natoaktual.cz

Stovky afghánských vojáků zadrženy či propuštěny kvůli napojení na povstalce

6. září 2012  23:18
 

Afghánští a zahraniční vojáci. Ilustrační foto. | foto: OMLT Vardak

Stovky afghánských vojáků zadrženy či propuštěny kvůli napojení na povstalce

Afghánská armáda zadržela nebo propustila stovky svých vojáků kvůli jejich vazbám na povstalce, oznámilo afghánské ministerstvo obrany. Afghánští vojáci a policisté letos zabili již 45 svých zahraničních kolegů, což je o deset více než za celý loňský rok.

„Vůči některým zadrženým nebo propuštěným máme důkazy, vůči jiným pouze podezření. Použití afghánské armádní uniformy proti zahraničním silám velmi znepokojuje nejen afghánské ministerstvo obrany, ale celou vládu. Prezident Karzáí nařídil afghánským silám, aby navrhly způsoby, jak zastavit tyto útoky,“ zdůraznil mluvčí afghánského ministerstva obrany Zahir Azimi.

Severoatlantická aliance připisuje pouze čtvrtinu útoků afghánských vojáků a policistů příznivcům Talibanu v jejich řadách, zbytek jde podle zástupce vrchního velitele sil ISAF generála Jamese Terryho na vrub afghánské „kultuře zbraní“.

Kam dál?
NATO: Střelba do vlastních řad stahování z Afghánistánu neurychlí (4.9. 2012)
Afghánští vojáci útočí i na své krajany (27.8. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko: Nic nenaznačuje, že by Írán vyvíjel jaderné zbraně

Navzdory tomu, že Írán za posledních několik měsíců zdvojnásobil počet svých centrifug na obohacování uranu, nevidí Rusko žádné důkazy toho, že by íránský jaderný program byl zaměřen na vývoj zbraní, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov. Podle něj by měl útok na Írán katastrofální důsledky pro Blízký východ i země mimo tento region. 

„Ani teď ani předtím jsme neviděli žádné známky toho, že by íránský jaderný program měl vojenskou dimenzi,“ uvedl Riabkov. Podle Moskvy Západ narušuje mezinárodní diplomatické snahy o zastavení íránského jaderného programu tím, že na Teherán uvaluje příliš mnoho sankcí. 

Západ se však domnívá, že centrifugy na obohacování uranu jsou součástí programu na vývoj jaderných zbraní.

Kam dál?
´Izraelský útok íránský jaderný program nezastaví´ (31.8. 2012)
IAEA: Íránský jaderný program běží navzdory sankcím. Za chvíli jej nikdo nezastaví (31.8. 2012)

Zdroj: SME (Slovensko) 

---

Role Iráku v syrském konfliktu představuje pro USA problém

Irácký souhlas s možnými dodávkami íránských zbraní do Sýrie poukazuje na omezený vliv Washingtonu v poválečném Iráku, jeho neschopnost zastavit osmnáctiměsíční syrský konflikt a pokračující boj s Íránem o dominanci v blízkovýchodním regionu.

Nejmenovaný americký představitel prohlásil, že Irák letos zastavil dodávky íránské pomoci syrskému režimu, nicméně že podezřelé dodávky zbraní do Sýrie byly v červenci obnoveny. Tři američtí senátoři varovali Bagdád, který podle nich riskuje zničení vztahů s USA, pokud dovolí Íránu používat svůj vzdušný prostor k dodávkám zbraní do Sýrie.

Irácká vláda uvedla, že byla íránským režimem ujištěna, že jeho stroje létající nad Irákem dodávají do Sýrie pouze humanitární pomoc. Zdá se však, že se jedná pouze o poslední znak zlepšujících se vztahů Íránu a Iráku.

Kam dál?
Komentář: Je to padouch, ale náš padouch: Do Sýrie tečou zbraně podle mustru studené války (30.7. 2012)

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

Výbuch v tureckém muničním skladu zabil 25 vojáků

Výbuch v tureckém muničním skladu zabil 25 vojáků a zranil čtyři další. Ve skladu na západě země byly ruční granáty. Turecký ministr životního prostředí Veysel Eroglu uvedl, že k výbuchu došlo zřejmě náhodou a vyloučil teroristický útok.

„K takovým věcem dochází i v Indii nebo Pákistánu,“ překvapil svým komentářem k neštěstí Eroglu.

Na místě výbuchu hořel ještě několik hodin velký oheň. 

Zdroj: National Turk (Turecko) 

---

Mali požádalo o vojenskou intervenci na severu země

Přechodný maliský vůdce Dioncounda Traore formálně požádal o intervenci sil regionálního sdružení západoafrických států ECOWAS, aby spolu s nimi osvobodil severní Mali od islamistických rebelů - Tuaregů. Oznámil to francouzský zvláštní představitel pro Sahel Jean Felix-Paganon, který byl o žádosti informován během schůzky s prezidentem Pobřeží slonoviny Alassanem Ouattarem, jenž sdružení ECOWAS předsedá.

ECOWAS je připraven poslat do Mali 3 000 vojáků, kteří by Traoreovi pomohli dostat pod kontrolu rebelský sever země. Poté, co ECOWAS obdržel formální žádost od maliského představitele, může nyní zažádat o mandát OSN k vyslání vojáků do Mali.

Kam dál?
Analýza: Nese sahelský sud prachu jméno Azawad? (2.7. 2012)
Afrika žádá OSN o zásah v Mali (8.6. 2012)

Zdroj: France 24 (Francie) 

epl; natoaktual.cz
zpět na článek