natoaktual.cz

Velitel ISAF bude naléhat na Pákistán ohledně sítě Hakkání

26. června 2012  19:56
 

Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

Velitel ISAF bude naléhat na Pákistán ohledně sítě Hakkání

Americký generál John Allen, vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, navštíví tento týden Pákistán, právě v době, kdy Washington obnovil nátlak na likvidaci tamních teroristických skupin v oblasti obydlené místními kmeny. Allen má v Pákistánu jednat s armádním šéfem generálem Ashfaqem Parvezem Kajáním o další koordinaci na afghánsko– pákistánské hranici. Jak uvedly diplomatické zdroje, USA budou na Islámábád naléhat, aby zasáhl proti síti Hakkání, jedné z nejvražednějších militantních skupin, která má údajně své základny na kmenových územích v Pákistánu.

Washington obvinil skupinu Hakkání z útoku na hotel v Kábulu, k němuž došlo uplynulý víkend. "Afghánské národní bezpečnostní síly a koaliční síly dospěly k závěru, že tento útok nese známky typické pro síť Hakkání, která se nadále zaměřuje na zabíjení nevinných Afghánců", uvedl generál Allen. Jeho prohlášení následovalo pár týdnů poté, co americký ministr obrany Leon Panetta oznámil, že Washingtonu dochází trpělivost s Pákistánem, který odmítá zlikvidovat tamní "ráje teroristů".

Pákistánský armádní představitel, který si přál zůstat v anonymitě, řekl, že proti militantním skupinám jsou podnikány akce kdykoli je o to požádáno, ale při rozhodnutí o otevření nové fronty proti nim by bylo třeba vzít v úvahu ekonomické a politické důsledky, jež by z toho vyplynuly. Také mluvčí ministerstva zahraničí Moazam Alí Chán odmítl nařčení, že Pákistán není ochoten se vypořádat se skupinou Hakkání. "Již několikrát jsme prohlásili, že Pákistán nepřipustí žádná teroristická útočiště na své půdě," zdůraznil.

Kam dál?
USA ztrácejí trpělivost s Pákistánem, tvrdí Panetta (8.6. 2012)

Zdroj: Tribune (Pákistán)

----

Pákistán protestuje proti přeshraničním útokům ozbrojenců

Pákistán v reakci na zabití 13 pákistánských vojáků afghánskými povstalci obvinil Severoatlantickou alianci a afghánskou armádu, že selhává v boji proti úkrytům ozbrojenců v Afghánistánu. Tento incident jen zvýšil napětí mezi Washingtonem a Islámábádem. Při nedělním útoku překročilo více než 100 ozbrojenců, kteří se ukrývali v afghánské provincii Kunar, pákistánské hranice a zaútočilo na vojenskou hlídku. Čtrnáct ozbrojenců a pět vojáků bylo zabito v boji, sedm dalších vojáků bylo povstalci popraveno a čtyři vojáci jsou stále nezvěstní.

K útoku se přihlásila pákistánská frakce Talibanu Malakand a její mluvčí uvedl, že "náš boj bude pokračovat, dokud nebude v Pákistánu prosazeno právo šarí’a … Budeme bojovat s každým, kdo nám bude stát v cestě." Guvernér provincie Kunar Fazlullah Wahidi prohlásil, že útok byl veden z pákistánského území. "Nemáme žádné informace o ozbrojencích, kteří by z Afghánistánu přešli hranici a zaútočili na pákistánské vojáky," uvedl Wahidi. Pákistán po tomto incidentu tlačí na Afghánistán a Severoatlantickou alianci, aby proti afghánským povstalcům, kteří překračují hranici a útočí na pákistánské vojáky a civilisty, zasáhli. Rovněž Spojené státy po Pákistánu požadují, aby neposkytoval úkryt povstalcům, kteří bojují proti aliančním silám v Afghánistánu.

