natoaktual.cz

Turecko: Země NATO vnímají hrozby rozlišně

4. listopadu 2010  16:13
 

Turecko: Země NATO vnímají hrozby rozlišně
Rozdílné vnímání hrozeb ze strany jednotlivých členských států Severoatlantické aliance by mohlo být hlavním problémem ve schvalovacím procesu k výstavbě aliančního protiraketového štítu, prohlásil turecký člen Parlamentního shromáždění NATO Kursat Atilgan.

Protiraketový štít, který prosazují zejména Spojené státy americké, by měl chránit Evropu před externími hrozbami, které by mohly mít původ především v Íránu. "Existuje obava, že íránské konvenční rakety by v budoucnu mohly být vybaveny jadernými hlavicemi," uvedl Atilgan s tím, že tuto obavu však Turecko s dalšími aliančními spojenci nesdílí.

Uvažuje se o tom, že jedno ze zařízení plánovaného protiraketového systému, radar, by mohl být umístěn na území Turecka. Ankara proti tomu návrhu nemá zásadní námitky, nechce však, aby některý ze států sousedících s Tureckem byl vysloveně uveden jako hrozba pro bezpečnost transatlantického prostoru. Obává se, že kdyby NATO za takovou hrozbu označilo Írán, poškodilo by to vzájemné sousedské vztahy Ankary a Teheránu.

Čtěte také:
Turecko asi nezablokuje protiraketový štít NATO
Írán: Protiraketový štít NATO v Turecku je podezřelý

Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

---

Pákistánští senátoři odsoudili NATO za nálety
Pákistánský senát vyjádřil hluboké znepokojení nad narušením pákistánského vzdušeného prostoru ze strany Severoatlantické aliance. Někteří senátoři dokonce na protest opustili zasedání tohoto orgánu.

Předseda parlamentní komise pro ústavní reformy Raza Rabbani požadoval, aby byli na ministerstvo zahraničí ihned pozváni alianční diplomaté k podání vysvětlení, jinak by si podle něj měl Pákistán rezervovat právo na odpověď včetně použití vojenské síly. Podle něj neexistuje žádná dohoda umožňující aliančním jednotkám narušovat pákistánský vzdušný prostor nebo podnikat vojenské akce v pákistánských příhraničních oblastech.

Další rozzlobení senátoři obvinili pákistánskou vládu z neschopnosti reagovat na porušení suverenity jejich země.

Čtěte také:
Pákistán protestuje proti náletům NATO
Bezpilotní letoun v Pákistánu usmrtil šest militantů

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Rusko se do protipirátské mise zapojí i příští rok
Ruské válečné lodě budou působit v protipirátské misi v Adenském zálivu i v příštím roce. Ruská tichomořská flotila s torpédoborcem Admirál Vinogradov v prosinci nahradí severní flotilu s torpédoborcem Admirál Levčenko, která u Somálska patroluje v současnosti.

Torpédoborec Admirál Vinogradov v protipirátské misi u afrického rohu působil již v prvním čtvrtletí loňského roku. Flotila s torpédoborcem Admirál Levčenko od letošního července pomohla k bezpečnému průplavu třinácti komerčních konvojů s celkem 57 plavidly.

Čtěte také:
Rusko končí v Active Endeavour, soustředí se na boj s piráty
Ruská pobaltská flotila má bojovat proti pirátům

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Polští politici se připravují na summit v Lisabonu
Polský prezident Bronislaw Komorowski, premiér Donald Tusk, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski a ministr obrany Bogdan Klich se setkali, aby prodiskutovali, jakou strategii zaujme jejich země při vyjednáváních v rámci summitu NATO, který se uskuteční za dva týdny v Lisabonu.

Strategii své země zkonzultují také s opozičními stranami a Národní bezpečnostní radou. Konzultace s opozicí prosadil prezident Komorowski. Ten uvedl, že se svými partnery hovořil o měnícím se charakteru mise v Afghánistánu, odkud Polsko stáhne své vojáky v roce 2012.

Prezident Komorowski při své letní návštěvě Bruselu, Paříže a Berlína prezentoval svým tamním protějškům některé návrhy na budoucí směřování NATO. Detaily polských návrhů jsou vesměs tajné, ale polská reprezentace věří, že lisabonský summit bude pro jejich zemi úspěšný.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Afghánští povstalci zabili pět civilistů
Pět afghánských civilistů bylo zabito na jihu Afghánistánu při boji mezi povstalci a zahraničními jednotkami. Přestřelka začala, když povstalci zaútočili na tradiční setkání představitelů NATO a místních civilistů v distriktu Nad Ali v provincii Hílmand.

Alianční jednotky povstaleckou palbu opětovali střelbou z malých zbraní a nepřímou palbou. Vojáci ISAF ihned poskytli lékařskou pomoc zraněným Afgháncům a v záchraně pokračovali, když povstalci začali střílet na letecký lékařský tým, který evakuoval raněné.

Čtěte také:
Afghánistán: Počet civilních obětí zaviněných NATO se zvýšil
Civilní ztráty v Afghánistánu rostou, podíl NATO se zmenšuje

Zdroj: Dawn (Pákistán)
  

epl natoaktual.cz
zpět na článek