natoaktual.cz

Z Číny se stává vojenská velmoc

18. srpna 2010  16:15
 

Z Číny se stává vojenská velmoc
Čína rychle modernizuje svoji armádu a chce rozšířit svůj vliv hluboko do Tichého a Indického oceánu. Zpráva čínského ministerstva obrany uvádí, že Čína zprovozňuje novou třídu jaderných ponorek vyzbrojených mezikontinentálními balistickými raketami, investuje do systémů pro boj ve vesmíru a do kyberválečných schopností. Navíc vyvíjí protilodní balistické rakety.

Čína má nejaktivnější program řízených a na zemi umístěných balistických střel a patří mezi největší vlastníky raket země-vzduch na světě. Rychlost modernizace čínské armády je vidět také na faktu, že zatímco před deseti lety považoval americký Pentagon pouze necelých 10 % čínských ponorek za moderní, dnes už je jich modernizovaná polovina. Podobně dramatická zlepšení zažily i čínské protivzdušné systémy, námořnictvo a letectvo však zatím zaostávají.

Čínská armáda je modernizována tak, aby mohla hájit čínské zájmy všude po světě, nicméně hlavní pozornost je stále věnována Tchajwanu, který si Peking nárokuje.

Čtěte také:
Čínský obranný rozpočet roste, i když pomaleji

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Gates a Petraeus se přou o začátek odchodu Američanů z Afghánistánu
Americký ministr obrany Robert Gates vyvrací tvrzení velitele aliančních sil ISAF v Afghánistánu generála Davida Petraeuse, že americké jednotky se možná nebudou moci začít stahovat z Afghánistánu v červenci 2011. Oba se shodnou pouze na nutnosti postupného stahování z Afghánistánu a oba také ujišťují skeptickou americkou veřejnost, že koaliční jednotky v této zemi mohou uspět.

Podle Gatese je červenec příštího roku pevně stanoveným termínem pro začátek odchodu Američanů z Afghánistánu. "Není pochyb o tom, že se začneme stahovat v červenci 2011," uvedl Gates. Naproti tomu podle generála Petraeuse záleží hodně na podmínkách, jaké v tu dobu budou v Afghánistánu panovat.

Čtěte také:
Petraeus nechce rychlé stahování koaličních sil z Afghánistánu

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Ruští experti se neshodnou v otázce čínské "hrozby"
Zástupce ředitele ruského Institutu pro politické a vojenské analýzy Alexander Šaravin zveřejnil článek, ve kterém varuje před zvyšující se čínskou vojenskou silou. Podle něj se stává hrozbou pro ruský Dálný východ.

Šaravin tvrdí, že Čína zvyšuje svoji vojenskou přítomnost podél hranice s Ruskem, což by mohlo vyvolat konflikt mezi oběma zeměmi. Vyzval proto ruskou vládu k obezřetnosti vůči čínským vojákům a jejich cvičením v pohraniční oblasti.

Obavy Šaravina však nesdílí další ruští experti, podle nichž jsou nepodložené. Čína a Rusko mají urovnané všechny hraniční roztržky, navíc se ruští experti domnívají, že je nepravděpodobné, že by Čína riskovala svůj ekonomický rozvoj kvůli nejistému výsledku vojenského konfliktu. Vladimír Kumačev z vládního ruského Institutu pro národní bezpečnost a strategický výzkum navíc poukazuje na fakt, že Čína a Rusko by se měly vzájemně podporovat, protože obě země čelí strategickému tlaku ze strany Spojených států a společně vyvažují jejich sílu na světové scéně.

Zdroj: China Daily / Xinhuanet (Čína)

---

Služba v armádě je pro Poláky atraktivní
Od roku 2007 se počet polských vojáků snížil ze 130 000 na 100 000, avšak dnešní polská armáda je složena ze samých profesionálů.

Polský ministr obrany Bogdan Klich uvedl, že do konce letošního roku se k armádě připojí 20 000 rezervistů a že Polsko nemá problém s rekrutováním nových vojáků – podle něj se o jedno volné místo v armádě uchází devět lidí. Ačkoli vojáci základní služby zatím tvoří jen třetinu polské armády, jejich počet by se měl vyšplhat až na 48 000. Aby se tak stalo, musí být služba v armádě pro Poláky stále atraktivní. Toho chce Polsko dosáhnout zvýšením platů a sociálních příspěvků vojáků.

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Obama se v Lisabonu zúčastní summitu NATO i EU
Americký prezident Barack Obama se v listopadu v Lisabonu zúčastní jak summitu Severoatlantické aliance, tak summitu Evropské unie. Summit NATO se bude zabývat především devítiletou válkou v Afghánistánu a reformou Aliance.

Summit NATO přijde v těžké době, kdy spojenci v Afghánistánu čelí největším ztrátám za celou dobu války. Země jako je Kanada a Dánsko navíc již oznámily úmysl v nejbližší době začít stahovat své vojáky z mise ISAF. Holandsko chce stáhnout všechny své jednotky z Afghánistánu dokonce již do začátku září. Spojené státy americké a Velká Británie chtějí ukončit bojové operace v Afghánistánu v roce 2014.

V Lisabonu také dojde k první schůzce Obamy s prezidentem Evropské unie Van Rompuyem. Jedná se totiž o první summit EU poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva.

Zdroj: Defense News (USA)


epl natoaktual.cz
zpět na článek