natoaktual.cz

V NATO panuje napětí kvůli prodeji zbraní Rusku, tvrdí studie

11. května 2012  19:37
 

NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

V NATO panuje napětí kvůli prodeji zbraní Rusku, tvrdí studie

Členské státy Severoatlantické aliance se obávají, že velké kontrakty na dodávky zbraní do Ruska z Francie, Německa a Itálie by mohly destabilizovat bezpečnostní situaci v Evropě. Uvádí se to ve zprávě amerického Kongresu vydané jen několik dní před aliančním summitem v Chicagu.

Prodeje zbraní Rusku, zejména francouzských útočných lodí Mistral, podle zprávy vyjevily napětí uvnitř Aliance kvůli jejím vztahům s Moskvou a vyvolaly obavy hlavně v pobaltských státech. Ty se nyní bojí nasazení těchto plavidel v Baltském moři.

Loni v listopadu zase německý zbrojní gigant Rheinmetall s ruským ministerstvem obrany podepsal smlouvu o vybudování a moderního armádního výcvikového centra v Povolžské oblasti v hodnotě 131 milionů dolarů. Itálie se Ruskem dohodla na dodávkách desítek lehkých víceúčelových obrněných vozidel vyráběných dcerou automobilky Fiat.

Kam dál?
Francie připravena prodat Rusům vše krom kódů NATO a raket

Zdroj: AFP (Francie)

---

Expert v Kongresu: NATO by mělo být zachováno

V časech, kdy se Evropa se utápí v hluboké hospodářské a politické krizi, zatímco Spojené státy se přeorientovávají na asijsko-tichomořský region, mnozí vyslovují pochyby o budoucí roli Severoatlantické aliance jako efektivní organizace zodpovědné za stabilitu.

Podle profesora mezinárodních vztahů Charlese Kupchana je však důležité mít na paměti, že NATO představuje hlavní institucionální pojítko Západu. Pokud se Evropa a Spojené státy vydají každý svojí cestou, čeká je velmi hrbolatá jízda, prohlásil Kupchan ve výpovědi před výborem pro zahraniční vztahy amerického Senátu.

Výzvou do budoucna podle profesora bude udržet krok s nastupujícími velmocemi, které ne vždy sdílejí hodnoty Západu, a to při nižších výdajích na obranu. Šetření ale může paradoxně představovat příležitost pro obnovu NATO, jelikož Spojené státy a Evropa mohou při vyváření flexibilnější a chytřejší armády utužit vzájemné vztahy.

Kam dál?
Evropa musí přispět víc na protiraketový štít, volají zákonodárci USA

Zdroj: The Epoch Times (USA)

---

Alianční plány na modernizaci jaderných zbraní jsou ´zbytečné a drahé´

Plány NATO na modernizaci amerických taktických jaderných zbraní v západní Evropě jsou zbytečné, drahé a jenom zhorší již tak napjaté vztahy s Ruskem, uvádí se ve zprávě think tanku European Leadership Network.

Aliance hodlá nahradit zhruba 180 starých jaderných pum shazovaných z letadel přesně naváděnými bombami, které budou nasazeny na nové americké stíhací letouny F35. Zlepšila by se tak schopnost zasáhnout taktickými jadernými náložemi cíle v Rusku, a to v době, kdy se Washington s Moskvou nemohou shodnout kvůli protiraketové obraně. Náklady na modernizaci pum podle zprávy dosáhnou 4 miliard dolarů.

Kam dál?
USA mají jednat o stažení jaderných zbraní z Evropy

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Makedonie se snaží napodruhé vstoupit do NATO

Makedonský premiér Nikola Gruevski vyzval členy Severoatlantické aliance, aby jeho země na nadcházejícím summitu v Chicagu dostala druhou šanci ke vstupu do NATO. První pokus v roce 2008 překazilo sousední Řecko kvůli sporu o název Makedonie, který se táhne už léta.

V dopise členským státům NATO Gruevski píše, že revize rozhodnutí z roku 2008 by byla "racionální, korektní a férová". Na jednacím programu summitu v Chicagu však makedonská přihláška nefiguruje.

Kam dál?
Makedonie před summitem tlačí na členství v NATO

Zdroj: Zee News (India)

---

Předání Afghánistánu bude pro Karzáího vládu těžkou zkouškou

V další fázi předání zodpovědnosti za bezpečnostní situaci v Afghánistánu domácím ozbrojeným silám bude vláda prezidenta Karzáího čelit velkým výzvám, prohlásili afghánští představitelé. Karzáí by měl za několik dní ohlásit transfer 230 okrsků a center všech provincií do rukou afghánské armády a policie. Proces předávání, který by měl skončit za dva roky, tak vstoupí do třetí fáze.

"V roce 2014 čeká celý národ test životaschopnosti, ale naši nepřátelé musí vědět, že v této zkoušce hodláme obstát," prohlásil Ashraf Ghani, který v afghánské administrativě dohlíží na proces předávání. Třetí fáze prý bude obtížná, ale čtvrtá a pátá budou ještě těžší.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek