natoaktual.cz

Problém s přejmenováním Makedonie mají i Bulhaři, bojí se územních požadavků

12. června 2012  23:47
 

Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Problém s přejmenováním Makedonie mají i Bulhaři, bojí se územních požadavků

Bulharsko důrazně odmítá návrhy Makedonců na přejmenování jejich země. Bulharský premiér Bojko Borisov uvedl, že Makedonie navrhla několik verzí nového jména, například „Severní Makedonie“. Podle Borisova jsou však podobné názvy nepřijatelné, neboť by ve své podstatě obsahovaly i bulharské regiony, což by potenciálně mohlo vést k teritoriálním požadavkům Makedonie.

„Řekl jsem jim, že tyto návrhy nepřijmeme, neboť zítra by tvrdili, že Blagojevgrad je makedonský,“ sdělil Borisov. Ukázalo se tak, že Bulhaři mají podobný problém jako Řekové, kteří se bojí, že by název „Makedonie“ mohl znamenat teritoriální nárok na jejich území. Makedonie se proto oficiálně nazývá Bývalou jugoslávskou republikou Makedonie (FYROM).

Bulharsko má k Makedonii zvláštní vztah, neboť Makedonie byla od středověku až do poloviny 20. století součástí Bulharska. Bulharsko bylo první zemí, která v roce 1992 uznala nezávislost Makedonie.

Kam dál?
Makedonie má vstup do NATO stále zakázán

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

USA stáhly vyjednavače z Pákistánu, dialog prý však pokračuje

Spojené státy stáhly z Pákistánu po šesti týdnech intenzivních rozhovorů vyjednávací tým, který měl na starosti dohodu o znovuotevření zásobovacích tras NATO do Afghánistánu. Vyjednávači byli podle mluvčího Pentagonu George Little staženi, protože nebyl očekáván žádný průlom. USA se tak zatím potřebnou dohodu uzavřít nepodařilo.
 
Další mluvčí amerického ministerstva obrany Bill Speaks však zprávy o neúspěchu mírnil s tím, že se vyjednávací tým stáhl domů, jelikož dokončil technické konzultace s pákistánskou stranou. „USA jsou připraveny poslat své zástupce zpět do Islámábádu v momentě, kdy bude pákistánská vláda připravena uzavřít dohodu,“ sdělil Speaks. Podle mluvčího je americkým cílem uzavřít dohodu co nejdříve.

USA prý budou i nadále pokračovat v dialogu s Pákistánem a stažení vyjednávacího týmu neznamená, že by se Washington vzdal rozhovorů s Islámábádem o znovuotevření zásobovacích tras. Podle nejmenovaných zdrojů se obě strany dohodly nad technickými detaily dohody, ale jednání neuspěla kvůli politickým problémům.

Kam dál?
Americko-pákistánská jednání jsou jako dohadování trhovců
Pákistán: Bez omluvy od USA zásobovací trasy neotevřeme

Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

---

Rasmussen: Sýrii může potkat to samé, co Balkán v 90. letech

Války na Balkáně z 90. let představují podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena to, co potká Sýrii, pokud se Rusko a Západ nedohodnou na „jednotné a jasné zprávě“ syrské vládě. „Máme zkušenosti z událostí z Balkánu, jaké vážné následky mohou nastat, pokud mezinárodní společenství nehovoří jedním hlasem,“ uvedl Rasmussen.

Právě „jednotný hlas“ je pro uzavření míru v Sýrii podle Rasmussena nezbytný. Generální tajemník zároveň několikrát zopakoval, že NATO nemá žádný plán ani úmysl vojensky intervenovat v Sýrii, tak jako dříve v Bosně, Kosovu, nebo nedávno v Libyi. K tomu by prý byla potřeba rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Rasmussen dále sdělil, že jsou členské státy Aliance zklamány neochotu vlády prezidenta Bašára al-Asada řídit se mírovým plánem prosazovaném speciálním vyslancem OSN a Ligy arabských států Kofi Annanem.

Kam dál?
Americký velvyslanec: Zásah NATO v Sýrii není na pořadu dne
Turecký prezident: Svět nedělá dost pro řešení syrské krize

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Francie začne stahovat vojáky z Afghánistánu již v červenci

Francie začne se stahováním z Afghánistánu již příští měsíc a dokončí jej k 31. prosinci letošního roku, oznámil francouzský prezident Francois Hollande. V mezičase budou vojáci pokračovat ve svých povinnostech, ale s tou největší možnou mírou bezpečnosti. „Sám budu garantem této operace,“ uvedl Hollande.

Hollandovo oznámení přišlo poté, co byli ve východním Afghánistánu zabiti čtyři francouzští vojáci. Podle prezidenta jim Francie vzdá „národní hold“. Pět vojáků, kteří byli při sebevražedném útoku zraněni, bude okamžitě přepraveno domů.

Kam dál?
Afghánistán: Při sebevražedném útoku zemřeli čtyři francouzští vojáci

Zdroj: Defense News (USA)

---

Turecko volá po společném postupu v boji proti terorismu

V Turecku se nyní koná protiteroristické fórum GCTF, jehož se zúčastní zástupci EU, členských států Unie i další zemí, včetně ministryně zahraničí USA Hillary Clinton. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu v úvodním projevu vyzval ke sjednocení mezinárodního společenství v boji proti terorismu.

„Nelze bojovat proti terorismu, pokud se nespojíme,“ uvedl Davutoğlu. Jakákoliv protiteroristická strategie tak podle Davutoğlua musí získat mezinárodní podporu, aby byla úspěšná. Turecko proto podle svého ministra zahraničí očekává podporu mezinárodního společenství ve svém boji proti teroristické organizaci Strany kurdských pracujících (PKK).

Davutoğlu připomněl i fakt, že s terorismem nelze bojovat pouze pomocí vojenských opatření. „Není možné zajistit bezpečnost za cenu demokratických svobod. Je nutné zachovat rovnováhu mezi bezpečnostními požadavky, demokratickými svobodami a lidskými právy,“ sdělil Davutoğlu.

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek