natoaktual.cz

CIA prý koordinuje dodávky zbraní syrským povstalcům

22. června 2012  15:12
 
Demonstrace v Damašku (ilustrační foto)
Demonstrace v Damašku (ilustrační foto) | foto: shamsnn

CIA prý koordinuje dodávky zbraní syrským povstalcům

Americké tajné služby koordinují rozdělování útočných pušek, protitankových střel a další munice mezi syrské opoziční bojovníky, píše s odkazem na americké a arabské zdroje deník New York Times. Jelikož mají ale někteří z rebelů vazby na al-Káidu, je pozice agentů CIA velmi riskantní,

Podle amerického listu je syrská opozice takto zásobována už několik týdnů. Američtí agenti operující na jihovýchodě Turecka dohlížejí na dodávky zbraní pro řadu opozičních frakcí, které jsou ochotny vystoupit proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Musí ale dávat pozor, aby neposkytovali zbraně teroristům. CIA také sbírá informace o syrské opozici a rekrutuje v jejích řadách vlastní informátory.

Zbraně jsou do Sýrie dopravovány hlavně přes Tureckou hranici, a to s pomocí Muslimského bratrstva a dalších skupin. Náklady hradí Turecko, Saúdská Arábie a Katar.

Kam dál?
Přestaňte dodávat vojenský materiál do Sýrie, vyzvaly arabské státy Rusko (21.6. 2012)

Zdroj: Russia Today (Rusko), The New York Times (USA)

---

Afghánské jednotky osvobodily rukojmí v hotelu

Afghánským bezpečnostním silám se podařilo vysvobodit skupinu rukojmích, které zajal Taliban v kábulském hotelu.

Po pětihodinové přestřelce zbylo na místě několik mrtvých povstalců. Konečné údaje o počtu mrtvých a zraněných zatím známy nejsou.

Povstalci do hotelu vnikli kolem půlnoci a byli ozbrojeni kulomety a granátomety.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Pákistánští úředníci znepříjemňují život americkým diplomatům

Rostoucí intenzita překážek, které americkým diplomatům v Pákistánu kladou místní úřady, „výrazně narušuje“ práci amerického diplomatického personálu v zemi, uvádí se ve zprávě amerického ministerstva zahraničí.

Za hlavní příčiny zhoršeného postoje vůči americkým diplomatům ministerstvo označuje zátah, při němž zahynul Usáma Bin Ládin, a loňský alianční nálet, který si omylem vyžádal životy 24 pákistánských vojáků. Záležitost by se měla řešit na nejvyšší úrovni, píše se ve zprávě.

Jako příklady pákistánské svévole dokument uvádí zpoždění při vydávání víz, při zdržování dodávek pro rozvojové projekty a programy pomoci a sledování zaměstnanců diplomatických a konzulárních misí.

Kam dál?
Panetta navrhuje přehodnotit americkou pomoc Pákistánu (14.6. 2012)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Syrský pilot dezertoval do Jordánska a dostal azyl

Jordánsko udělilo politický azyl syrskému pilotovi, který i se stíhačkou dezertoval do Jordánska. Je to první dezerce tohoto druhu ze syrského letectva, loajálního režimu prezidenta Bašára Asada.

Plukovník Hasan Hamáda přistál včera dopoledne se stíhacím letounem MiG-21 na letecké základně krále Husajna u Mafraku a požádal okamžitě o azyl. „Rada ministrů rozhodla udělit pilotovi plukovníkovu Hasanovi Hamádovi na jeho žádost politický azyl," oznámil odpoledne mluvčí jordánské vlády. Hamádovi by po návratu do Sýrie pravděpodobně hrozilo mučení a smrt.

Sýrie 44letého pilota označila za zrádce a začala vyjednávat o navrácení letadla. Hamáda měl útěk zjevně připravený, protože před ním převezl rodinu do Turecka. Syrské ministerstvo obrany oznámilo, že plukovník Hamáda bude potrestán podle vojenského zákona.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Afghánští vojáci se musí do převzetí země naučit číst

Třetina příslušníků afghánských bezpečnostních sil prochází základními kurzy čtení. Alianční velitelé se tak snaží urychlit výcvik, aby byly místní jednotky schopné převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi do roku 2014.

Víc jak 95 procent branců afghánské armády a policie je v podstatě negramotných. Jelikož nikdy nechodili do školy, musí se teď nováčci podrobit základnímu kurzu, v němž se naučí napsat své jméno nebo třeba napočítat do tisíce v rodném jazyce. Cílem je dostat vojáky a policisty na úroveň osmiletých školáků ve třetí třídě afghánského školského systému

Početní stav afghánských bezpečnostních sil dosáhl v únoru mety 343 000 mužů.

Kam dál?
Rasmussen: Afghánská armáda to po roce 2014 zvládne (15.6. 2012)
NATO učí afghánské vojáky i číst a psát (2.4. 2010)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek