natoaktual.cz

NATO končí misi v Libyi – svoji nejúspěšnější

31. října 2011  12:08
 
Vojáci francouzského námořnictva při operaci Unified Protector. | foto: NATO Photos

NATO končí misi v Libyi – svoji nejúspěšnější
Severoatlantická aliance dnes ukončí svoji misi v Libyi, kterou označuje za jednu ze svých nejúspěšnějších. Bezletová zóna nad Libyí a námořní blokáda této země skončí dnes ve 23:59 libyjského času přesně podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která ukončuje mandát pro vojenskou akci v Libyi.

„Splnili jsme historický mandát OSN k ochraně libyjských civilistů a dohledu nad dodržováním bezletové zóny a zbrojního embarga vůči Libyi. Operace Unified Protector je jednou z nejúspěšnějších v historii NATO a ukončujeme ji, protože jsme vojenskou část práce splnili,“ vysvětlil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Alianční mise končí navzdory žádosti libyjského přechodného vůdce Mustafy Abdela Džalíla, aby NATO v zemi zůstalo do konce letošního roku, protože Kaddáfího věrní stále představují hrozbu pro bezpečnost země. Aliance je však toho názoru, že poté, co nový libyjský režim vyhlásil osvobození Libye, jsou již civilisté v bezpečí.

Kam dál?
Komentář: Naše pozornost Libyi by neměla končit, právě naopak
Přes 26 tisíc startů a skoro 10 tisíc úderů. NATO končí operaci v Libyi
Tripolis chce NATO v Libyi až do konce roku

Zdroj: AFP (Francie) 

---

Kanada: I výcviková mise v Afghánistánu je nebezpečná
Během sobotního sebevražedného útoku na kolonu vozidel NATO v Kábulu zahynul spolu s šestnácti dalšími lidmi také kanadský voják Byron Greff, který sloužil v kanadské výcvikové misi v Afghánistánu. Greff je první kanadskou obětí výcvikové mise od ukončení bojových operací kanadských vojáků v okolí Kandaháru letos v červenci. Právě výcviková mise v Afghánistánu byla dříve veřejnosti předkládána jako „relativně bezpečná“.

Kanadský premiér Stephen Harper poslal Greffově rodině kondolenci a zdůraznil, že kanadská vláda nikdy nepodceňovala nebezpečí, kterému čelí kanadští instruktoři v Afghánistánu. „Jakákoli mise v Afghánistánu v sobě zahrnuje významné nebezpečí, takže i naši instruktoři mu musí čelit,“ uvedl Harper. Jeho slova představují změnu ve způsobu, jakým vláda v Kanadě mluví o misi v Afghánistánu. Před rokem totiž premiér Harper sliboval, že výcviková mise v Afghánistánu nebude zahrnovat boj a bude se odehrávat mimo Kandahár v bezpečných podmínkách Kábulu.

V současnosti v Kábulu a na dvou dalších místech Afghánistánu slouží zhruba 900 Kanaďanů, kteří se podílejí na výcviku afghánských vojáků a policistů. V dřívější bojové misi sloužilo v okolí Kandaháru až 2 500 Kanaďanů. Během víkendu také v Uruzganu zahynuli tři australští vojenští instruktoři, proti kterým svou zbraň obrátil afghánský voják.

Kam dál?
Velitel výcviku je ohledně afghánských sil optimistou

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Rusko: Rozhovory o štítu se zadrhly
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško prohlásil, že do summitu NATO v Chicagu v květnu příštího roku nemohou být očekávány žádné dohody o projektu rusko-aliančního protiraketového štítu.

„Šance, že bude podepsána dohoda o právně závazných zárukách, že alianční štít nebude namířen na Rusko, do summitu NATO v Chicagu, klesají každý den,“ varoval Gruško, avšak dodal, že Rusko je odhodláno pokračovat v konzultacích a hledat praktická řešení vzájemných sporů.

Podle Gruška byla rusko-americká spolupráce na štítu zpožděna kvůli americkému prosazování své politiky navzdory námitkám ze strany Moskvy. Rusko chce znát konfiguraci systému, umístění jeho jednotek, rychlost interceptorů a další aspekty tohoto projektu.

Kam dál?
Da, da, přikyvuje Moskva, ale štítu proti raketám dělá problémy
USA zvou Rusko na test protiraketového štítu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Západní firmy v Libyi vidí příležitosti pro obchod
Bezpečnostní a stavební firmy ze Západu nyní vidí svoji příležitost v Libyi, která představuje velký obchodní potenciál. Libye má navíc díky ropě i čím platit a je vděčná Spojeným státům a Severoatlantické alianci za pomoc při svržení režimu plukovníka Kaddáfího.

Již týden před Kaddáfího smrtí navštívilo Libyi osmdesát francouzských společností, které jednaly s Národní přechodnou radou. Minulý týden vyzval britský ministr obrany Philip Hammond britské firmy, aby si „sbalili kufry“ a vydaly se do Tripolisu. Západní společnosti doufají, že v Libyi budou mít určité výhody oproti například čínským firmám, které ještě v červenci nabízely zbraně Muammaru Kaddáfímu.

Národní přechodná rada Libye nicméně oznámila, že do zvolení nové vlády nebude podepisovat žádné dlouhodobé kontrakty. Země také pro zahraniční pracovníky stále není dost bezpečná.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Asad pohrozil Západu „novým Afghánistánem“
Syrský prezident Bašár Asad varoval, že jakákoli intervence Západu v jeho zemi by způsobila zemětřesení, které by „zapálilo celý region“. Asad také pohrozil, že by se ze Sýrie pro Západ mohl stát „nový Afghánistán“. Alianční představitelé mezitím upozorňují, že pro podniknutí podobné operace v Sýrii, jakou NATO právě končí v Libyi, chybí mezinárodní podpora.

Některé syrské protivládní skupiny již požádaly Západ o pomoc a ochranu, protože osmiměsíční syrské povstání pomalu přerůstá v krvavou občanskou válku.

V rozhovoru pro britský list Sunday Telegraph Asad uvedl, že Sýrie je ve všech aspektech jiná než Egypt, Tunisko a Jemen. Asad uznal, že jeho jednotky udělaly mnoho chyb, nicméně nyní podle něj bojují s teroristy. Demonstranti proti jeho vládě jsou v jeho očích islamisté a členové Muslimského bratrstva, kteří jsou proti jeho sekulární vládě, jež zaručuje práva křesťanům a alavitům.

Kam dál?
Asad: Pokud NATO napadne Sýrii, zaútočíme na Izrael

Zdroj: Guardian (Velká Británie)


autor: epl; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek