natoaktual.cz

Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem

31. října 2012  15:44
 

Jas-39 Gripen švédských vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve švédském Ronneby | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem

Finsko a Švédsko mají v plánu se připojit k některým hlídkovým operacím NATO nad Islandem, oznámili premiéři Finska a Švédska. Dali tak najevo, že neutrální severské státy budou více spolupracovat s Aliancí. Island je členským státem NATO a nemá vlastní letectvo. Požádal proto Finsko a Švédsko o pomoc Alianci při monitorování vzdušného prostoru.

Zejména ve Finsku se jedná o citlivou záležitost z obav o reakci sousedního Ruska. Finský premiér Jyrki Tapani Katainen, jehož strana podporuje užší spolupráci s NATO s cílem posílit národní bezpečnost, nicméně potvrdil, že „Finsko je ochotno se spolu se Švédskem v roce 2014 podílet na dohledu nad islandským vzdušným prostorem“. Účast Švédska na operaci byla ale finskou podmínkou. Švédský premiér Frederik Reinfeldt uvedl, že jeho země se staví k islandskému požadavku kladně.

Kam dál?
Češi se stáhnou z Afghánistánu, gripeny ochrání Island (16.5. 2012)
Švédsko chce těsnější severskou obrannou spolupráci (12.6. 2008)
Finsko a Švédsko chtějí spolupráci s NATO (27.5. 2008)

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

---

Rasmussen vidí v ukrajinských volbách nedostatky

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že vzal na vědomí obavy vyjádřené Mezinárodní volební pozorovatelskou misí, které se týkají průběhu parlamentních voleb na Ukrajině. „Přestože Ukrajina není členským státem Aliance, je stále jejím důležitým partnerem,“ uvedl.

Nezávislá, suverénní a stabilní Ukrajina, která je zavázána demokracii a právnímu státu, je podle Rasmussena klíčem k bezpečnosti v euroatlantické oblasti. „NATO je připraveno nadále zemi napomáhat v jejích reformách,“ dodal.

Kam dál?
Kritika ukrajinských voleb by mohla podnítit reformy, tvrdí parlament NATO (30.10. 2012)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

---

Je obtížné čelit útokům ze strany afghánských kolegů, říká britský velitel

Velitel britských sil při NATO generál David Capewell při výpovědi v britském parlamentu řekl, že „čelit útokům afghánských vojáků a policistů na jejich britské a další zahraniční protějšky je těžké, ale jsme odhodláni situaci dostat pod kontrolu“. Byly představeny nové kroky, které by těmto útokům měly zabránit, jako například lepší výcvik, lepší ochrana a prověřování. „Ale nikdy nelze mít dokonalý systém,“ dodal.

Podle vedoucího brigády Douga Chalmerse, jenž se právě vrátil z velení v provincii Hílmand, byli velitelé útoky rovněž šokováni. Nicméně doufá, že po odchodu bojových jednotek zůstanou afghánské síly odpovědné afghánské vládě.
Při úterním útoku v provincii Hílmand zemřeli další dva spojenečtí vojáci. Útočník byl v uniformě afghánské policie a podařilo se mu utéct. Počet obětí podobných útoků povstalců se tak zvýšil na 53.

Kam dál?
Afghánský policista zabil dva americké vojáky (26.10. 2012)
Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům (26.9. 2012)
Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil (24.9. 2012)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie), The Washington Post (USA)

---

Bosna musí na cestě k NATO a EU provést reformy, říkají USA a EU

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton a komisařka pro zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie Catherine Ashton oznámily bosenským hlavním představitelům, že je nutné provést reformy, aby se tak Bosna přiblížila členství v NATO a EU. Podle Hillary Clinton klíčové reformy zatím provedeny nebyly a rozdíly mezi politickými stranami stojí v cestě úspěchu. „Velice dobře vím, že politické kompromisy nejsou lehké, ale jsou absolutně nutné,“ uvedla americká ministryně.

“Je třeba se odpoutat od domácích a politických rozepří a rozdílných zájmů. V opačném případě tato země riskuje zaostalost za ostatními státy v regionu, které dělají velký pokrok směrem k EU,“ řekla evropská komisařka.
Sedmnáct let po skončení bojů nebyla v Bosně ještě plně realizována Daytonská dohoda, rámcová smlouva pro mír v Bosně a Hercegovině. Američtí představitelé tvrdí, že zde přetrvávají správní otázky, problémy s odpovědností, s rozpočty a s vlastnictvím státního majetku.

Kam dál?
Analýza: Policejní mise EU v Bosně a Hercegovině skončila, mise EULEX v Kosovu se mění (8.10. 2012)
Bosna se přiblížila vstupu do NATO (23.4. 2010)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Afričtí představitelé jednají o vojenské intervenci do Mali

V Africe začala mezinárodní konference, kde se bude jednat o možném vojenském zásahu v Mali a o zlepšení vybavení tamní armády. Severní region země je od lednového povstání separatistů pod kontrolou povstalců. Návrh bude pak zaslán na schválení do OSN. „Konference musí vést ke konkrétním návrhům na přijetí strategického plánu na osvobození severu naší země,“ řekl ministr obrany Mali Yamoussa Camara.

Rada bezpečnosti OSN schválila 12. října rezoluci na podporu mise západoafrického společenství ECOWAS, jež připraví 3000 vojáků, kteří se poté pokusí znovuzískat kontrolu nad severním regionem Mali. Podle představitelů ECOWAS je zde stále naděje na vyjednávání. „Jsou to Malijci. Musíme zjistit, zda budou souhlasit s navrácením zpět do republiky,“ řekl Abdou Cheick Toure z ECOWAS.

Kam dál?
Německo podporuje intervenci v Mali, zbraně na pomoc ale nepošle (24.10. 2012)
Hollande vyzval RB OSN ke schválení intervence v Mali (27.9. 2012)
Mali požádalo o vojenskou intervenci na severu země (6.9. 2012)

Zdroj:
Deutsche Welle (Německo)

ber; natoaktual.cz
zpět na článek