natoaktual.cz

List: Švédská rozvědka pomáhala invazi do Iráku, i když vláda byla veřejně proti

4. září 2012  16:13
 

Švédská vláda proti vpádu vpádu do Iráku v roce 2003 protestovala. (Sídlo švédské vlády - ilustrační foto.) | foto: Švédská vláda

List: Švédská rozvědka pomáhala invazi do Iráku, i když vláda byla veřejně proti

Švédská vojenská rozvědka poskytla Spojeným státům informace o potenciálních cílech bombardování před útokem na Bagdád při americké invazi do Iráku v roce 2003. Švédská vláda přitom proti vpádu do blízkovýchodní země protestovala.

Odtajněné americké dokumenty, které získal deník Expressen, ukazují, že Švédové Američanům poskytli informace o bunkrech švédské provenience v Bagdádu. Pentagon se domníval, že jeden z bunkrů, oficiálně určených civilistům, by mohl být využíván iráckou armádou a vedením země.

Ve Švédsku nyní roste tlak na vyšetření celé kauzy kvůli podezření, že rozvědčíci jednali bez vědomí, či souhlasu vlády.

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

NATO: Střelba do vlastních řad stahování z Afghánistánu neurychlí

Nárůst útoků příslušníků afghánských ozbrojených sil na jejich alianční kolegy ohrožuje vzájemnou důvěru mezi zahraničními jednotkami a Afghánci, avšak stahování Aliance ze země neuspíší, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

„Tyto interní útoky jsou zdrojem obav,“ uvedl Ramussen s tím, že alianční velitelé v poli přijmou všechna nezbytná opatření, aby incidentům zabránili. Ty zahrnují zpřísnění prověrek branců, včetně kontroly trestních rejstříků a ujištění o spolehlivosti od kmenových vůdců.

Afghánská vláda se v srpnu zavázala znovu projít složky 350 tisíc vojáků a policistů, aby střelbu do vlastních řad omezila.

Kam dál?
Americké armádě dochází trpělivost: Pozastavila výcvik afghánské domobrany (3.9. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Německo začalo přijímat uprchlíky z Libye

Do Německa dorazili první z 900 uprchlíků z Libye, které se Berlín zavázal přijmout v rámci přesidlovacího programu OSN, schváleného minulý rok. V pondělí přiletělo do Hanoveru 195 lidí, kteří přes rok čekali v uprchlickém táboře v tuniské poušti. Téměř všichni museli utéct během loňské občanské války, v níž byl svržen diktátor Muammar Kaddáfí.

Jedná se o občany Súdánu, Somálska, Eritrey, Ethiopie a dalších zemí, kteří žili dlouhodobě v Libyi. Nyní stráví dva týdny ve vzdělávacím centru v Německu a pak budou rozmístěni po spolkových zemích.

V tuniském táboře se momentálně nachází kolem 2000 dalších uprchlíků.

Kam dál?
Libye: NATO poprvé přiznalo smrt civilistů (20.6. 2011)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo), AFP (Francie)

---

USA a Čína nejsou rivalové, vzkazuje Hillary Clinton

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton se pokusila zmírnit dojem, že Spojené státy a Čína si v Pacifiku čím dál víc konkurují. Na svém turné po státech jihovýchodní Asie, v jehož rámci se administrativa Baracka Obamy snaží dát větší důraz na vzmáhající se region a jeho velkého čínského souseda, ministryně ohlásila 32 milionů dolarů rozvojové pomoci státům jižního Pacifiku.
  
Peking varoval Washington před vměšováním se do sporů o ostrovy v Jihočínském moři, na které si činí nárok hned několik zemí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyjádřil naději, že Spojené státy budou bránit vyšší zájmy míru a stability a dodrží svůj závazek ve sporech nikomu nestranit.

Na svém červencovém summitu se deset jihoasijských zemí sdružených v organizaci ASEAN neshodlo na tom, jak společně reagovat na mocenský a hospodářský vzestup Číny.

Kam dál?
Analýza: Bouřlivé vody Jihočínského moře: kdo s koho? (28.8. 2012)
USA chtějí upozornit na rostoucí vliv Číny v Africe (31.7. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Norské letectvo slaví 100leté výročí

Norsko slaví 100 let od vzlétnutí prvního vojenského letounu. Událost připomene letecká show v Oslo, dále semináře, výstavy a koncerty po celé zemi.

Peníze na první stroje norského letectva byly získány ve veřejné sbírce. Až do 40. let byla většina letadel domácí provenience. Norská 331. letka bránila Londýn v roce 1941 a zaznamenala nejvíc sestřelů nad jižní Anglií ve druhé světové válce.

Zdroj: Norway Post (Norsko)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek