natoaktual.cz

Němečtí vojáci zůstanou v Afghánistánu o rok déle

15. října 2007  14:05
 

Němečtí vojáci zůstanou v Afghánistánu o rok déle
Německá vláda v pátek vyhrála důležité hlasování v parlamentu o setrvání německých jednotek v Afghánistánu po příští rok. Navzdory tomu, že německé průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina německé veřejnosti je pro stažení svých vojáků, dolní sněmovna německého parlamentu přesvědčivě hlasovala pro prodloužení mandátu v poměru 453 proti 79 poslancům. Po tomto hlasování může i nadále v Afghánistánu působit  3500 vojáků a šest průzkumných letounů Tornádo jako součást sil NATO o síle 41 tisíc mužů.
Prodloužený mandát však znamená pouze udržení statu quo, navzdory tomu, že spojenci na Německo tlačili, aby svůj kontingent ještě rozšířilo a umožnilo mu zasahovat i v těžkých bojích na jihu země.

„Je to úleva pro Holanďany, Kanaďany, pro každého, kdo má své jednotky v poli. Nikdo nechce mít ostudu za to, že se stáhne jako první a začne tak hovořit o dvou zlých slovech: úniková strategie,“ řekla přesto ředitelka Evropského programu v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) Julianne Smith.

Hlasování proběhlo ve velice napjaté atmosféře. Dvacet šest německých vojáků bylo dosud během afghánské kampaně zabito a média obsáhle referují o každém útoku na německé jednotky. V posledním průzkumu se proti setrvání postavilo 61 procent respondentů, zatímco pro bylo pouhých 29.

Čtěte také:
Německo stažení vojáků z Afghánistánu nechystá
Merkelová: Německo na jih Afghánistánu nepůjde

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008
Chorvatská ministryně zahraničí Kolinda Grabar-Kitarovic prohlásila, že přihlášku do NATO pro svou zemi, Albánii a Makedonii očekává v dubnu příštího roku na aliančním summitu v Bukurešti. 

Podle zástupkyně amerického ministerstva zahraničí Rosemary DiCarlo se USA pokusí pomoci těmto třem východoevropským zemím, aby se staly těmi nejlepšími možnými kandidáty do dubna 2008. Připojení k NATO a Evropské Unii je podle ní důležité pro dlouhodobou stabilitu v regionu. 

Čtěte také:
NATO PA: Přijmeme Albánii, Chorvatsko i Makedonii
Chorvatsko horkým kandidátem na členství v NATO

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Demonstranti v Maďarsku protestovali proti umístění radaru NATO
Přes tisíc demonstrantů se sešlo v sobotu ve městě Pecs, aby protestovali proti umístění radarové stanice NATO na nedalekém kopci Tubes. K protestu, který organizovala dvě místní sdružení, se přidaly i Greenpeace a Humanistické hnutí. Demonstranti prohlašují, že si nepřejí, aby byl radar postaven tak blízko městu, a zároveň chtěli vyjádřit svůj odpor k válkám a vojenským konfliktům po celém světě.

Csilla Vicze, mluvčí za CMM, jednoho z místních občanských sdružení, řekla, že již podali žádost k soudu o pozastaveni stavebního povolení, které ministerstvo obrany obdrželo. Soud však v této věci dosud neučinil žádný krok, dodala.

Čtěte také:
Maďarsko má problémy s umístěním radaru NATO

Zdroj: People's Daily (Čína)

---

Experti: Ani EU ani NATO negarantují Finsku bezpečnost stoprocentně
Finsko nikdy nemůže dosáhnout bezpečnostních garancí, které by byly stoprocentně efektivní, tvrdí Hanna Ojanen z Finského institutu pro mezinárodní záležitosti. „Není nikterak samozřejmé, že by buď NATO nebo EU bránily Finsko, i kdyby bylo členem obou organizací,“ řekla Ojanen, která přesto upřednostňuje zajištění bezpečnosti prostřednictvím Severoatlantické aliance. „NATO mívalo plány, jak ubránit své vlastní území. Je jisté, že když by Finsko bylo členem NATO, existovaly by i plány, jak pomoci finskému území.“

Diskusi o zajištění finské bezpečnosti vyvolal předseda finského parlamentu Sauli Niinistö, který požádal vládu o prozkoumání, jaké bezpečnostní garance může Finsko dostat z EU. Odpovědí na tuto otázku je zpráva Teiji Tiilikainen, politické tajemnice ministra zahraničí.

 „Implementace bezpečnostních garancí se nestane jen tak jednoho rána po upozornění, že takový článek by měl být aktivován,“ uvádí Tiilikainen. Takové ustanovení by mělo být přijato, když napětí mezi státy začne narůstat do stadia konfliktu. V takové fázi by EU již měla být aktivní.

Čtěte také:
Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO

Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

---

Rusko je znepokojeno japonsko-americkým protiraketovým štítem
Rusko je znepokojeno plány USA a Japonska vyvinout společný protiraketový systém, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Japonsko-americká spolupráce v protiraketové obraně u nás vyvolává znepokojení. Jsme proti vytváření protiraketových obranných systémů jako způsobu, jak dosáhnout vojenské převahy. Rozvoj takového systému vyvolá závody ve zbrojení na regionální i globální úrovni,“ uvedl Lavrov v interview pro tokijskou zpravodajskou agenturu.

Čtěte také:
Raketový štít je pro Japonsko priorita

Zdroj: Novosti (Rusko)

 

 

 

 

 

tku natoaktual.cz
zpět na článek