natoaktual.cz

USA ztrácejí trpělivost s Pákistánem, tvrdí Panetta

8. června 2012  23:36
 

Ministr obrany USA Leon Panetta | foto: Ministerstvo obrany USA

USA ztrácejí trpělivost s Pákistánem, tvrdí Panetta

Spojené státy americké vystupňovaly tlak na Pákistán, který je sice jejich dlouholetým spojencem, nicméně na svém území poskytuje útočiště povstalcům napojeným na al-Káidu.

„Pohár naší trpělivosti s Pákistánem již téměř přetéká,“ uvedl americký ministr obrany Leon Panetta na tiskové konferenci v Kábulu. Spojené státy v souvislosti se svým stahováním z Afghánistánu tlačí na Pákistán, aby postupoval tvrději proti povstalcům z Hakkáního sítě a al-Káidy, kteří na jeho straně afghánsko-pákistánské hranice nalézají útočiště.

Po stažení většiny koaličních sil z Afghánistánu v roce 2014 budou mít afghánské síly mnoho práce s bojem proti povstalcům. Proto USA chtějí, aby Pákistán zintenzivnil boj proti nim již nyní. Nárůst útoků amerických bezpilotních letounů na pákistánském území z poslední doby je odrazem nespokojenosti USA s bojem Islámábádu proti povstalcům.

Kam dál?
Američané vyvíjí tlak na Pákistán v otázce přepravy 

Zdroj: AP (USA)

---

Inteligentní kyberzbraně jsou vážnou hrozbou, varují experti

Rychlý pokrok v kybertechnologiích by mohl brzy vést k nové generaci tzv. inteligentních kyberzbraní, jež by mohly být nekontrolovatelné a nezastavitelné. Programy vyvíjené pro boj proti těmto kyberzbraním, jako je Stuxnet, by mohly začít fungovat samostatně a samy způsobit konflikt, varoval IT expert z aliančního Centra kyberobrany v estonském Tallinnu Enn Tyugu.

„Počet kyberkonfliktů stále roste a je důležité vědět, kdo jsou aktéři těchto konfliktů, a jak všechny tyto události chápat,“ uvedl ředitel tallinnského Centra kyberobrany NATO Ilmar Tamm s tím, že politici na Západě kyberhrozby stále neberou dostatečně vážně.

Rusko a Čína v posledních letech významně zvýšily své schopnosti kyberobrany vytvořením nových IT jednotek. „Nejdůležitější zbraní v kyberprostoru však dnes stále zůstává propaganda, využití internetu pro šíření vašich myšlenek,“ upozornil americký expert na kyberobranu Kenneth Geers.

Kam dál?
Aliance musí zefektivnit kyber-obranu, varují odborníci

Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

---

Čína slíbila Afghánistánu „nezištnou pomoc“

„Čína bude i nadále poskytovat nezištnou pomoc Afghánistánu, který prochází klíčovým obdobím tranzice,“ uvedl čínský prezident Chu Ťin-tchao během návštěvy svého afghánského protějšku Hamida Karzáího v Pekingu.

Podle prohlášení, které obě země zavazuje k prohloubení vzájemných politických, ekonomických a bezpečnostních vztahů, poskytne Čína Afghánistánu pomoc ve výši 24 milionů dolarů. Šanghajská organizace pro spolupráci vedená Čínou a Ruskem na svém summitu minulý týden udělila Afghánistánu pozorovatelský status.

S blížícím se stažením mezinárodních jednotek z Afghánistánu se jeho sousedi snaží získat vliv v této zemi. Čína s Afghánistánem sdílí krátkou hranici na severovýchodě a již si zajistila práva na těžbu afghánské ropy a mědi.

Kam dál?
Čína chce hrát větší roli v Afghánistánu
Čína: Asijští spojenci nebudou druhým NATO

Zdroj: The Gulf Today (Spojené arabské emiráty)

---

Afrika žádá OSN o zásah v Mali

Účastníci schůzky Africké unie, uskupení západoafrických států ECOWAS a OSN se shodli na tom, že Africká unie formálně požádá OSN o podporu pro intervenci mající za cíl znovu ustavit teritoriální integritu státu Mali. Severní Mali se v těchto dnech dostalo pod kontrolu znepřátelených ozbrojených rebelských skupin.

Obyvatelé severomaliského města Timbuktu se pokusili vyhnat islamisty, kteří v Timbuktu získali moc. Sdružení afrických států chtějí požádat OSN o svolení s použitím vojenských prostředků, jež mají pomoci vládě Mali získat kontrolu nad severem země, který nyní ovládají islamisté a Tuaregové. Ti se však nemohou shodnout ohledně zavedení islámského práva na ovládaných územích a ohledně možnosti jejich odtržení od Mali. 

Kam dál?
NATO nations must help restore order in Mali

Zdroj: FOX 4/KDFW (USA)

---

Polsko chce nakoupit dvě stě bezpilotních letounů

Polské ministerstvo obrany oznámilo plán na zřízení jednotky bezpilotních letounů. Těchto strojů si do roku 2018 chce pořídit 123 až 205, což by Varšavu vyšlo na 295 milionů dolarů.

Bezpilotní letouny budou spadat pod velitelství speciálních sil. Kromě bezpilotních letounů chce Polsko nakoupit i pozemní vozidla schopná jezdit bez řidiče.

Zdroj: Defense News (USA) 

epl; natoaktual.cz
zpět na článek