrdí (22.10. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO chce posílit vztahy s Jižní Koreou

Severoatlantická aliance chce prohloubit vojenskou spolupráci v zahraničních misích a vojenském výcviku s Jižní Koreou, uvedl na setkání s jihokorejskými představiteli náměstek generálního tajemníka NATO Dirk Brengelmann. V průběhu letošních konzultací, které se konají pravidelně jednou do roka, se zástupci obou stran dohodli na společném vytvoření Programu individuálního partnerství a spolupráce. Ten by měl podporovat jak větší kooperaci na poli vojenského vzdělávání, výcviku a cvičení, tak v oblasti uplatňování nových technologií.

"Chceme zajistit, aby úroveň interoperability byla v budoucnu se všemi našimi partnery stejná," nechal se Brengelmann slyšet s tím, že základy pro spolupráci s Jižní Koreou jsou velice pevné. Jednotky Jižní Korey se například podílí na misi ISAF v Afghánistánu, kde zajišťují bezpečnost korejským civilním pracovníkům, či na protipirátské misi NATO v Indickém oceánu.

Kam dál?
Jižní Korea a NATO podepsaly nový partnerský program (21.9. 2012)

Zdroj: Yonhap News (Jižní Korea)

---

Rusko není hrozba, vysvětloval Rasmussen ve Finsku

Potřebu prohloubit spolupráci s Finskem a zaujmout konstruktivní postoj vůči Rusku zdůraznil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v průběhu své oficiální návštěvy Finska. Rasmussen prohlásil, že Aliance nepovažuje Rusko za hrozbu, stejně jako sama není hrozbou pro Rusko. Podtrhl při tom rusko-alianční smlouvy z roku 1997, které upravují vzájemné vztahy obou stran.

Podle Rasmussena také existuje velký potenciál pro prohloubení spolupráce NATO a Finska. Především díky tomu, že Finsko chápe důležitost bezpečnosti založené právě na spolupráci a sdílí stejné hodnoty jako NATO.

Historické vztahy Finska s Ruskem, vzájemná hranice a přetrvávající vliv Ruska v zemi se nicméně řadí mezi hlavní důvody, proč Finsko stále není členem Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem (31.10. 2012)
Putin: Pokud se Finsko připojí k NATO, ztratí suverenitu (25.6. 2012)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Allenův nástupce v Afghánistánu prošel slyšením v americkém senátu

Generál námořní pěchoty Joseph Dunford, který má nahradit na pozici vrchního velitele amerických sil v Afghánistánu generála Johna Allena, úspěšně prošel slyšením před senátní Komisí pro ozbrojené služby. Předseda senátní komise Carl Levin prohlásil, že si je jistý, že komise v hlasování jednohlasně potvrdí Dunfordovu nominaci. Poté se schvalování posune na půdu Senátu.

Dunford se nechal slyšet, že souhlasí s plánovaným stažením 33 tisíc vojáků USA z Afghánistánu k září příštího roku, nicméně že rychlost kompletního stažení bude záviset především na aktuální povstalecké aktivitě a schopnosti afghánských bezpečnostních sil přebrat plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi.

Kam dál?
Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu (11.10. 2012)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Panetta má na zasedání ASEANu jednat o příklonu USA k Pacifiku

Ministr obrany USA Leon Panetta se na konferenci v Kambodži zúčastní setkání ministrů obrany zemí ASEANu. V jejím průběhu by měl nastínit novou strategii Washingtonu, na základě které se zájem USA více zaměřuje na asijskopacifickou oblast . Součástí této strategie je i vojenské sbližování s Myanmarem, které by mělo být taktéž tématem diskuse. USA má v plánu oživit vazby s Myanmarem v programech vojenského zdravotnictví, výcviku a cvičení zásahu v případě živelných katastrof. Již ve čtvrtek Panetta podepsal v Bangkoku stanovisko "společné vize" potvrzující americko-thajskou vojenskou alianci.

Panetta bude na konferenci pravděpodobně také nabádat zúčastněné státy k mírovému multilaterálnímu vyřešení sporů týkajících se Jihočínského moře.

Týden po jeho účasti na konferenci dorazí do Kambodži i prezident USA Barack Obama. Stane se tak prvním úřadujícím prezidentem USA, který navštívil Kambodžu a Myanmar.

Kam dál?
Analýza: Bouřlivé vody Jihočínského moře: kdo s koho? (28.8. 2012)

Zdroj: Radio Netherlands Worldwide (Nizozemsko)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek