natoaktual.cz

Turecko: Můžeme požádat NATO o intervenci v Sýrii

9. května 2012  18:23
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

Turecko: Můžeme požádat NATO o intervenci v Sýrii

Turecko je připraveno požádat Severoatlantickou alianci o vojenskou intervenci v Sýrii, oznámil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Podle něj by situaci v Sýrii měla uklidnit spolupráce mezinárodních společenství. "V otázce Sýrie jsme byli zatím velice trpěliví," sdělil turecký premiér.

Turecko podporuje syrské uprchlíky, kteří na jeho území směřují přes hranice. Zároveň se spolu se Saudskou Arábií a Katarem zasazuje o vyzbrojování povstalců bojujících proti syrské vládě.

Kam dál?
NATO do konfliktu v Sýrii nebude zasahovat
Turecko chce na probíhající schůzce NATO otevřít otázku Sýrie

Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Karzáí: Alianční nálety mohou podkopat dohodu s USA

Při posledních čtyřech leteckých útocích NATO zemřelo v afghánských provinciích Lógar, Kapisa, Badghís a Hílmand 23 civilistů. Afghánský prezident Hamíd Karzáí varoval, že podobné alianční nálety mohou podkopat dohodu o spolupráci mezi Afghánistánem a Spojenými státy. Tyto útoky podrývají jak důvěru Afghánců v zahraniční vojáky, tak i vztahy mezi Afghánistánem a zahraničními partnery.

Místní obyvatelé a pozůstalí Karzáího požádali, aby zastavil bombardování jejich domovů a zabíjení civilistů. "Pokud nejsou životy Afghánců v bezpečí, nemá podepsání strategického partnerství žádný smysl," sdělila v prohlášení Karzáího kancelář. Afghánistán přitom podepsal strategické partnerství s USA na období od roku 2014 do roku 2024 teprve tento měsíc.

NATO všechny incidenty vyšetřuje. Pokud se potvrdí zavinění NATO, vrchní velitel aliančních sil v Afghánistánu John Allen vyvodí osobní zodpovědnost.

Kam dál?
Americko-afghánská smlouva vyvolává smíšené reakce

Zdroj: Fox News (USA)

---

Jarní ofenzíva Talibanu prý odporuje islámu

Afghánská vláda tvrdě odsoudila oznámení o zahájení jarní ofenzívy Talibanu. Ta začíná každý rok poté, co dojde k oteplení počasí a roztání sněhu, což zjednodušuje pohyb ozbrojenců i následné boje. Taliban ve svém oznámení prohlásil, že cílem útoků budou letos všichni, kdo pracují proti němu a pomáhají cizincům s okupací Afghánistánu. Zasaženi tak mají být kmenoví vůdci i vládní pracovníci.

Podle afghánské vlády je oznámení jarní ofenzívy zároveň i vyhlášením války afghánskému lidu, vládě a ústavě. Vláda ofenzívu zároveň označila jako "zbabělou" a "odporující islámu", neboť Taliban "překrucuje svaté náboženské hodnoty, aby ospravedlnil svoji kriminální činnost".

Kam dál?
NATO: Taliban zatím nezahájil jarní ofenzivu

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

NATO hájí protiraketový štít, chce s Ruskem dále jednat

Ruská hrozba preemptivního útoku proti evropskému protiraketovému štítu je "neopodstatněná", uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Náš protiraketový systém není technicky navržen tak, aby jakýmkoliv způsobem Rusko ohrozil. Nemáme ani v plánu na Rusko útočit," prohlásil Rasmussen.

"Budeme pokračovat v našem dialogu s Ruskem a doufat, že někdy v budoucnu dosáhneme dohody," sdělil dále generální tajemník. Podstatou sporu mezi NATO a Ruskem je ruská snaha získat právní garance, že protiraketový systém nebude namířen proti němu. Aliance takové garance však odmítá vydat.

Rasmussen svým prohlášením reagoval na vyjádření ruského náčelníka štábu Nikolaje Makarova na moskevské konferenci o protiraketové obraně. Makarov na konferenci uvedl, že pokud dojde ke "zhoršení situace" ohledně protiraketového štítu, může Rusko přistoupit k preemptivnímu nasazení útočných zbraní.

Kam dál?
Rusko hrozí preventivními údery proti protiraketovému štítu NATO

Zdroj: RT (Rusko)

---

Nizozemská fregata se připojí k protipirátské operaci NATO

Nizozemská námořní fregata HNLMS Evertsen se v červnu připojí k protipirátské alianční operaci Ocean Shield (Oceánský štít). Podle nizozemského ministerstva obrany na fregatě slouží 223 lidí, včetně pilotů vrtulníku Lynx, který se mise rovněž zúčastní.

U somálských břehů momentálně slouží už HNLMS Van Amstel, jež je součástí protipirátské mise EU Atalanta a k níž se ještě letos má připojit další vojenská loď Nizozemska, HNLMS Rotterdam se dvěma vrtulníky a bezpilotním průzkumným letadlem. Právě na rozšíření unijní mise se letos v dubnu shodla nizozemská vláda, když zároveň umožnila letecké údery na základny pirátů na pobřeží.

Zdroj: RNW (Nizozemsko)

mdo; natoaktual.cz
zpět na článek