Zdroj: Reuters India (Indie)

---

Sýrie odrazuje NATO od útoku

Sýrie varovala Severoatlantickou alianci, že její území je posvátné a že sestřelená turecká stíhačka porušila její suverenitu. "To, co se stalo, je hrubým narušením syrské suverenity," řekl mluvčí syrského ministerstva zahraničí Jihad al-Makdissi. "Pokud je cílem připravovaného setkání Severoatlantické aliance uklidnění situace a zajištění stability, Sýrie mu přeje úspěch. Pokud je však cílem setkání agrese, Sýrie bude trvat na nedotknutelnosti svého území." Tento výrok byl uveřejněn v době, kdy došlo k útěku 33 syrských vojáků, včetně jednoho generála a dvou plukovníků, do Turecka.

Aliance by měla jednat o tom, zda bylo letadlo sestřeleno nad syrským územím či v mezinárodním vzdušném prostoru. "Je to válečný čin. Sestřelili letadlo nad mezinárodním územím a to je nepřijatelné," uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Selcuk Unal. Sestřelení tureckého letounu odsoudila i americká ministryně zahraničí Hillary Clinton, která celý incident označila za " bezostyšný a nepřijatelný akt" a uvedla, že Spojené státy konzultují se svými spojenci další postup, který by měl být proti Sýrii uplatněn. Zatím se však nezdá, že by proti Sýrii byly podniknuty jiné než politické kroky.

Kam dál?
NATO prodiskutuje sestřelení tureckého letounu syrskou armádou (25.6. 2012)

Zdroj: Sydney Morning Herald (Austrálie)

---

NATO předalo OSN seznam nevybuchlých bomb v Libyi

Organizace spojených národů uvedla, že jí Severoatlantická aliance sdělila detaily ohledně 313 míst, kde se pravděpodobně nalézají nevybuchlé rakety pocházející z loňského alianční intervence proti vládě plukovníka Muammara Kaddáfího. Vydání seznamu nevybuchlé munice, je vítáno jako krok směrem k převzetí odpovědnosti za postkonfliktní obnovu země, je však zároveň kritizováno jako polovičaté, protože neobsahuje detaily ani o typu bomb, ani o jejich roznětkách, které jsou potřeba k jejich bezpečnému zneškodnění.

Uvedená data pomáhají vládě a skupinám, jejichž úkolem je nevybuchlé bomby a rakety odstranit, aby informovaly tamní obyvatele o konkrétních místech, kde jim hrozí nebezpečí. Podobný přístup zaujalo NATO například po konfliktu v Kosovu, kdy byly zveřejněny základní informace o oblastech, kam byly vedeny letecké nálety. Zveřejněný seznam nevybuchlých bomb v Libyi se však od předchozích liší tím, že neoznačuje jen místa útoku, ale uvádí i to, zda k výbuchu svržených bomb došlo, či nikoli.

Zdroj: New York Times (USA)

---

Česká republika podporuje vstup Černé Hory do EU a NATO

Černohorský ministr zahraničí Milan Rocen při setkání se svým protějškem Karlem Schwarzenbergem v Podgorici poděkoval české vládě za poskytnutí významné rozvojové pomoci a zejména za otevřenou podporu politiky rozšiřování Evropské unie a za podporu úsilí Černé Hory a zemí západního Balkánu o regionální integraci. Český ministr zahraničí Schwarzenberg poukázal na nezbytnost zachovat nadšení pro další rozšiřování EU nehledě na ekonomickou krizi, s níž se Unie potýká. Zmínil se rovněž o tom, že Česká republika spolu s partnery v NATO vyvíjí nemalé úsilí, aby pomohla čtyřem kandidátským zemím stát se členy této Aliance co nejdříve to bude možné.

Rocen dále uvedl řadu oblastí, v nichž je možné prohlubovat vzájemnou spolupráci, např. v energetice, infrastruktuře, ochraně životního prostředí nebo rozvoji malých a středně velkých podniků, a uvítal, že vstoupila v platnost dohoda o hospodářské spolupráci.

Kam dál?
SACEUR: Černá Hora je na členství v NATO vojensky připravena (15.3. 2012)

Zdroj: DefPro (USA)

pba; natoaktual.cz
zpět na článek