natoaktual.cz

Dopisy odhalují spiknutí v turecké armádě

1. února 2011  15:52
 

Dopisy odhalují spiknutí v turecké armádě
Osm dopisů odeslaných v letech 2002 a 2003 tureckými důstojníky varovalo generální štáb před možným spiknutím uvnitř armády vedeným generálem Çetinem Doğanem. Spiknutí, tzv. operace Balyoz (česky perlík), mělo za cíl svrhnout vládu strany Spravedlnost a rozvoj (AK). V tureckém deníku Sabah byly nyní otištěny kopie některých dopisů.

V jednom z dopisů stojí, že Doğan, který byl v té době velitelem první armády, neustále urážel ostatní velitele turecké armády, což je v rozporu s armádní tradicí. "Je šokující, pokud jsou takovéto názory vyřčeny před nižším důstojnictvem," stojí v dopise. Podle autora dopisu tak generál buď nemá potřebné vlastnosti na svou pozici, anebo sleduje jiné cíle. V dopise zároveň stojí, že se Doğan snaží o vybudování skupiny věrných stoupenců.

Doğan je nyní ve vazbě jako hlavní podezřelý vyšetřování. Spiklenci ve svém plánu počítali buď se sestřelením tureckého vojenského letadla nad Egejskými ostrovy, což mělo vyvolat konflikt s Řeky, či s bombovým útokem na mešitu, což mělo vyústit v civilní nepokoje.

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

‘Palivo z Íránu využívají Afghánci, ne ISAF‘
Palivo, které proudí do Afghánistánu přes Írán, využívá především místní obyvatelstvo a nikoliv zahraniční vojáci, potvrdil při své návštěvě Teheránu afghánský ministr financí Omar Zakhilwal. "Zprávy o tom, že by palivo využívaly síly ISAF, jsou nepravdivé," uvedl.

Až jedna třetina paliva, které Afghánistán potřebuje a která je importována z Ruska, Turkmenistánu a Iráku, je převážena právě přes Írán. Problémy s přepravou začaly, když Írán zastavil přepravní vozidla s palivem směřující do sousedního Afghánistánu. Důvodem měly být obavy, že by palivo využívali američtí a jiní zahraniční vojáci bojující s povstalci.

Vzájemné vztahy se však, zdá se, zlepšují. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád uvedl, že si přeje posílit ekonomickou spolupráci s Afghánistánem. Na druhou stranu opětovně vyzval zahraniční "okupanty", aby z Afghánistánu odešli.

Čtěte také:
Íránské palivové embargo už postihlo i Kábul
Írán blokuje dodávky paliva pro Afghánistán

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

V lednu zahynulo v Afghánistánu 31 vojáků ISAF
Povstalci zabili v letošním roce v Afghánistánu již 31 příslušníků mezinárodních sil ISAF. Vyplývá to z internetové stránky iCasualties, která sleduje úmrtí vojáků ISAF. Poslední údaj hovořil o počtu 30 zabitých, Severoatlantická aliance však potvrdila, že 31. ledna zemřel po výbuchu tzv. improvizovaného výbušného zařízení (IED) jeden nejmenovaný voják ISAF.

V loňském lednu zemřelo vojáků ISAF ještě více, 43. Přestože jsou tak ztráty na životech menší než v roce 2010, alianční velitelé předpovídají, že následující měsíce budou obtížné. Americký velitel Mike Mullen například uvedl, že "násilí v Afghánistánu bude v roce 2011 horší než v roce 2010". To potvrdil i mluvčí ISAF Josef Blotz, který prohlásil, že vojáci se v roce 2011 budou potýkat s větším množstvím násilí.

Čtěte také:
2010: Nejkrvavější rok v Afghánistánu

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

V Mnichově se bude mluvit i o štítu
Vytvoření společné protiraketové obrany NATO a Ruska bude jedním z hlavních témat bezpečnostní konference v Mnichově. "Vytvoření společného protiraketového systému je důležité nejen z vojenské perspektivy, ale pomáhá vytvářet i politickou důvěru," myslí si předseda bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger.

47. mnichovská bezpečnostní konference se bude konat 4. - 6. února, přičemž přivítá významné hosty z celého světa, kteří budou debatovat nad současnými i budoucími problémy v bezpečnostní oblasti. Je možné, že si během konference předají zástupci Ruska a USA dokumenty ratifikující novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní podepsanou mezi oběma státy.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Nový Zéland nechá elitní vojáky v Afghánistánu déle
Nový Zéland prodlouží přítomnost svých elitních speciálních sil v Afghánistánu o rok, ale zkrátí jejich počet o polovinu na 35, informoval novozélandský premiér John Key. Zároveň však uvedl, že cílem vlády je stáhnout vojáky zpátky domů do jednoho roku. Mise speciální letecké služby (SAS) měla původně skončit v letošním březnu.

Podle novozélandského premiéra si SAS sama zažádala o prodloužení mandátu, neboť chtěla v zemi dokončit úkol, na kterém pracuje s afghánskou jednotkou rychlého nasazení. "V Kábulu již byla učiněna obrovská práce, která byla našimi partnery náležitě oceněna," potvrdil úspěšnost mise Key.

Opoziční Strana práce prodloužení mise SAS kritizovala s tím, že lepší by bylo soustředit na rekonstrukci Afghánistánu. Nový Zéland se však už na této činnosti podílí, v provincii Bamján má umístěno 140 příslušníků rekonstrukčního týmu.

Čtěte také:
Vojáci NATO potřeba v Afghánistánu i po 2014

Zdroj: Radio Netherlands (Nizozemsko)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek