natoaktual.cz

Lavrov: Přeprava zásob NATO přes Rusko začne brzy

16. února 2009  12:26
 
Lavrov: Přeprava zásob NATO přes Rusko začne brzy
Přeprava zásob nevojenského charakteru pro alianční síly v Afghánistánu (ISAF) přes ruské území začne během několika dnů, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Okamžitě jsme potvrdili, že jsme ochotni toto povolit, protože požadavek na přepravu aliančních dodávek přes území Ruska plně vyhovuje našim dohodám uzavřeným s NATO,“ vysvětlil Lavrov. Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Gordon Duguid tento krok uvítal s tím, že by mohl velmi pomoci americkému úsilí v Afghánistánu.

Rusko se v současné době snaží o nový začátek vztahů se Spojenými státy pod jejich novým prezidentem Barackem Obamou, od kterého bude výměnou chtít ústupky v oblasti amerického plánu protiraketové obrany.

Čtěte také:
Rusko pomůže se zásobováním ISAF, nabídlo letadlo
Rusko a NATO jednají o zásobovací trase pro Afghánistán

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

NATO a USA zapojí více Afghánců do operací
Jednotky Severoatlantické aliance a Spojených států v Afghánistánu souhlasily se zapojením většího počtu Afghánců do protiteroristických operací. Měla by se tím zlepšit koordinace těchto misí a zmenšit počet civilních úmrtí. Dohody bylo dosaženo po jednáních afghánského ministra obrany Abdula Rahima Wardaka a vrchního velitele mezinárodních sil v Afghánistánu, amerického generála Davida McKiernana.

Mezi západními spojenci a Afghánci se zvýšilo napětí poté, co se počty mrtvých civilistů začaly zvyšovat kvůli vojenským operacím a nočním prohlídkám domů. Místní lidé si stěžují, že prohlídky jsou prováděny velmi agresivně.

Ministr Wardak a generál McKiernan se dohodli, že „do plánování a provádění protiteroristických misí a zejména do plánování nočních operací a prohlídek v zalidněných oblastech bude zapojeno více afghánských představitelů. Bude zajištěno, aby Afghánce prohledávali Afghánci, a zlepší se koordinace plánování, aby se minimalizovala civilní úmrtí. Získání podpory Afghánců je nezbytné k poražení teroristů“.

Čtěte také:
Průzkum: Afghánská podpora misi USA klesla

Zdroj: Daily Times (Pákistán)  

---

Štrasburk se připravuje na summit NATO
Hlavy států a vlád včetně amerického prezidenta Baracka Obamy se mezi 3. a 5. dubnem sejdou na summitu ve Štrasburku a Baden-Badenu, aby oslavily 60. výročí Severoatlantické aliance.

Odpůrci Aliance z osmdesáti zemí připravují na stejný termín svůj summit a tento víkend se sejdou na Štrasburské univerzitě, aby naplánovali strategii svých protestů. Koalice 500 asociací známá jako Štrasburský spolek tvrdí, že má právo demonstrovat v centru města. Francouzská vláda je naproti tomu odhodlaná jejich aktivity zastavit, protože je přesvědčena, že by nic nemělo narušit bezpečnost a důstojnost alianční události. Proto by měla zabezpečená zóna pokrýt velkou část Štrasburku.

Na obou stranách Rýna budou za pomoci místních orgánů pro demonstranty zbudovány jakési vesnice, nicméně jim zřejmě bude znemožněno protestovat přímo v centru města. Na zajištění bezpečnosti summitu se bude podílet až 45 000 policistů a vojáků a celá oblast širšího Štrasburku bude uzavřena.

Zdroj: Russia Today (Rusko)  

---

Rusko: Návrh na společný protiraketový systém stále platí
Ruský návrh na vybudování protiraketového systému ve spolupráci se Spojenými státy a Evropou zůstává stále platný, nechal se slyšet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Tento projekt pro tripartitu Rusko-Evropa-USA jsme navrhli již před rokem a půl. S radarovými stanicemi v Rusku a Ázerbájdžánu bychom měli systém, který by nám umožnil zachytit všechny hrozby v podobě raket vypálených z jihu,“ prohlásil Lavrov a dodal, že jde o alternativu k unilaterálním plánům Spojených států. Narážel na protiraketový systém, který Spojené státy chystají vybudovat na území České republiky a Polska a který Moskva považuje za hrozbu pro bezpečnost Ruska.

Čtěte také:
Rusko odmítá americké prvky v evropském protiraketovém systému  

Zdroj: Defense News (USA)  

---

Kosovo rok po vyhlášení nezávislosti stále nestabilní
Rok po vyhlášení své nezávislosti má Kosovo svoji vlastní vlajku, hymnu i tajné služby. Nicméně každý, kdo chce volat do Kosova na pevnou linku, musí stále vytáčet srbské předčíslí. A fakt, že v Kosovu se platí eurem, je paradox, protože tato země je členství v Evropské unii ještě velmi vzdálena.

Politická stabilita Kosova je stále vratká, zemi zatím uznalo více než padesát zemí včetně Spojených států a většiny členů EU, nicméně další státy jako Rusko, Čína a Srbsko Kosovo neuznávají. Také dva miliony etnických Albánců a 120 000 Srbů žijí obtížně vedle sebe pod ochranou tisíců zahraničních vojáků a díky milionům eur zahraniční pomoci. Mladí Srbové a Albánci dokonce navzájem nerozumí svým jazykům.

Čtěte také:
Srbsko: Kosovské ozbrojené síly nejsou legitimní
EU převzala vedení mise v Kosovu

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

epl natoaktual.cz
zpět na článek