natoaktual.cz

Alianční útok si vyžádal 24 mrtvých pákistánských vojáků

28. listopadu 2011  15:55
 

Podle tvrzení pákistánské armády zaútočily alianční vrtulníky i stíhačky (ilustrační foto). | foto: NATO Photos

Alianční útok si vyžádal 24 mrtvých pákistánských vojáků

Pákistán odmítá zprávy, že střelbou vyprovokoval alianční letecký útok, při kterém bylo zabito 24 vojáků a 13 dalších jich bylo zraněno. Podle pákistánské armády byly zasaženy dvě hraniční stanoviště v kmenové oblasti Mohmand, která leží u hranic s Afghánistánem. NATO se za incident omluvilo a nazvalo ho „neúmyslným a tragickým“. Alianční jednotky již spustily vyšetřování.

Podle nejmenovaného afghánského představitele se však jednotky NATO pouze bránily před střelbou z pákistánské vojenské základny. Pákistán nicméně jakoukoliv vinu rezolutně odmítá. „Není to pravda, pouze hledají omluvu. Kde jsou jejich ztráty, kde jsou jejich oběti,“ ptá se mluvčí pákistánské armády Athar Abbas. Ten zároveň poukázal na to, že útok trval hodinu a pokračoval i poté, co místní velitelé kontaktovali NATO s tím, ať s palbou přestane.

Útok vyostřil již tak dost napjaté vztahy mezi Pákistánem a Spojenými státy s NATO. Pákistánský premiér Jusuf Raza Gilani útok považuje za „závažné narušení pákistánské suverenity“. Pákistán v odpověď uzavřel klíčové zásobovací trasy pro alianční jednotky v Afghánistánu. Po celé zemi navíc došlo k několika protestům proti NATO.

Kam dál?
Panetta: USA budou pronásledovat pákistánské povstalce
Velitel ISAF odcestoval do Pákistánu

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO pokračuje v předávání odpovědnosti Afgháncům

Afghánské síly převezmou odpovědnost za bezpečnost v pěti nových provinciích a 13 oblastech. Více než polovina Afghánců se tak ocitne pod kontrolou afghánské vlády. Jedná se již o druhou fázi v procesu předávání odpovědnosti afghánským úřadům, před tím, než se ze země do roku 2014 stáhnou američtí a alianční vojáci.

Některé oblasti, které mají nyní připadnout pod kontrolu Afghánců, jsou přitom stále terčem útoků Talibanu. Jedná se o provincii Hílmand, několik oblastí v provincii Wardak a oblast Sarobi. To je v protikladu k první fázi, kdy afghánská vláda získala kontrolu nad dvěma relativně klidnými provinciemi Pandžšír a Bamian.

NATO se prozatím zdráhá předat provincii Kandahár, která byla tradiční základnou Talibanu. Podle afghánských představitelů, je však vláda připravena převzít odpovědnost za provincii. „Jsou tu stále nějaké problémy, ale zvládneme je,“ uvedl guvernér Kandahárské oblasti Mohammad Haqbeen.

Kam dál?
Zdroje: NATO možná předá nejproblémovější afghánské provincie

Zdroj: Newstrack India (Indie)

---

Afghánci utíkají ze země

Pašeráci lidí vydělávají na Afgháncích, kteří se zoufale snaží koupit nový život v Evropě před tím, než alianční bojové síly zemi v roce 2014 opustí. Poplatek za šanci vydat se na dlouhou a strastiplnou cestu za lepším životem, která zahrnuje ukrývání se v nákladních autech a lodích či přechod hor, činí průměrně 13 tisíc dolarů.

Afghánci si stěžují na bezpečnostní situaci, na nedostatek pracovních příležitostí, ale i na absenci volného pohybu. „Není tu žádná budoucnost. Pokud pracujete v Lógaru pro vládu, Taliban vás zatkne či vás dokonce zabije,“ přibližuje život v Afghánistánu z vlastní zkušenosti dvacetiletý Šamím Assir.

Počet uprchlíků z Afghánistánu v posledních pěti letech výrazně stoupl. Agentura OSN pro uprchlíky UNHCR upozorňuje na to, že v roce 2010 měli největší podíl na uprchlictví právě Afghánci. Většina jich odchází do Pákistánu či Íránu. V současnosti jsou po světě roztroušeny tři miliony Afghánců.

Zdroj: AFP (Francie)

---

USA projekt protiraketového štítu v Evropě měnit nebudou

Spojené státy nebudou měnit svůj plán na umístění protiraketového systému NATO ve východní Evropě. „Byli jsme otevření a transparentní směrem k Rusku ohledně našich plánů na protiraketovou obranu v Evropě. Ta pouze reaguje na rostoucí hrozbu vůči našim spojencům ze strany Íránu,“ uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Tommy Vietor.

Chystaný štít navíc nemá a ani nemůže ohrožovat jaderné zastrašovací kapacity Ruska. Americké ujišťování přichází v době, kdy ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil, že je Rusko připraveno umístit na území Kaliningradu, který sousedí s Polskem a Litvou, rakety krátkého doletu Iskander. Ty mají případně zasáhnout alianční protiraketová zařízení.

Části amerického protiraketového systému mají hostit Polsko, Rumunsko a Turecko. Právě protiraketová zařízení umístěná v Turecku se stala terčem vyhrožování íránské vlády. Írán varoval, že na ně zaútočí v případě, že se stane terčem útoku Izraele nebo USA. Podle Teheránu má turecký systém včasného varování pomoci Izraeli v případě války s Íránem.

Kam dál?
Rasmussen je v otázce protiraketového štítu optimistou
Rogozin: NATO je zástěrkou pro protiraketový systém USA

Zdroj: Defense News (USA), Washington Post (USA)

---

Afghánistán: Speciální síly zneškodnily zařízení na výrobu IED

Speciální síly afghánské armády (ANASF) spolu s aliančními protějšky nalezly a zneškodnily nepřátelské zařízení na výrobu improvizovaných výbušných zařízení (IED). Speciální síly po vstupu do objektu usoudily, že je potřeba celé zařízení zneškodnit, aby se zabránilo dalšímu možnému zneužití. Speciální síly následně evakuovaly okolní obydlí, aby zabránily ohrožení civilistů.

V objektu byla nalezena jedna hotová IED, 63 přítlačných talířů, více než 100 krabic s bateriemi, 15 kilogramů dusičnanu amonného a dělostřelecká střela. Navíc byla objevena ruská munice, tři granáty, zásoba hliníkového prášku a náboje do AK-47. Většina munice byla zajištěna a zneškodněna, zbytek odvezly speciální síly z bezpečnostních důvodů pryč.

Zdroj: NATO

autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek