natoaktual.cz

Po kritice Německa Aliance přeorganizuje své síly v Kosovu

11. října 2012  16:08
 

Jednotky KFOR v Kosovu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Po kritice Německa Aliance přeorganizuje své síly v Kosovu

NATO plánuje přeorganizovat svou misi v Kosovu, a to především ve většinově srbském severním regionu, kde několik desítek tisíc Srbů odmítá nezávislost této bývalé srbské provincie, včetně vlády v Prištině.

NATO k tomuto kroku přistoupilo po ostré kritice od německého ministra obrany Thomase de Maiziere, který prohlásil, že „policejní složky EU (EULEX) jdou špatným směrem,“ a příliš zatěžují síly NATO. Na rozdíl od aliančních sil KFOR totiž EULEX nebyla Srby uznána za neutrální sílu, a tak podle německého ministra musí jednotky NATO dělat práci, kterou by měla provádět kosovská policie a EULEX. Německo tvoří se svými 1330 vojáky největší alianční kontingent v Kosovu.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen později novinářům řekl, že „v příštích měsících dojde k obnovení rovnováhy, se silnějším důrazem na sever Kosova“. „Očekáváme nové rozložení složek a kompletní reorganizaci EULEX, aby k tomuto nemuselo docházet,“ dodal De Maiziere.

Západní evropské mocnosti formálně ukončily svůj mezinárodní dohled v Kosovu v září, čtyři roky po vyhlášení nezávislosti Kosova, ale EULEX a 6000 vojáků sil NATO zůstávají kvůli příležitostnému etnickému násilí.

Kam dál?
V Kosovu končí mezinárodní dohled (10.9. 2012)
Rasmussen kritizoval misi EU v Kosovu (24. 4. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Panetta vyzval spojence, aby více pomohli s výcvikem Afghánců

Americký ministr obrany Leon Panetta urgoval ostatní alianční ministry obrany, aby vypomohli zaplnit nedostatek vojenských výcvikových týmů v Afghánistánu. Tyto týmy jsou podle něj zásadní pro vybudování schopností afghánských složek, které pak do konce roku 2014 budou moci převzít kontrolu nad bezpečností své vlastní země.

„Jsme už tak daleko, vybojovali tolik bitev a prolili jsme tolik krve, že není možné, abychom tuto misi nedokončili,“ dodal Panetta. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen  doplnil, že nikdo nebude moci vrazit klín mezi Afghánce a koaliční síly. Ostatní ministři podle amerického ministra později slíbili, že se stejně jako USA pokusí zajistit více tréninkových týmů.

Kam dál?
Americké armádě dochází trpělivost: Pozastavila výcvik afghánské domobrany (3. 9. 2012)

Zdroj: BusinessWeek (USA)

---

Afghánistán po roce 2014: NATO přichází s podpůrnou misí

Ministři obrany zemí NATO a partnerských států zapojených do mise ISAF schválili rámcovou dohodu, která bude určovat pomocnou misi v Afghánistánu po roce 2014. „Až naše mise v roce 2014 skončí, nabídneme novou misi s cílem poskytnout další výcvik, poradenství a pomoc; tato nová mise nebude bojová,“ vysvětlil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Detailnější nástin mise bude dokončen na začátku příštího roku, přičemž odsouhlasen by měl být do konce roku 2013.

Během schůzky v Bruselu ministři zdůraznili závazek dokončit předání kontroly afghánským složkám do konce roku 2014. „Nadále budeme Afgháncům k dispozici, dokud nebudou schopni převzít plnou zodpovědnost za bezpečnost své země,“ dodal Rasmussen.

Kam dál?
NATO chystá novou misi v Afghánistánu. Bude jen podpůrná, shodli se ministři (11.10. 2012)
Po roce 2014 zůstane v Afghánistánu 25 000 koaličních vojáků (7.5. 2012)

Zdroj: RTT News (USA)  

---

Americká armáda monitoruje v Jordánsku syrské chemické zbraně

Tým přibližně 150 amerických vojenských plánovačů pomáhá jordánské vládě s problémem syrských uprchlíků. Zároveň přispívá k posílení jordánských vojenských schopností a k přípravě na jakékoli potíže týkající se syrských zásob chemických zbraní, potvrdil americký ministr obrany Leon Panetta.

I když Spojené státy zatím nezasáhly, prezident Barack Obama varoval syrského prezidenta Bašára Asada, že jakýkoli pokus o použití chemických nebo biologických zbraní by mohl vyvolat vojenskou reakci USA. Panetta v září řekl, že v Sýrii došlo přesunu chemických zbraní na více zabezpečené místo a že většina syrského arzenálu chemických zbraní je pod kontrolou vlády.

Internetové stránky s podrobnostmi o školícím středisku v Jordánsku jsou přístupné na: http://www.kasotc.com/KASOTC_Site/Home.html

Hranice Jordánska, Iráku, Libanonu a Turecka zatím překročilo skoro 300 000 syrských uprchlíků. Do konce roku jich může být až 700 000.

Kam dál?
Analýza: Jordánsko: klíčová země pro stabilitu Blízkého východu (23. 7. 2012)

Zdroj: Chicago Tribune (USA) 

---

Generál Allen nahradí Stavridise na postu nejvyššího velitele NATO

Kdo je SACEUR

Nejvyšší velitel spojeneckých sil NATO (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací na vrchním Aliančním velitelství pro operace (ACO) sídlící v belgickém Monsu. Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky. Post SACEURa tradičně obsazují Američané, generálním tajemníkem NATO je tradičně Evropan.

Americký generál John Allen převezme post nejvyššího velitele NATO, kde vystřídá admirála Jamese Stavridise. V jeho dosavadní pozici šéfa aliančních sil v Afghánistánu ho nahradí Joseph Dunford, toho času zástupce velitele americké námořní pěchoty. Ministr obrany USA Leon Panetta to oznámil ve středu. Oba muži byli nominováni prezidentem Barackem Obamou, nominace musí ještě schválit americký Senát.

Allen se podílel zejména na bojích proti iráckým povstalcům během let 2006-2008 a od generála David Petraeuse převzal v Afghánistánu dohled nad nárůstem amerických sil, které měly za úkol odrazit stále silnější Taliban. V Afghánistánu také velel koalici sil z 50 různých zemí. Dunford převezme velení nad 68 000 amerických vojáků, kteří momentálně tvoří většinu v zahraniční vojenské koalici v Afghánistánu.

Kam dál?
Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu (11. 10. 2012)

Zdroj: AFP / Yahoo! News (Francie/Velká Británie) 

ber; natoaktual.cz
zpět na článek